This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
7 Shares 4 comments

Android için termometre uygulamaları

Android işletim sistemli cihazlarımızda pusuladan tutun da yakınlık sensörüne kadar bir sürü bildiğimiz ve bilmediğimiz sensör bulunuyor. Peki bu sensörleri kullanarak telefonumuzun kullanımını nasıl geliştiririz? Örneğin cep telefonumuzdaki ya da tabletimizdeki sensörleri kullanarak hava sıcaklığını ölçebilir miyiz?

thermometer little
Keşke Android işletim sistemli cihazlarla da sıcaklığı ölçmek bu kadar kolay olsa!/ © publicdomainpictures

Her ne kadar bu fikir kulağa ilginç ve kullanışlı gelse de, piyasada söylenenlerin aksine cep telefonunuzdan doğru şekilde hava sıcaklığını ölçmenin pratik bir yolu bulunmuyor. Her ne kadar geliştiriciler Google Play Store'a yerleştirdikleri uygulamaların tanıtımlarına çok iddialı açıklamalar yazsa bile, hatta ve hatta bu uygulamalar paralı olsa bile, çoğu uygulama ya yanıltıcı ya da kullanımları pratik değil. Yine de sizler için farklı yöntemler kullanarak hava sıcaklığını ölçen ve ölçtüğünü iddia eden 3 uygulamayı tanıttık.

Mobiquité'den “Thermometer” uygulaması

Bu uygulamayı Google Play Store'da bulduğunuzda açıklama kısmında oldukça iddialı bir tanıtım yazısıyla karşılaşabilirsiniz. Prensipte size tutarlı değerler verse de bu uygulama aslında bir termometre uygulaması değil. GPS'inizden konumunuzu belirleyerek internetteki farklı kaynaklardan o konumun etrafındaki ölçüm istasyonlarından sıcaklık bilgilerini topluyor ve size ortalama bir değer çıkarıyor. Yani internetiniz olmadığında ya da GPS'iniz kapalı olduğunda bu uygulama hiç bir işe yaramıyor. Onun yaptığı işleri siz de farklı hava durumu uygulamaları indirerek yapabilirsiniz aslında! Yine de tutarlılığı ve kısmen pratik oluşu bu uygulamayı diğerlerinin önüne geçiriyor. Uygulamanın ücretsiz ve reklam içeren versiyonunu indirebileceğiniz gibi satın da alabilirsiniz.

thermometer app little
/ © Google Play Store/Mobiquité
Termometre (ücretsiz) Install on Google Play

Tonee'den “Thermo” uygulaması

Bu uygulamada sıcaklık ölçümünden daha çok reklam bulunuyor! Antonio Tonev (Tonee) tarafından geliştirilen bu uygulamayı açar açmaz ana ekrana arama ikonu eklediğini, tarayıcınızın ayarlarını değiştirdiğini ve tarayıcınızın varsayılan arama ayarlarını değiştirdiğine dair bir bilgilendirme gösteriyor! Bizler deneme adına yüklemiş bulunduk fakat bunlar sizi rahatsız edecekse (ki edeceğine inanıyorum!) uygulamayı yüklememeniz daha iyi olabilir.

Gelelim uygulamanın nasıl çalıştığına. Uygulamanın çalışması için oda sıcaklığını gerçek bir termometre ile ölçüp okuduğunuz değere göre uygulamayı kalibre etmeniz gerekiyor. Uygulama cihazınızın içindeki işlemci ve grafik kartının sıcaklığını ölçen bir sensörden faydalanarak, verdiğiniz değere göre bir ayarlama yapıyor ve koşullar değişmezse (telefonun koşulları) isabetli ölçümler yapabiliyor. Buradaki püf nokta, doğru bir ölçüm yapabilmek için işlemcinizin yükünün sabit olması gerekiyor. Uygulamayı kalibre ettikten sonra işlemciniz (başka uygulamalar yüzünden) daha çok çalışıp ısınırsa uygulama doğru tahminlerde bulunamıyor. Ayrıca uygulamayı her kapatıp açtığınızda kalibrasyon (gerçek termometre ile sıcaklığı ölçüp uygulamaya girme) işlemini yeniden yapmanız gerekiyor. Fakat elimizde gerçek bir termometre varsa bu uygulamaya neden ihtiyaç duyalım ki?

Wintrino'dan “Thermometer” uygulaması

Bu uygulama, sadece cihazın kendi sıcaklığını gösteren bir uygulama fakat en azından diğerleri gibi bunun aksini iddia etmiyor! Uygulama içerisindeki bol miktarda reklam da insanın bu uygulamayı neden yüklemek istediğini sorgulamasına sebep oluyor. Wintrino'nun Thermometer uygulamasını ücretsiz indirebilirsiniz.

Thermometer Install on Google Play

Bluetooth ya da WLAN destekli sıcaklık ölçümü

Eğer dışarının ya da bulunduğunuz ortamın sıcaklığını bilmek sizin için gerçekten önemliyse, Bluetooth ya da WLAN özellikli harici bir termometre de satın alabilirsiniz. Bu tip termometreler ortam sıcaklığını ölçerek cep telefonunuza bilgileri kablosuz olarak aktarıyor böylece sizlere en tutarlı sıcaklık değerlerini sunmuş oluyor. Tabi bu tip cihazların ülkemizde bulunabilirliği ve fiyatları düşünüldüğünde bu işe girişmeniz için gerçek anlamda buna ihtiyaç duymalısınız! İlla Android telefonlarla iletişime geçmesine gerek yok, bana dereceyi göstersin ve ucuz olsun diyorsanız bu veya buna benzer cihazlardan satın alabilirsiniz.

Eğer Android cihazınızın iç sıcaklığını ve cihazınızla ilgili farklı detayları denemek istiyorsanız AndroSensor uygulaması isteklerinize dolu dolu yanıt verecektir.

AndroSensor Install on Google Play

 

4 comments

Yeni yorum yaz:
  • markette weather signal isminde bir program bulunuyor sicaklik,nem,manyetik,isik ve barometrik olcumleri yapiyor.Bwn sicakligi ve nemi digital termometrem ile karsilastirdim oldukca yakin sonuclar verdi ayrica arayuzu ve widgetleride oldukca başarılı...

  • Yasin Öz 16.Şub.2014 Link to comment

    ancak s-health samsung'un kendi uygulaması. samsung telefonun tasarımını yaparken ona göre yapmıştır.

  • S Healt'da nem ve sıcaklık ölçümü yapılıyor. :/

  • Yasin Öz 16.Şub.2014 Link to comment

    ben de çok sağlıklı ölçüm olacağını zannetmiyorum çünkü batarya çok ısınıyor. ölçüm bataryadan çok etkilenir.

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!