This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Android telefonlar kablosuz modeme dönüştürülebilir mi?

Android telefonlarımızda bulunan bir özellik - bugüne kadar belki de dikkatimizi pek çekmemiş olsa da - aslında oldukça kullanışlı. Telefonumuzda bulunan Wi-Fi Hotspot özelliği sayesinde veri transferi (3G ya da HSPDA) vasıtasıyla elde ettiğimiz interneti diğer cihazlarda da kullanabiliyoruz. Örneğin arkadaşlarınızla tatildesiniz ve arkadaşınızın birinin uçsuz bucaksız veri paketi var. Arkadaşınızdan rica edip - kendiniz ayrıca internet paketi almadan - onun internetinden faydalanabilirsiniz. Nasıl mı? Gelin beraber inceleyelim!

anleitung android wlan hotspot einrichten 03
Android telefonunuzu kablosuz modem gibi kullanmak çok pratik! / © AndroidPIT

Telefonunuzun menülerini karıştırırken muhakkak “Tethering” kelimesiyle karşılaşmışsınızdır. Peki nedir tethering? Tethering’in anlamı bir cihazı diğerine bağlamak. Bu bağlantıyı Bluetooth üzerinden, kablosuz ağdan ya da USB kablosu yoluyla yapabilirsiniz. Tethering bize bir cihazda bulunan interneti diğer cihazlara paylaştırma ve kullanma imkanı veriyor. Örneğin yazlığınızda internet bağlantınız yok fakat telefonunuzda veri paketiniz kullanımda. Bilgisayardan interneti kullanarak bir işinizi halletmeniz gerekiyor (ya da sadece internette gezinmek istiyorsunuz). Telefondaki interneti kullanarak bilgisayarınızda o interneti kullanabilir misiniz? İşte tam bu noktada tethering devreye giriyor. Eğer tethering’i kablosuz ağ üzerinden yapıyorsanız işte ona “Mobil Hotspot” deniliyor. Android’in 2.2 sürümünden itibaren, ek hiçbir yazılıma gerek duymadan telefonunuzu kablosuz modem gibi kullanabilir, internetinizi paylaşabilirsiniz. Bunun için;

  • Öncelikle paylaşacağınız bir internetiniz olmalı! Ayarlar menüsünde üst kısımlarda “Veri kullanımı” seçeneğine girerek mobil verileri açın.
  • Ayarlar menüsüne tekrar geri dönüp en üstteki “Kablosuz ve Ağlar” bölümünde “Diğer...” seçeneğine tıklayın.
  • Oradan “Tethering ve taşnblr hotspot” seçeneğine tıklayın.
  • Sırada çıkan menüden “Taşınabilir kablosuz hotspot” seçeneğinin yanınaki kutucuğu onaylayın.
Tasinabilir Hotspot 1
Öncelikle mobil verileri "Açık" konumuna getirin. Daha sonra Ayarlar menüsüne geri dönerek "Diğer" seçeneğine girin. Orada Tethering menüsünü göreceksiniz./ © AndroidPIT
  • Şimdiki adımda kablosuz Hotspot’unuzun ayarlarını yapmalısınız. “Bunun için kablosuz hotspot kurulumu yap” seçeneğine tıklayın. Açılan menüden “Ağ SSID’si” seçeneği ağınızın hangi isimle görüntüleceğini belirler. İstediğiniz bir ismi verebilirsiniz. “Güvenlik” bölümünde srandart olan WPA2 PSK seçeneğini (tanımadığınız kişilerin ağınıza girmesini önelemek için) değiştirmeyin ve onun hemen altındaki “Şifre” hanesine en az 8 karakterli bir şifre girin.
  • Son adımda internete bağlamak istediğiniz ikinci cihazın “Kablosuz” özelliğini açın ve az önce yarattığınız kablosuz ağın ismini bularak bağlanın. Tabi bağlanmak için belirlediğiniz şifreyi girmelisiniz. Şifreyi girerken büyük/küçük harflere özen gösterin.
Tasinabilir Hotspot 2
/© AndroidPIT

Hotspot’la işiniz bittiğinde kapatmayı unutmayın. Çünkü açık olduğu sürece şarj ömrünüzden (hatırı sayılır miktarda) yiyecektir. Ayrıca veri kullanım limitlerinize de özen gösterin! Zira birden fazla cihazın internetinizi kullanması demek tarifenizin limitlerine de o kadar hızlı ulaşacağınız anlamına geliyor.

Android 2.1 ve daha düşük sürümlü cihazlar için PdaNet ya da Easy Tether uygulamalarını kullanarak telefonunuzu taşınabilir Hotspot’a dönüştürebilirsiniz. İnternete bağlı kalın!

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!