This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Android Yükselişte Ama iOS Daha Çok Kazandırıyor

Mobil işletim sistemleri iOS ve Android arasındaki rekabet, uygulama mağazası üzerinden de sürüyor. Mobil uygulama çözümleme firması Distimo tarafından açıklanan veriler, iOS platformunun uygulama geliştiricilere daha çok kazandırmaya devam ettiğini ama Android'in de istikrarlı yükselişini sürdürdüğünü ortaya koydu.  

distimo1
Android ve iOS'un toplam uygulama gelirleri üzerindeki payları. © distimo.com

Distimo adlı araştırma şirketinin verilerine göre, iOS uygulamalarının satıldığı App Store'da bulunan en popüler 200 uygulama, sadece 2013 yılının Nisan ayı boyunca sahiplerine 5,1 milyon dolar gelir getirdi. Nisan 2013 boyunca Google Play Store'daki en popüler 200 uygulamanın geliştiricilere sağladığı gelir ise 1,1 milyon dolar oldu.

Örneğin Kanada merkezli EA firmasının piyasaya sürdüğü bir uygulama olan “The Simpsons: Tapped Out” adlı oyunun Nisan ayında elde ettiği gelirin yüzde 79'u App Store'da satılan iOS uygulamasından gelirken, sadece % 21'lik kısmı Android uygulamasından geldi.

distimo2

“The Simpsons: Tapped Out” adlı oyundan elde edilen gelirin platformlara göre dağılımı. © distimo.com

Ancak açıklanan veriler Android'in son altı ay içinde gösterdiği ciddi bir yükseliş olduğunu da ortaya koyuyor. Öyle ki Kasım 2012 tarihinde Android uygulamarının, bütün mobil uygulamaların elde ettiği toplam gelir içindeki payı % 19 civarında iken, sürekli bir artışın ardından, Android'in toplam gelir içindeki payı Nisan 2013 itibarıyla yüzde 27'ye çıktı. Ayrıca, ülkemizde de çok popüler olan WhatsApp örneğinde, aynı uygulamanın Android versiyonundan elde edilen gelir Almanya, İtalya ve İspanya gibi ülkelerde iOS versiyonundan elde edilen gelirin üzerine çıktı.

Genel olarak tüm dünyadaki akıllı telefon ve tabletlerde pazar payı açısından birinci sırada bulunan Android'in popülaritesi artıkkça, Android uygulamalarından elde edilen gelirlerin de bu istikrarlı yükselişi sürdürmesi ve zaman içinde iOS uygulaması gelirlerine yaklaşması bekleniyor.  

Kaynak: Apple Insider

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!