This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
2 Shares 1 Comment

Android ve iOS Rakiplere Soluk Aldırmadı

Artık şampiyon belli ikinci kim lafı mobil cihaz pazarı çerçevesinde rafa kaldırılıyor ve yerini "birinci ve ikinci belli üçüncü kim?"e bırakıyor. IDC'nin hazırladığı grafik sayesinde sizlere 2011'in ilk çeyreğinden 2012'nin son çeyreğine kadar hangi işletim sisteminin ne kadar pazar payını elinde bulundurduğunu ve bu zaman aralığındaki değişimleri görüyoruz.

Birinci ve ikinci sizin de haberlerden takip ettiğiniz üzere sırasıyla Android ve iOS. IDC'nin araştırmasına göre Android 2012 son çeyreğinde pazarın %70'ini kaplarken Apple da iPhone 5 ile gözle görünür bir çıkış yakalayarak üçüncü çeyrekteki %14.5'luk payını son çeyrekte %21'e çıkarmayı başardı. Hatta grafikten görecek olursak iPhone 5, son çeyrekte Android'in payından da biraz yemiş gibi gözüküyor.

Peki ya diğer işletim sistemleri?

İlk İki Belli Üçüncü Kim?

Bu soru yukarıdaki grafiğe bakıldığında gerçekten önemini yitiriyor. Benim favorim Windows Phone fakat bu denli iki güçlü rakip karşısında nasıl tutunabilir, onu da kestirmek güç.

Bu arada dipnot olarak belirtelim, Android'in bu 2012 senesinde %70'e varan pazar payında Samsung çok büyük bir rol oynadı. Tüm Android cihaz siparişlerinin tamı tamına %42'si 2012'de Samsung'dan geldi.

(Fotoğraf hakları: IDC ve Business Insider)

1 Comment

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!