This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Android Malware Bulunduğunuz Lokasyonun 3D Modelini Çalabilir!

Almanca'da sevdiğim bir deyim var. Üç aşağı beş yukarı "ışığın olduğu yerde karanlık da vardır" gibi bir şey. Android genel olarak çok iyi bir platform fakat kuşkusuz onun da kusurları var. Bunlardan biri de güvenlik konusundaki açıkları. Malesef bu seferki haberimiz rahatsız edici çünkü haberde söz konusu olan malware bir birey tarafından değil - bir kurum tarafindan - hatta bir Amerikan üniversitesi tarafından yaratılmış. İşte George Orwell'in 1984 romanına biraz daha yaklaşıldığını gösteren bir haber daha.

MIT Technology Review'ın haberina göre Indiana Üniversite'si ve Naval Surface Warfare Center'ın ortaklığında oluşturulan malware kurbanın çevresinde olup biteni kurban farketmeden yakalıyor. Bahsettiğimiz trojan öyle bir trojan ki sadece kullanıcıdan habersiz çekilen ve servera gönderilen fotoğrafların 3D haritasını oluşturulmakla kalmıyor ayrıca banka hesapları gibi gizli dökümanların da görüntüsünü çekebiliyor.

Uygulamayı açıklayan resmi sitesinde yazarlar uygulamanın gözetim ve hırsızlık platformlarına karşı önlem için yaratıldığını savunuyor.

Uygulama ayrıca telefonun tüm seslerini de kapatıyor ve böylelikle kullanıcı kendisinden habersiz fotoğraf çekildiğini farketmiyor.

Bu sizce de biraz fazla değil mi??

Üst resim: elandroidelibre.com

Kaynak: Hacker News

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!