This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

ABD'de Android Lider, iOS Güçleniyor

Dünyanın en büyük akıllı telefon pazarlarından biri olan Amerika Birleşik Devletleri'nde 2013'ün ikinci çeyreğinde Android telefon satışlarında belirgin bir artış olmazken, Apple'ın satışları % 3,5 oranında artış gösterdi. 

An iOS Win
ABD pazarında Android lider, iOS onun ensesinde... / © AndroidPIT

Windows 8 ya da BlackBerry gibi rakiplerin aşık atmakta zorlandığı, mobil işletim sistemi pazarının iki dev oyuncusu olan Android ile iOS arasındaki kıyasıya rekabet devam ediyor. Dünyanın en büyük pazarlarından biri olan Amerika Birleşik Devletleri'ndeki mobil cihaz satışlarında Android'in liderliği sürerken, Apple'ın işletim sistemi iOS güçlenme trendine girmiş durumda.

Google tarafından üretilen ve başta Samsung olmak üzere, HTC ve Sony gibi elektronik devlerinin mobil cihazlarında kullandığı Android, ABD pazarının yarısından fazlasına hakim durumda. Araştırma şirketi Kantar'ın verilerine göre Birleşik Devletler'de, bu yılın Mart, Nisan ve Mayıs aylarında satılan akıllı telefonların % 52'si Android işletim sistemi taşıyordu. Ancak pazar payı olarak Android, geçen yılın aynı dönemine oranla ciddi bir gelişme kaydedemedi.

Apple marka telefonlarda bulunan iOS işletim sistemi ise geçen yılın aynı dönemine oranla 2013'ün ikinci çeyreğinde pazar payını % 3,5 oranında artırdı. Buna göre ABD'de bu üç aylık süreçte satılan telefonların % 41,9'u iPhone markalıydı. Kantar'ın analizine göre, Apple'ın bu artışı sağlamasındaki önemli nedenlerden biri şirketin, ABD'nin en büyük GSM operatörlerinden biri olan T-Mobile'la yaptığı işbirliğiydi.

samsung galaxy s4 iphone 5 teaser
En popüler Android telefonlardan Samsung Galaxy S4 ile iPhone 5 yarışı sürüyor! / © Üretici/AndroidPIT

Şirket adına yapılan açıklamada, “iPhone'un T-Mobile ile yapacağı işbirliği kesinlikle iOS'un performansını artırdı,” ifadeleri kullanıldı. İphone 5, söz konusu üç aylık süreçte en çok satan T-Mobile kontratlı akıllı telefon olurken, ilk kez akıllı telefon alacak olan birçok kişiyi de kendine çekti. Kantar'ın açıklamasına göre söz konusu üç aylık dönemde T-Mobile üzerinden iPhone satın alan tüketicilerin % 53'ü hayatlarında ilk kez bir akıllı telefon kullanıyorlardı.

Öte yandan, ABD pazarında Android ve iOS'un ardından üçüncü sırayı alan mobil işletim sistemi ise Finlandiya firması Nokia'nın kendi akıllı telefonlarında kullandığı Windows Phone oldu. 2013'ün ikinci çeyreğini % 4,6'lık pazar payıyla kapatan Windows, geçen yılın aynı dönemine göre akıllı telefon satışlarındaki payını % 1 artırmış oldu. 

Vasıtasıyla Kantar World Panel Kaynak: cNet

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!