This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
2 Shares 7 comments

Android İçin En İyi 5 Launcher Uygulaması

Android cihazlardaki ara yüz kullanım tecrübesini ve de keyfini hem görsel hem de işlevsel anlamda arttırma amacı taşıyan  'Launcher' uygulamalar içerisinden en öne çıkan 5 tanesini tanıtmaya ve de değerlendirmeye tabi tutmaya karar verdik. Hangi launcher uygulamasının size daha uygun olduğuna karar vermekte zorlanıyorsanız aşağıdaki özet bilgilerin size bir nebze olsun yardımı dokunabilir.

Launcher Uygulaması No.1: ADW. Launcher

ADW Launcher uygulaması listemizin en tepesinde yer alıyor. Ekranınızı A'dan Z'ye kişiselleştirmeye imkan veren bu uygulama ile  görüntülenmesini istediğiniz ekranların sayıları ve dizilimlerini kolayca değiştirebiliyorsunuz. ADW. Launcher'ın süper esnek düzenleme opsiyonları ile ekranınızı adeta bir nakış işler gibi düzenlemeniz mümkün. Benim hoşuma giden özelliklerinden bir tanesi de Android'in 4.0'dan önceki sürümlerinde yer alan uygulamaların gösterildiği ekranların dikey olarak gösterilmesi seçeneğini gibi ayrıntılara yer verilmiş olması.

 

 
ADW Launcher'ın ekran dizaynı seçenekleri arasından seçim yapma ekran görüntüsü / (c) ADW Launcher


ADW.Launcher'in ücretisiz ve paralı olmak üzere iki versiyonu bulunmakta. 2.74 EUR yani yaklaşık olarak 6.5 TL'ye satılmakta olan paralı sürümde daha yüksek çözünürlükte çalışabilen ve aynı zamanda çok daha çeşitli temalar bulunmakta.

Aşağıda ADW. Launcher'ın kullanımı hakkında sizlere ipucu verebilecek bir videoyu izleyebilirsiniz.

(youtube linki: buradan)

ADW. Launcher'ın Artıları:

 • Android 1.6'dan itibaren tüm sürümlerle çalışabilmesi
 • Zengin kişiselleştirme fonksiyonları

ADW. Launcher'ın Eksileri:

 • Benim gözümde herhangi önemli bir eksiklik bulunmamakta

 

Launcher Uygulaması No.2: Go Launcher EX

Go Launcher EX'i özel kılan özelliklerinden bir tanesi stok Android Launcher'ı olarak gelmemesi. Yani işin özünde tek başına, kendi öğelerini kullanan bağımsız bir arayüz olması. Bu launcher uygulamasını indirip kullanmaya başladıktan sonra günlük Android kullanımınızın her noktasında her an yeni bir özellik keşfedebilirsiniz. Go Launcher EX'in bu boyutu gerçekten kendisini ayrı bir yere taşıyor.

 
Go Launcher EX'i uzunca bir zamandır keyifle kullanıyorum

 GO Launcher EX ile beraber gelen bu uygulamaya özel widgetler gerçekten çok özgünler ve genel olarak arayüz üzerinde harika bir performans sergiliyorlar. Söz konusu widgetların kişiselleştirilme opsiyonları da gayet yeterli. Go Launcher EX uygulamasının sunduğu habitatı ben biraz Apple'a benzetiyorum. Zira bir kere Go Launcher'ın etki alanına girdiğiniz zaman hep ona özel geliştirilen widgetlerı kullanmayı tercih ediyorsunuz. Go Launcher'ın ücretsiz sürümünü aylardır büyük bir memnuniyetle kullanıyorum.

Go Launcher EX'i ücretsiz olarak indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.


  (youtube linki: buradan)

Go Launcher EX'in Artıları:

 • Ücretsiz oluşu
 • Kullanışlı widgetları
 • Zengin kişiselleştirme seçenekleri

Go Launcher EX'in Eksileri:

 • Dizayn içeriğinin değiştirilememesi

 

Launcher Uygulaması No.3: Nova Launcher Prime

Launcher uygulamaları camiasına biraz geç giriş yapan ama kendine saygın bir yer edinmeyi başaran Nova Launcher uygulaması ADW.Launcher'a oldukça benzer özelliklere sahip. Aslında benim gözümde ADW. Launcher'dan hiç bir eksiği olmayan bu uygulamanın üçüncü sırada yer almasının nedeni ise sadece Android 4.0 ve üzeri işletim sistemli cihazlarda çalışması.

 
Nova Launcher Prime kurulu bir şirket çalışanının telefondan alınmış ekran görüntüsü

Nova Launcher'ın ücretsiz ve de paralı olmak üzere iki versiyonu bulunmakta. 3 EUR yani yaklaşık olarak 7 liraya satılan paralı versiyonda aynen ADW.Launcher'da olduğu gibi daha yüksek çözünürlüklü ve çeşitli tema seçenekleri bulunmakta.

(youtube linki: buradan)

Nova Launcher Uygulamasının Artıları

 • Masaüstü elementlerinin aktarılabilmesi
 • Zengin kişiselleştirme seçenekleri

Nova Launcher Uygulamasının Eksileri

 • Gesture conrol özelliğinin sadece paralı sürümde olması
 • Sadece Android 4.0 ve üzeri sürümlerde çalışabilmesi

 

Launcher Uygulaması No.4: BIG Launcher

BIG Launcher uygulamasının dizayn ya da görüntü kalitesi ile işi yok. Fonksiyonellik odaklı bu ilginç Launcher uygulaması adeta erişelebilirlik seçeneklerinde engelli kullanıcılara yönelik ayar çekilmiş havasında bir görsel tasarıma sahip.

 
BIG Launcher uygulamasından görünüm

Özellikle jenerasyon olarak son 10 yıldaki teknolojik gelişmelerin gecikmeli takip edenlerin akıllı telefon kullanım deneyiminin kalitesini arttırabilecek olan bu uygulama ile özellikle SMS, telefon ve email kontrolü gibi temel ihtiyaçlar çok kolay bir şekilde giderilebiliyor. Demo ve paralı versiyonlara sahip olan uygulamanın fiyatı diğerlerine göre hissedilir derecede pahalı. BIG Launcher'ın fiyatı AndroidPIT Uygulama Merkezi üzerinde 9.51 EUR yani yaklaşık olarak 22 TL.

Aşağıda BIG Launcher Uygulaması'nın kullanımı hakkında bir videoyu izleyebilirsiniz.

(youtube linki : buradan

BIG Launcher Uygulamasının Artıları

 • Android'de yeni olan ve görme sıkıntısı çekenler için büyük kolaylık
 • Kullanım kolaylığı

BIG Launcher Uygulamasının Artıları

 • Paralı sürümün fiyatı el yakıyor

Launcher Uygulaması No.5: SPB Shell 3D

Go Launcher mantığında geliştirilmiş bir uygulama olan SPB Shell 3D ile kullanıcı ara yüzünüzü tamamiyle üç boyutlu bir hale getiriyorsunuz. Kendisini bir nebze olsun 'Azınlık Raporu' filmindeki Tom Cruise gibi hissetmek isteyenler mantıklı bir seçim olacak bu uygulamanın fiyatı ise gerçekten el yakan cinsten: 11.91 EUR yani yaklaşık olarak 28 TL. 

 
3 Boyutlu kullanım özelliği ile SPB Shell Launcher Uygulaması

Bu link üzerinden paralı versiyonunu indirebileceğimiz SPB Shell 3D Launcher Uygulaması'nın kullanımı hakkında ipucu verebilecek bir videoyu aşağıda izleyebilirsiniz.

SPB Shell 3D Launcher Uygulaması'nın Artıları

 • Etkileyici 3D görsel tema ve öğeler

SPB Shell 3D Launcher Uygulaması'nın Artıları

 • Yüksek fiyat !

 

Yukarıda saydığım Launcher uygulamaları ve değinmediğim birçokları hakkındaki düşüncelerinizi yorumlarınızla paylaşmaktan çekinmeyin.

2 Shares

7 comments

Yeni yorum yaz:
 • çağdaş 22.Şub.2014 Link to comment

  next launcherden ötesi hikaye bence. 3 boyutlu özellikleri mükemmel. Mutlaka deneyin derim

 • Volkan E. 07.Şub.2013 Link to comment

  @mydonose: Tavsiyeler için teşekkürler

 • Bence bu listede holo launcher da olması gerekiyordu hem turkçe hemde çok kullanışlı
  Benim en sevdiğim özelliği masaüstünü kilitleye biliyorsuz ufak çocuğunuz varsa mutlaka telefonu kurcalamak isteyecektir benim ufaklık iconları bir oraya bir buraya taşıyor..alıştığım düzeni koruduğu için seviyorum .

  Birde yandex launcher var bedava oda süper..

 • :)

 • En iyisi İCS Launcher :)

 • Dil konusundaki eleştirilere boynumuz kıldan ince ama yine de ADW'nin kişiselleştirilme özellikleri diğerlerinin bir kaç gömlek üzerinde.

 • Adw türkçe olmadığı için sınıfta kaldı bence

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!