This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Android güncellemeleri: Cyanogen neden Google'den o kadar hızlı?

CyanogenMOD

İngiliz sitemizden iş arkadaşımız Eric çok enteresan bir yazısını, değerli AndroidPIT.com.tr okurlarımıza da sunmamız gerektiğini düşündük. Eric kendisi yıllarca xda-developers aktif üyesi olarak, ne kadar çılgınca ve enteresan şeylerin kendileri tarafından geliştirildiğini biliyor. Aklımıza iki soru geliyor: 1. Google veya OEM'ler neden xda-geliştiricilerini işe almıyor, daha hızlı Android güncellemelerini sunmak için? 2. Cyanogen, Google ve OEM'lerden hızlı olmayı nasıl başarıyor bu konuda?

CyanogenMOD ne yapıyor?

 CyanogenMOD Android için geliştirilen ROM'ların babası durumda. Diğer geliştirilen çoğu Rom'lar hep Steve Kondik (Cyanogen) ve arkadaşlarının geliştirdiği CyanogenMOD'u örnek alıyor. Böylelikle Cyanogen olmasaydı, Android dünyasındaki Root ve Mod “kültürü” bambaşka olurdu. Mesela Cyanogen sayesinde Google ve OEM'lerin ICS için uygun bulmadığı cihazlar için de, Android 4.0 güncelleme şansı doğdu. Bunun dışında bu ekip, güncel akıllı telefonlar için ICS güncellemesini bütün OEM'ler ve GSM operatörlerinden tamı tamına 4 ay önce sunmayı başardı. Cyanogen ekibinin yaptıkları gerçekten büyük işler ve bunların devamını da getiriyorlar.

Samsung da bunun farkına varmış olması gerek. Çünkü Güney Koreliler 2011'in Ağustos ayında Cyanogeni kendisi için çalıştırmaya başladı. Özel ROM'lar sadece daha hızlı ve daha iyi olmakla kalmıyor. Haftfalık güncellemeler ve orijinal yazılım da bulunmayan özellikler ile kullanıcılarına güzel bir ürün sunuyor.

Öyle ki, cihazınıza özel Rom ekleyince, kullandığınız telefon size yepyeni ve bambaşka gelebilir.

Amatörler profesyonelleri geçiyor mu?

 Eric ve ben geliştirici olmadığımız için, bu yetenekli arkadaşların başarı sırrını çözebilmiş değiliz. Fakat bilmek istediğimiz, xda'nın neden hep Google ve OEM'lerden daha hızlı olduğu ve bununla da sınırlı kalmayıp çoğu zaman daha başarılı bir yazılım sunmaları.

Örnek olarak Android Open Kang projesinden Romanbb geliştiricisini size sunmak istiyoruz. Kendisi ICS ayarları için “ROM Control” ile yeni bir bölüm sunmuş durumda. Bununla birlikte cihazınızdaki sanal tuşların rengini, CPU hacmini değirtirmekten tutun, kendinize özel Lockscreen bile yapabilirsiniz. Ve bunlar özelliklerin sadece bir kaçı.

Bu özelliklerin neden resmi yazılım da olmadığı, aklımıza geliyor tabiiki. Bazı özelliklerin sadece daha tecrübeli kullanıcılar için olduğunu düşünsekte, bir çok şeyin her kullanıcı için enteresan olacağını düşünüyoruz. Romanbb gibi bir üniversite öğrencisinin zamanı olursa, böyle modifikasyonları geliştirmek ve haftalık güncelleme sunmak için, bunun Google ve OEM'ler tarafından da başarılması lazım.

schafft, eine solche Modifikation zu entwickenl, die dann auch noch wöchentlich aktualisiert und verbessert wird, wieso schaffen das Google und die OEMs nicht?

Android ile ilgili problemlerin çözümleri bulunuyor...fakat bunarı kullananlar var mı?

Parçalama bir problem ise, yeni güncellemeli zamanında sunmak bir problem ise, “daha eski” cıhazların desteklenmesi bir problem ise ve bir çok kişinin bekledikleri fonksiyonları dahil etmek büyük bir şirketin problemi ise, neden bir çok geliştiricinin hazır tuttuğu çözümleri onlara danışarak kullanmazsınız? Ya da neden bu insanları işe almazsınız? Bu insanlar en azından sadece iki hafta içinde ICS yazılımı ile ROM geliştirdi ve bu insanlar bir çoğumuzun beklediği ve istediği fonksiyonları sunuyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Cyanogen ve diğer becerikli geliştiricileri Google, Samsung, Motorola, LG, Sony çalışanlarından daha mı kabiliyetli buluyorsunuz? Yoksa bu sadece Android OEM'lerin bir “yavaşlığı” mı?

Umarım size bu yazı da başlığımızın cevabını vermemizi beklememiştirsiniz, çünkü cevapları biz de bilemiyoruz. Düşüncelerizi ve yorumlarınızı sabırsızlıkla bekliyoruz.

 

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!