This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
5 Shares 7 comments

Android telefonunuzu yavaşlatan gereksiz uygulamalar nasıl silinir?

Akıllı telefon dediğimiz şeyi bu kadar cazip kılan şey elbette uygulamalar. Ama bu uygulamaların bir kısmı gerçekten işinize yararken, bir kısmı da arka planda car car bağıran  bir ihtiyar gibi telefonunuzu şişirip yavaşlatmaktan başka bir şeye yaramıyorlar. Özellikle de stok Android içeren bir Nexus sahibi değilsiniz, üretici firmanın telefonunuza doldurduğu gereksiz uygulamalar yüzünden telefonunuz normalden çok daha hantal bir hale gelebiliyor. Bugün yeni başlayanlar için Android yazı dizimizde bugün bu uygulamalardan nasıl kurtulacağınızı işledik. 

android for beginners TR
© AndroidPIT

Uygulama tabii ki şart ama, uygulama dediğimiz şeyin telefonun kaynaklarını tükettiği de bir gerçek. Hele de arka planda gizlice ve sessizce çalışan o sinsi uygulamaların birinden söz ediyorsak. Dolayısıyla eğer telefonunuz root'lu değilse, bu uygulamalar siz farkında bile olmadan hayatınızı zorlaştırıyor olabilir. Android 4.0 Ice Cream Sandwich sürümünden bu yana Android telefonlarda söz konusu can sıkıcı ve işe yaramaz uygulamaları devre dışı bırakmak mümkün. Böylece söz konusu uygulamaları bir anlamda uykuya yatırmış oluyorsunuz. Ayrıca bunu yaptığınızda söz konusu uygulamaların ikonları uygulama ekranınızdan kalkarak gereksiz kirlilik de yapmamış oluyorlar. 

app temizlik1
İlk adımlar: Ayarlar'da "Uygulama" kısmını açıp, sonra "Hepsi" kategorisine gelin. / © AndroidPIT

Bunun için ilk yapmanız gereken telefonunuzun ayarlar menüsüne girip "Uygulamalar" ya da "Uygulama Yöneticisi" ne dokunmanız. Açılan yeni sayfada uygulamalar "Yüklenen", "Çalışan" ve "Hepsi" olmak üzere üç kategoride gruplanacaktır. "Hepsi" kategorisine geldiğinizde sadece kendi yüklediklerinizi değil tüm uygulamaları görüntüleyebileceksiniz. Ve bu uygulamlardan bazılarını kaldırmanın mümkün olduğunu göreceksiniz, mesela resimde görülen Tüm Gazeteler uygulaması gibi. Bunlar zaten kendi yüklemiş olduğunuz uygulamalar. Bunun dışında bir de sistemin doğru çalışması için elzem olan ve kaldırmanın da, devre dışı bırakmanın da mümkün olmadığı uygulamalar var. Bunlardan birinin örneğini aşağıda görebilirsiniz. Ancak bir de bu iki kategoriye de girmeyen uygulamalar var ki, bunların hepsini devre dışı bırakabilirsiniz. 

app temizlik2
Devre dışı bırakmak ya da kaldırmak tüm uygulamalarda mümkün değil. / © AndroidPIT

Örneğin ben kendi telefonumuda şu ana kadar Google Play Kitaplar uygulamasını hiç kullanmadım ve bundan sonra da Google Play üzerinden herhangi bir kitap satın almayı düşünmüyorum. Dolayısıyla Android'le otomatik gelen bu uygulamaya girip, "Güncellemeleri kaldır"ı işaretlememde hiçbir sıkıntı yok. Ya da zaten başka bir e-posta uygulaması kullandığım için Android'in standard e-posta uygulamasının arka planda çalışmasına gerek yok, direk kaldırabilirim. 

Bunun gibi durumlarda, herhangi bir uygulamayı durdurmak sistemin çalışmasına zarar verecek diye korkmanıza da gerek yok. Zira, sistem kritik önemde bir programı kaldırmanıza zaten izin vermeyecektir. 

Herhangi bir uygulamayı devre dışı bıraktıktan sonra fikrinizi değiştirirseniz bile, aynı menüye girip, uygulamayı tekrar kullanıma sokmanız da mümkün. Kolay gelsin!

app temizlik3
Kullanmıyorsanız kaldırın ve telefonunuzu rahatlatın. / © AndroidPIT

7 comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!