This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
4 Shares 8 comments

Android'de uygulamalar ve veriler nasıl gizlenir?

Herkesin kendine ait bir özel hayatı ve başkalarızla paylaşmak istemediği sırları vardır. Kimin neyi saklamak istediği ise elbette kişiye kalmış. Saklanacak şey önemli bilgiler içeren bir not da olabilir, kirli çamaşırlarda. Peki telefonumuzdaki kişisel bilgileri ya da başkalarının görmesini istemediğimiz uygulamaları saklamanın bir yolu var mı? Evet var.

Gup hi res
Bilgilerinizi ve uygulamalarınızı gizli tutun! / © harvard

Aslında bu görevi gerçekleştirmek için -Android dünyasının çeşitliliği sağ olsun- birbirinden farklı yöntemler var. Bizim bu haberimizde kullanacağımız yol ise bir uygulama vasıtasıyla bu görevi yerine getirmek. Bu uygulamayı kullanarak resimlerden videolara, şarkılardan dökümanlara kadar bir çok çeşitli dosya türünü gizleyebilirsiniz.

Bu kullanışlı ve pratik uygulamanın ismi Smart Hide Calculator. Uygulamayı kullanmak gayet basit. Üstelik uygulamanın da kendine has bir “gizliliği” var. Zira Smart Hide Calculater'ı açtığınızda bir an yanlış uygulamayı indirdiğinizi bile düşünebilirsiniz! Uygulamanın arayüzü hesap makinesi olarak tasarlanmış. İlk açtığınızda sizden bir şifre belirlemenizi istiyor. Koymak istediğiniz şifreyi yazaratk “=” (eşittir) işaretine bastığınızda yazdığınız şifreyi onaylamanız gerekiyor.

Smart hide calc turkish 1
Şifrenizi belirleyip bir kere daha girerek onayladıktan sonra, ikinci bir şifre daha belirliyorsunuz. / © AndroidPIT

Eğer olur da şifrenizi unutursanız diye 2. bir şifre daha belirliyorsunuz ve uygulamaya girip “123456789+987654321” i tuşladığınızda şifrenizi (belirlediğiniz ikinci şifre vasıtasıyla) sıfırlayabiliyorsunuz.

Bütün bu şifreleme işlemlerini hallettiyseniz gelelim uygulamanın nasıl kullanıldığına. Uygulamayı ilk açtığınızda sizi birebir, bildiğiniz bir hesap makinesi görünümü karşılıyor. Belirlediğiniz şifreyi girip “=” tuşuna bastığınızda ise asıl ekran gözlerinizin önünde açılıveriyor! Karşınıza çıkan ekranda üst sütunda 4 seçenek bulunuyor; “Hide Files- dosyaları gizle”, “Unhide Files-gizlenmiş dosyaları yeniden görünür yap”, “Freeze Apps- uygulamayı dondur/gizle”, “Un-Freeze Apps- dondurma/gizleme işlemini geri al” Uygulamaları gizleyebilmeniz için telefonunuzun root'lu olması gerekiyor fakat dosyaları root olmadan da gizleyebilirsiniz.

Smart hide calc turkish 2
Şifrenizi girdikten sonra gerçek arayüze ulaşıyorsunuz! "Hide Files" seçeneğini seçerek herhangi bir klasördeki belirli bir dosya türündeki bütün belgeleri gizleyebiliyorsunuz. Bunun için öncelikle hedef klasöre varıp "OK" tuşuna basmalısınız. / © AndroidPIT

Dosyaları gizleme işi ise oldukça basit. “Hide” seçeneğini seçtiğinizde telefonunuzdaki klasörlerin bir listesi geliyor. Klasörlerden ilerleyin ve hedefe vardığınızda “OK” tuşuna basın. Siz OK tuşuna basmadığınız müddetçe o klasör içerisindeki gizlenecek dosyaları da seçemiyorsunuz. OK'e tıkladıktan sonra karşınızda gizlemek istediğiniz dosyaların uzantısından oluşan bir liste çıkıyor. Bu listeden bir uzantı seçtiğinizde, o klasör içerisindeki o uzantıya sahip bütün veriler gizleniyor.

Smart hide calc turkish 3
Hedef klasöre vardığınızda, ekranda birşey gözükmese dahi "OK" tuşuna basın. Daha sonra karşınıza o klasörde bulunan dosyaların uzantılarını gösteren bir liste çıkacak. O listeden istediğiniz uzantıyı seçerek o uzantıya sahip dosyaları gizleyin. / © AndroidPIT

Gizleme işlemini geri almak için (gizlediğiniz dosyaları yeniden görünür kılmak için) Unhide seçeneğini seçiyorsunuz ve sizi gizlediğiniz dosyaların bir listesi karşılıyor. Herhangi birini seçtiğinizde tekrardan görünür hale geliyorlar.

Uygulama Play Store üzerinden ücretsiz olarak indirilebiliyor. Eğer indirip deneme fırsatı bulursanız fikirlerinizi bizlerle paylaşın!

Smart Hide Calculator Install on Google Play

Daha önce bu veya buna benzer bir uygulama kullandınız mı? Dosyalarınızın gizliliğini nasıl sağlıyorsunuz?

Vasıtasıyla XDA Developers Kaynak: Google Play

8 comments

Yeni yorum yaz:
 • İkinci sifreyide unuttum napmaliyim

 • Mrb
  Indirdigim uygulamayi gizlemem lazim. Gorunmeyecek. Nasil ayarlarim yardimci olurmusunuz.
  Tesekkur

 • ya arkadaslar dosyalari bulamiyorum. lutfen yardimci olursaniz sevinirim.

 •   2

  Faydali...

 • guzel bir uygulam
  ben benzer bir uygulama olan Share Hide kullaniyorum bu uygulamada ses ve titresim ayarlari gorunumunde ve gizlemek istediginiz resim video gibi bilgilerinizi paylasiyor gibi uygulamayi secerek kisaca gizleyebiliyorsunuz ayrica SMS ve Aramalarida gizleme ozelligi var gizlediginiz bir numaradan sms geldiginde telefondan uyari sesi geliyor fakat sms gorunmuyor okumak icin uygulamanin icine girerek okumaniz gerekiyor.
  Uygulamanin bir baska guzel tarafi ise sifrenizi girip uygulamayi actiniz ve kisa bir sure acik unutdunuz ekran kapanir kapanmaz uygulamada kapaniyor ve Home tusuna basili tutup baktiginizda bile goremiyorsunuz.
  uygulamanin gizlediklerini kendi icerisinde ayri ayri klasorler yaratip guruplayabiliyorsunuz.
  Uygulamanin gizledigi seyler Resim,muzik,porogram,cesitli dosyalar,browser,mesaj,not ayrica bu porogram ile porogram ve uygulamalarinizi gizlemek yerine sifreylede koruma altina alabiliyorsunuz.

 • degisik bi uygulama :)

 • uygulamayı daha önce indirmiştim. gerçekten çok güzel bir uygulama. görevini tam anlamıyla yapıyor. normal bir hesap makinesi gibi ancak şifre girince gizlidiğiniz dosyaların olduğu bölüme giriyor.

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!