This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Android’in Tablet ve Akıllı Telefon Pazarındaki Payı Giderek Artıyor

 Google ve Apple gibi akıllı telefon pazarının en büyük iki mobil işletim sisteminin üreticisinin anavatanı olan Amerika aynı zamanda dünyanın en büyük teknoloji pazarının da sahibi. Bu yönüyle Amerikan pazarındaki gelişimin Android için birincil derecede önemi bulunuyor. Amerika pazarına yönelik olan iki farklı araştırma şirketinin(Pew Research ve comScore), yapmış olduğu araştırmaların sonuçlarına göre Android işletim sistemli tabletlerin Pazar payı bir yıl içerisinde iki kat arttı. Android tabanlı akıllı telefonların payı ise ülke genelinde satılan telefonların yarısını çoktan geçmiş durumda.

Araştırmaların sonuçlarını daha spesifik olarak analiz ettiğimizde karşımıza çıkan sonuçlar daha da ilginçleşiyor. Tablet bilgisayar piyasasında Android işletim sistemli cihazların payı bir önceki seneye kıyasla %20’den %48 seviyesine çıkarak çok önemli bir gelişim göstermiş. Akıllı telefon piyasasındaki Android cihazların payı ise %50’den %52.6’ya çıkmış. Android’in akıllı telefon piyasasında yakalamış olduğu çıkışın arkasında RIM firmasının BlackBerry platformunun bir yıl içerisinde yaşamış olduğu %3.1’lik (tüm akıllı telefon piyasasında) kaybın büyük bir etkisi olduğu şüphesiz gözüküyor.

Gelelim Amerikan akıllı telefon piyasasının yarısından fazlasına sahip olan Android işletim sistemli telefonların marka bazlı dağılımına:

Samsung’un Pazar Payı: % 25.7
• LG’nin Pazar Payı: % 18.2
• Motorola’nın Pazar Payı: % 11.2

Bu arada Apple’ın Pazar payının %18.2 olduğunu da belirtelim. Dikkat edecek olursanız listede ve de sıralama HTC kendisine yer bulamıyor. Bakalım firma tarafından büyük umutlar bağlanan HTC One X+ modeli bu görüntüyü önümüzdeki yılın analizlerinde ne yönde etkileyebilecek.
 

 

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!