This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Android L pil ömrünü Project Volta ile arttırmayı planlıyor

Akıllı telefon kullanıcılarının ortak derdi, kanayan yaraları elbette pil sorunu. Evden tüm gece şarj edip çıktığınız cihazınızda iki müzik dinleyip bir de Twitter’ı kontrol edip işe ya da okula vardığınızda yüzde 74 kalmış şarjınızı görmek hiç iyi olmuyor. Android de bunun farkında üreticiler de. Üstüne yeterince çalışıyorlar mı, tartışılır. Fakat geçtiğimiz günlerde Google tanıttığı yeni Android versiyonunda yer alan ilginç bir çalışmayı da tanıttı. Project Volta ismini tanıyan çalışma pil sorununu tamamen çözemese de hafifletmeyi amaçlıyor.

akku smartphone
© AndroidPIT

Yeni tablet ve akıllı telefonların hepsinde enerji tasarrufu modları mevcut. Sony iki yıl önce Stamina modunu getirdi ve Samsung, LG ve HTC de ultra ya da extreme olarak adlandırdıkları enerji tasarrufu modları sunuyorlar. İşte rakiplerinin böylesine konuya yoğunlaşmaları da Google’ı Project Volga’ya iten etken oldu.

BAtterySaver
© Google / AndroidPIT

Fazladan 90 dakika mı?

Project Volga’nın pil ömrünü 90 dakikaya kadar arttıracağı iddia edilmekte. Project Volga’da bunu uygulamaları inceleyerek ve pilinizi emen uygulamaları çalışmadıklarında otomatikman kapatarak ya da şarjınız azaldıkça Wi-Fi vb özellikleri kapatarak yapmayı planlıyor. Samsung’un ultra moduyla bir saat kazandırma sözü düşünülünce 90 dakika kulağa şaka gibi geliyor

Sizce Google bu konuda başarılı olacak mı yoksa bu da reklam kokan bir faso fiso mu?

3 comments

Yeni yorum yaz:
 • bataryanın gücünün yanında optimizasyon çok çok önemli. o yüzden bu tür gelişmeler gerçekten çok güzel.
  bazı uygulamalar ciddi manada çok fazla enerji tüketiyor.
  örneğin facebook uygulaması ben hiç kullanmasam bile bataryayı resmen sömürüyor. sırf bu yüzden facebook uygulamasını sildim attım.
  ayrıca greenify uygulamasını tavsiye ederim rootsuz cihazlarda da çalışan güzel bir uygulama.

 •   9

  Üretici firmalar, kullanıcıları sık telefon değiştirme yoluna sevketmek amacıyla pil teknolojisine özellikle gitmemekteler. Pilin şarjının uzun süre dayanmasında yazılımsal katkılar sağlanabilir ama pil teknolojisi gelişmediği sürece büyük bir fark olacağını düşünmüyorum. Tabiki Google ın böyle bir proje ile karşımıza gelmesi sevindirici.

 • Pil teknolojisinde herhangi bir yeni gelişme olmadıkça bunlar sadece faso fiso geliyor insana ;)

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!