This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Android’in Google'laşması: Neler oluyor ve ne anlama geliyor?

Android cihazlarda yer alan iki galeri uygulamasının görünümlerindeki değişiklik çoğumuzun dikkatini çekmiştir: Eski Galeri ve yeni Google Photos. Google’ın eski galeri uygulamasını Google+ Photos ile değiştirmeyi planladığını anlamak için dahi olmaya gerek yok ama eski mesajlaşma uygulaması yerini şimdilerde Hangouts’a bıraksa bile, Google’ın birçok şeyi sistemden direk olarak kaldırmaya çoğu zaman pek gönüllü olmadığını görebiliyoruz. Yine de üzerine çok düşünmeye gerek yok, er ya da geç hepimiz Google Photos’a geçeceğiz fakat gönüllü ya da zorunlu, bu değiştireceğimiz tek Google hizmeti olmayacak.

AndroidPIT KitKat Gallery Photos
Yakında sadece biri kalabilir. / © AndroidPIT/Google

Marques Brownlee’den Ron Amadeo’ya bazı yorumcular ortada iki galeri uygulaması olmasının Android ilk çıktığından beri olan eski tip Galeri uygulaması için pek de iyiye delalet olmadığı görüşündeler. Peki Google’ın devamlı Android üzerinde Google uygulamalarını parlatması bize neyi anlatıyor? Google’ın Android 4.4 KitKat üzerindeki sıkça görülen varlığından ( özellikle Google Now ) daha önce bahsettim. Peki Android’in bu şekilde Googlelaşması kullanıcılar ve üreticiler için ne anlama geliyor?

LV1A0143
Android gün geçtikçe Google ile daha yakınlaşıyor / © AndroidPIT

KitKat’da yer alan Google Now başlangıç ekranında sabit bir yere sahip, yani artık sadece kaydırarak açılacak bir seçenek değil. Google Search artık arama ekranınızda olacak ve gelen arama bildirimleri, sesli arama özellikleri de başlangıç ekranında yer alacak. Google Hangouts ise artık tüm SMS ve MMS hizmetlerini görürken, Quickoffice, Keep ve Google Drive, KitKat üzerinde Google’ın diğer alternatiflerini oyun dışına itmesini bir hayli kolaylaştırıyor. Tap & Pay Google Wallet özelliği de diğer Google uygulamaları ile birlikte gelirken, Google Experience Launcher ise uygulamaları çalıştırabilen bir arama kutusu olarak karşımıza çıkıyor. KitKat çalıştıran herhangi bir cihaz Google Experience Launcher sayesinde, Google uygulamalarını diğer her şeyden öncelikli hale getiriyor.

Google app icons
Sayıları her geçen gün artan uygulamalar / © Google

Google her gün daha çok çekirdek uygulamaları ve hizmetleri sağlasa da bu durum sadece Android platformunun genişlemeyi sürdürmesi durumunda anlamlı bir hal alabilir. Bu hafta gelecek olan KitKat güncellemesi cihazınızdaki Google Now’a daha fazla güç verecek. Google Now artık size sorular sorabilecek ve hatta arama sonuçlarınızdan yola çıkarak uygulamaları otomatik olarak açacak. Google’ın arama çözümlerini ilgilendiren Hummingbird güncelemesi ile sesli aramalar artık KitKat ile çalışan cihazlarda daha ön plana çıkacak.

Nexus 5 speakers
Google uygulamaları artık Android üzerinde daha etkin / © AndroidPIT

Hummingbird ile birlikte Google artık yaptığınız tüm sesli aramaları kelimesi kelimesine hatırlayacak. Yani eğer “San Francisco’da hava durumu” diye sorarsanız Google cevap verecek ve ardından “Peki ya New York?” dediğiniz zaman Google sizin hava durumu ile ilgili konuştuğunuzu biliyor olarak cevap verecek. Aynı zamanda “bu mu yoksa şu mu?” tarzı sorular da sorulabilecek ve Google Now da aynı özelliğe sahip olacak. Wired dergisinden Mathew Honan’a göre yeni güncellemeler geldikçe, siz Google’a “Jennifer’ı ara” dediğinizde size “Hangi Jennifer?” diye soracak. Bunun sebebi de Google Now yakında en son aradığınız Jennifer’ı aramak istediğinizi tahmin etmeye uygun hale gelecek ve tüm Google/Android deneyiminiz süresince akıcı konuşan dil bilgisi yüksek bir sorgulama sistemi getirilecek. 

google now 4 4
Yakında Android cihazınızdaki her şey Google tarafından filtrelenecek / © AndroidPIT

Bunların hepsi şu anlama geliyor: Android deneyiminiz daha güçlü bir sezgisel iletişim üzerine kurulmuş olacak fakat Google’ın yaşamınızla ilgili her şeyi bilmesini ve akıllı telefonunuz ile yaptığınız her şeye karışmasını istemiyorsanız bu biraz sıkıntı yaratabilir çünkü Google gerçekten telefonunuzun birçok kısmını ele geçirmiş olacak. Mesela Google Maps için olan bir güncellemenin, benim ne sıklıkla e-mail attığımı ya da rehberimdeki kişileri bilmek istemesi hala aklımı karıştırıyor. Eğer siz bu tip şeylerden rahatsız olmuyorsanız, Google’ın rakipsiz ve fazlasıyla geniş kaynaklarından yararlanarak hayatınızı daha kolay hale getirebilirsiniz. Fakat Android’in Googlelaşması ve yaptığınız her şeyin Google tarafından kaydedilmesi sizi endişelendiriyor ise o zaman belki de sizin için alternatif platformlara bir göz atma zamanı gelmiş olabilir.

Android’de çoğalan Google uygulamaları hakkında ne düşünüyorsunuz? Eğer sizi tatmin edecek olsa farklı alternatifleri kullanmayı düşünür müydünüz?  

1 Comment

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!