This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Android M bugüne kadar olan en önemli Android güncellemesi olabilir

Google’ın her yıl düzenlediği geliştiriciler konferansına birkaç gün kala Android M için heyecan da artmakta. Bu konferans sonrasında yeni gelecek güncellemeden beklentilerimizi de rahat bir şekilde belirleyebileceğiz. Beklentiler demişken…

IMGL7261
© ANDROIDPIT

Tasarım bu sefer geri planda

Android kullanan herkesin detaylı bir şekilde cihazın tüm özelliklerine hakim olmasını ve gelen yenilikleri teknik olarak değerlendirmesi beklenemez. Bu yüzden doğal olarak insanlar önce gördükleri değişikliklere odaklanıyorlar. Lollipop da işte bu yüzden Material Design öncülüğünde tanıtılmıştı. İnsanların aklında şu anda Lollipop sonrası güncelleme ile en çok yer etmiş olan isim de Material Design.

Elbette Android M ile gelecek birçok yenilik ve farklılık göreceğiz fakat bu sefer tasarım ön planda olmayacak. Bunun yerine Android Pay, parmak izi API ve geliştirilmiş Google sesli komut sistemi ile karşılaşacağız. Elbette bu kadar teknik özellikler Material Design kadar çekici gelmiyor göze fakat işin verimlilik kısmını da es geçmemek lazım.

Android auto42
Otomobilinizde yer vermeye hazır mısınız?/ © Google

Hayatın her yerinde

Android M, Android Lollipop’ta olan hataları ne kadar azaltmış olarak gelecek, bunun için bekleyip görmek gerek. Fakat 2015 yılının sonunda gelmesini beklediğimiz güncellemenin oldukça etkileyici özelliklere sahip olacağı şüphesiz.

Etkileyici yeni özellikler derken biraz açalım; bu özellikle kullanıcı deneyimi, güvenlik ve Android’i kendi ekosisteminize entegre edebilme çevresinde oluşturulacak. Yani arabanızda, eviniz de ve gündelik hayatınızda daha çok Android olması şu anda ilk hedef. Bu doğrultu da Material Design da geliştirilecek elbette.

Bu yılki konferansta ele alınacak temel konulardan biri de Android’in hayatın farklı noktalarına nasıl yansıtılabileceği. Sonuçta Android akıllı telefonlarda doğmuş olabilir fakat orada yaşamak zorunda değil ve Google da bunun oldukça farkında. Bu gelecek Google’ın yıllar önce ilk kez gerçekleştirdiği akıllı ev deneylerinden beri biliniyor.

nestthermostat
Nest bize gerçekten daha rahat bir yaşam sunabilir mi?/ © Nest

Android Wear ile giyilebilir cihaz sayısı arttı ve bu önümüzdeki dönemde çok daha fazla olacak. Android @Work modülü ile BYOD cihazları daha özgür ve verimli bir hale getirilirken veri akışı da bu doğrultuda hızlanacak. Android’in Nest’i satın almasıyla akıllı ev konusunda ciddi yenilikler olması beklenirken, Android Auto ile muhtemelen çok yakında araçlarımızda da akıllı bir işletim sistemi olacak.

İşte Android dünyası bu yüzden Android M için oldukça heyecanlı. Android M, mevcut ekosisteme Android’in entegre olabilmesi için var olan birçok boşluğu kapamak için harika bir şans.  

 

6 comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!