This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Kimi zaman hepiniz akıllı telefon ya da tabletlerimizdeki dosyaları düzenlemek, taşımak ya da silmek ister ama buna üşeniriz, hele de telefonu bilgisayara bağlamakla kim uğraşacak deyip başka bir zamana erteleriz bu işi. Ama her işin olduğu gibi bunun da bir kolayı var. Google Play Store'a gidip şöyle kullanışlı bir File Manager/Dosya Yöneticisi uygulaması bulmanız gerekiyor. İşte bu konuda size yardımcı olmak için çok sayıda dosya yöneticisi arasından en iyilerini sizin için seçtik. 

Files
© flickr

ES File Explorer

Artılar Eksiler
 Süper arama opsiyonları ✕ -
 Zarif tasarım ve kişiselleştirme seçenekleri  
 Wi-Fi, FTP ve bulut desteği  
 Çoklu pencere yönetimi  
 Birçok ekstra  

Bu ücretsiz dosya yöneticisi birkaç açıdan ücretsiz. Hem indirmek için para ödemiyorsanız, hem de sürekli can sıkıcı reklamlarla karşılaşmıyorsunuz. Basit ama çekici bir tasarıma sahip olan uygulamayı kişisel zevklere göre yeniden düzenlemek de mümkün. Dosya ve klasör görünümleri gayet temiz, kullanıcı arayüzü sezgisel çalışmaya ve kolay navigasyona uygun. Aslında bu dosya yöneticisinin bir eksiğini bulmakta zorlanıyor insan. Müthiş arama opsiyonları, bulut bağlantısı, Bluetooth, WiFi ve FTP desteği gibi ekstraların hepsi var. Gerçekten sağlam bir dosya yönetici uygulaması arayan herkesin ES File Explorer'ı denemesi gerekiyor.

es file explorer
ES File Explorer'ın arayüzü gayet çekici. / © AndroidPIT

Solid Explorer

Artılar Eksiler
 Hızlı Başlangıç Rehberi ✕ Çok fazla dosya varsa çökebiliyor
 İki bağımsız site  
 Sürükle & bırak özelliğiyle sezgisel kullanım  
 İndeksli arama   
 Bulut bağlantısı  
 İstatistik çıkışı  
 Root fonksiyonları  

Solid Explorer'un ücretli olan versiyonu gerçekten işe yarayan, sağlam bir uygulama. Ancak Solid Explorer'ın deneme sürümünü (trial version) de indirip, Unlocker sayesinde tam versiyonu açmak mümkün. Sezgisel arayüzün yanısıra, uygulama içinde yolunuzu bulmanız yarayacak olan Quick Start Guide (Hızlı Başlangıç Rehberi) da oldukça kullanışlı. Bireysel ayarlar, bulut bağlantısı ve root işlevselliği Solid Explorer'ın ekstra avantajları arasında bulunuyor. Uygulamanın tam versiyonundaki pasta grafik gösterimi de cihazınızın hafızasındaki yer durumunu görmek açısından son derece faydalı. 

solid explorer
Hızlı Başalngıç Rehberi ve derli toplu görünüm kullanım kolaylığı sağlıyor. / © AndroidPIT

X-Plore File Manager

Artılar Eksiler
 Çift sütunlu arayüz sayesinde verimli çalışma Tüm formatları desteklemiyor
 Bulut hizmetleri, Picasa ve FTP entegrasyonu  
 Birçok küçük ve faydalı özellik, örneğin önizleme opsiyonu  
✓ Uygulama içi video oynatıcı  

Hem ücretsiz, hem de reklamsız bir uygulama olan X-Plore File Manager, genel olarak gayet etkileyici bir performans sunuyor. İki sütundan oluşan genel görünüm sayesinde kullanım kolaylığı sunan uygulamanın tasarımında da rahatsız edici bir unsur yok. Çeşitli bulut hizmetleri ve online albümler de uygulamalar içine entegre edilmiş durumda ve böylelikle uygulama içindeyken resimi video ve veritabanlarını görüntüleyebiliyorsunuz. Uygulamaya herkes için ful erişim sunan geliştiriciler, karşılığında sizden uygun göreceğiniz miktarlarda bağış yapmanızı rica ediyorlar. 

xplore file manager
Uygulama çeşitli ekstra destek işlevleriyle dikkat çekiyor. / © Lonely Cat Games, AndroidPIT

Astro File Manager with Clouds

Artılar Eksiler
 Yüksek işelvsellik Zaman zaman yavaşlamalar olması
 Tablet optimizasyonu  
 Swype ile akışkanlık   

Astro File Manager tüm bulut hizmetlerini destekleyen ve hem cihazınızda bulunan hem de online olarak sakladığını dosyalarınızı yönetmeyi sağlayan bir dosya yönetici uygulaması olarak öne çıkıyor. Tablet optimizasyonuyla gelen kullanışlı arayüzü sayesinde uygulama, düzenleme, kopyalama ve arama gibi temel işlevlere kolayca erişmenizi sağlıyor. Astro File Manager'ın sunduğu daha gelişmiş özelllikler arasında görev bitirici ya da arşiv fonskiyonları da bulunuyor. Kendi testimizde bu uygulamayla ilgili canımızı sıkan tek şey ise uygulamanın zaman zaman hayli yavaşlaması oldu. 

astro file manager
Basit arayüz sayesinde kullanım kolaylığı sunan bir uygulama./ © AndroidPIT

OI File Manager

Artılar Eksiler
 Basit ve pratik Tüm dosya formatlarını okumuyor
 Kolay SD card erişimi  
 ZIP dosyaları için destek  

Cihazınızı temizlemeye karar verdiyseniz, özellikle de kurtulmanız gereken gigabytelar dolusu dosya varsa elinizde, yaptıklarınızın bir kaydını tutmak gerekebilir. OI File Manager aslında basit bir çalışma prensibine dayanıyor. Gereksiz süslerden uzak tutulmuş tasarım kullanım açısından kolaylık sunuyor. Uygulamanın içinde akıllı telefon ve tablet kullancısı olarak herhangi bir dosya yöneticisinden bekleyeceğiniz her şey var. ZIP dosyalama ve APK kurma desteği, e-mail ile dosya gönderme ya da Google Drive'a linkleme ve diğer özellikler uygulamayı bir hayli işlevli kılıyor. Tüm dosya formatlarının direk uygulama içinden açılamıyor oluşu dışında OI File Manager'ın herhangi bir eksiğini görmedik. 

oi file manager
OI File Manager'da sesli arama özelliği de var.  © AndroidPIT

Sonuç

Elbette Google Play Store'da bulabileceğiniz dosya yöneticileri burada size tanıttığımız beş uygulamadan ibaret değil. Ancak birçok seçenek arasında en iyi uygulamaları seçerek seçim yapmanıza biraz da olsa yardımcı olmak istedik. Root erişimi gerektirdiği için bu yazıda değinmediğimiz ama en az bu 5 uygulama kadar iyi çalışan iki alternatif olarak File Expert Manager ve Root Explorer uygulamalarına da seçim yapmadan önce göz atabilirsiniz. 

4 comments

Yeni yorum yaz:
 •   14
  Deniz Arslan
  • Admin
  15.Kas.2013 Link to comment

  @irfan, teşekkürler tavsiye için

 • irfan 15.Kas.2013 Link to comment

  kullanisli ve ücretsiz es dosya yoneticisi. tavsiyemdir arkadaşlar

 •   14
  Deniz Arslan
  • Admin
  04.Kas.2013 Link to comment

  @Ahmet Burak Sağlık, teşekkürler öneri için. Listemize dahil ettik, ileride yazacağımız uygulama değerlendirmelerinden birinde ele alacağız.

 • Bana kalırsa NextApp Inc. yazılımı olan "Fx" File Explorer dosya yöneticisi burada saymış olduğunuz tüm uygulamalqrdan daha başarılı.

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!