This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
1 Share 4 comments

Android için Facebook Uygulaması Güncellendi

Hemen hemen hepimizin mobil cihazlarında en sık kullandığı uygulamalardan birisi olan dünyanın en büyük sosyal ağı Facebook'un Android uygulamasında dün itibariyle (15.11.2012) bir güncelleme gerçekleşti. Google Play üzerinden yapılabilicek söz konusu güncellemenin boyutu 13.3 MB. Android için Facebook güncellemesinin getirdiği yenilikler hakkında daha fazla bilgi almak ve ilgili güncellemeyi indirmek için yazının devamını okuyabilirsiniz.

Apple'ın iOS Platformu üzerinde yer alan Facebook uygulamasının geliştiricileri bu uygulama üzerindeki HTML 5 desteğini çekerek kendi arayüzlerini geliştirme kararı alarak uygulamanın sahip sıkıntıların üstesinden gelmeyi amaçlamışlar ve bu çabalar olumlu sonuçlar vermişti. Android cephesinde uygulama hala HTML 5 tabanlı çalışmaya devam ediyor olsa da  Facebook uygulamasının geliştiricileri çok sık güncelleme yoluna gidiyorlar. Dün gerçekleştirilen güncelleme de bunların sonuncusu olma özelliğini taşımakta.

Android için Facebook Güncellemesi Neler Getiriyor?

1) Durum güncellemelerinizi duvarınızda paylaşılmadan önce sağ alt köşede beliren 'paylaş' seçeneği. Bu seçeneğe tıkladıktan sonra aşağıdaki ekran görüntüsünü elde ediyorsunuz.


Güncellenen Facebook Uygulamasının Durum Güncellemesi Geliştirmesi Fonksiyonu

2) Doğrudan doğruya mobil cihazınız üzerinde fotoğraf albümü yaratma özelliği. Bu özellik sayesinde zaman tüneliniz içerisinde yer alan fotoğraflarınız üzerinde dolaşırken sağ üst köşede yer alan '+' işaretine basarak yeni foto albümleri yaratabiliyorsunuz.

3) Fotoğraf etiketleme (tag) işlemlerinde arttırılmış optimizasyon işlemleri ile mevcut takılma sıkıntılarının giderilmiş olması.

Genel olarak Android için Facebook Uygulaması'ndaki güncellemeleri olumlu karşılıyorum. Fakat yeni sürüm içerisinde Nexus 7 ve Nexus One cihazlarımla geçirdiğim zaman dilimleri içerisinde bir çok kez algıyamama ve takılma sıkıntılarına maruz kaldım. Bence bu uygulamanın geliştiricileri aynen iOS platformunda olduğu gibi kendilerine has bir arayüz geliştirerek HTML 5'in bu uygulama özelindeki hantallığından kurtulmalılar. Bu noktada aslında HTML 5'i aslında çok tuttuğumu (Örn.Kendi kişisel web sayfamın HTML 5 tabanlı çalışma performansından çok memnunum)  fakat Facebook gibi milyonlarca kullanıcısı olan yüksek trafikli bir platformun mobil uygulamasının daha orjinal bir veri tabanı üzerinde olması gerektiğini düşünüyorum.

Eğer henüz güncelleme işlemini yapmadıysanız, Android için Facebook Uygulaması'nı güncellemek için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Fotoğraf: Facebook ; Ekran Görüntüsü: Volkan Emre / AndroidPIT

4 comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!