This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
1 Share 4 comments

Android Sürümlerinin Güncellenme Çılgınlığı: Koşu Bandındaki Hamster

 Teknoloji bağımlılığının giderek daha da yayıldığı bir ortamda sürekli yenilenen Android işletim sistemi sürümleri kullanıcıları sürekli telefonlarını daha yeni yazılımlarla uyumlu olan cihazlarla yenilemeye zorluyor adeta. Android sürümleri o kadar hızlı yenileniyor ki piyasadaki en yeni cihazı aldığınızda bile tren çoktan kaçmış olabiliyor ve de böylece erken yenen bir yazılımsal güncelleme golü ile teknolojinin kağıt üzerinde gerisinde kalmış oluyorsunuz.

 Yeni = Daha iyi anlamına mı geliyor?

Geçtiğimiz hafta içerisinde Google tarafından yayınlanan bir raporda yer alan istatistikler dünyada kullanılan tüm Android işletim sistemli telefonların işletim sistemi sürümüne göre dağılımını gösteriyordu. Şu anda Android’in mevcut en güncel sürümü olan Android 4.1 Jelly Bean’li ürünlerin payının ancak %1.8’e karşılık geldiği bilgisine yer verilen raporu okuyan kullanıcıların kendilerine şu soruları sorması çok muhtemel: Benim telefonum bu işletim sistemi ile çalışır mı? Ben bu güncellemeyi ne zaman alabilirim? Android sürümlerinin sayısı neden bu kadar fazla?

Android sürümleri arasındaki kırılımları ve de güncelleme periyotlarının sıklığı hakkındaki şikayetlerin ciddiye alınması gereken kısımları kesinlikle mevcut. Mesela HTC’nin geçtiğimiz hafta ortasında tanıttığı yeni lokomotif telefonu olan HTC+’yı örnek olarak alalım. Şu anda donanım anlamında piyasanın tartışmasız en canavar cihazı olan bu akıllı telefon birkaç ay içerisinde tanıtılacak olan Android 5.0 Lime Pie çıktıktan sonra kullanıcılarına yazılım güncellemesi sıkıntısı yaratıyor olacak.

Yani HTC uğraşıyor didiniyor mükemmel donanımsal özelliklere sahip bir telefon üretiyor. Bu telefonu kullanmak için küçük bir serveti gözden çıkarak zorunda olan kullanıcılar ise çok kısa bir süre içerisinde tekrardan Android sürüm güncellemesi mağduriyeti yaşıyorlar.

Yukarıda kulağa doğrudan bir problem olarak gelen bu durumu genişletecek başka boyutlara değinmek istiyorum.

Android’in Örnek Alınacak Güncelleme Döngüsü

Android hiçbir tartışmaya yer bırakmayacak şekilde mobil işletim sistemleri içerisinde dünyanın en iyilerinden. Bu alanda sadece Apple ve de Microsoft ile karşılaştırılabilecek olan Android’in bugüne kadarki sürümleri hakkında daha detaylı bilgi almak için bu linke tıklayabilirsiniz.

Yoğun Kırılım Pozitif Gelişimin Sistematik Bir Yan Etkisi

Apple ve de Apple’ın mobil işletim sistemi İOS’a bir göz atalım. Apple her yeni cihazında sahip olduğu en son işletim sistemi sürümünü kullanıyor. Yeni bir ürünün piyasaya çıkmasından sonra eskisinin satışına devam edilmiyor fakat birinci el satışı olmayan cihazlara firma tarafından en güncel işletim sistemine yükseltme hizmeti veriliyor. Örneğin ofis arkadaşım Nico ilk satın aldığında içerisinde İOS4 yüklü olan bir İpod Touch cihazının mevcut şartlarda çok yavaş kaldığını fakat Apple’ın kendisine sağladığı İOS5 ve İOS6 güncellemeleriyle yüzünün biraz olsun güldüğünü anlattı. Bunun gibi yüzlerce örneği son yıllarda Apple ya da Android tabanlı telefon kullanmış kullanıcı özelinde çoğaltmak tabi ki mümkün.

 

Mevcut Android Cihazların Android Sürümlerine Göre En Güncel Dağılımı, Gingerbread En Yaygın Kullanıma Sahip ike Son Sürüm Jelly Bean ise sadece  %1.8' / (c) Google

 

Yukarıdaki örnek bir anlamda yazılım geliştirme işi içerisinde güncelleme kavramının kaçınılmazlığını özetliyor. Bu konu ile ilgili olarak bir yıldan daha fazla süren kapsamlı bir çalışmanın altına imza atmış olan WDS araştırma şirketinin analizine göre Android hakkında söylenenler şu şekilde:

'Araştırmalarımza göre Android platformunun geliştiricilere açık olması ve de sistemin güncellemelerinin sıklığı bu mobil işletim sisteminin ekosisteminin olağanüstü bir hızla gelişmesini sağlamıştır. Gelinen noktadaki esas mesele ise yakalanmış olan yüksek başarıdır.'

Android’in Yeni Sürümleri Tahmininizden Daha Hızlı Geliyor

Android ekosistemindeki güncellemelerinin hızı hakkındaki yukarıdaki başlıkta değindiğim argümanımı desteklemek için rastgele seçilen Android cihazlarının yakın geçmişlerinden örnekleri aşağıda bulabilirsiniz:

HTC Dream / T-Mobile G1

• Android 1.0 - Ekim 2008 - Piyasaya çıkış
• Android 1.1 - Şubat 2009 - Güncelleme aralığı = 4 Ay
• Android 1.5 - Mayıs 2009 - Güncelleme aralığı = 3 Ay
• Android 1.6 – Ekim 2009 - Güncelleme aralığı = 5 Ay
• Son sürüm: Android 1.6 - Toplam destek süresi 12 ayMotorola Milestone

• Android 2.0 – Kasım 2009 – Piyasaya çıkış
• Android 2.1 – Mart 2010 - Güncelleme aralığı = 4 Ay
• Android 2.2 – Mart 2011 - Güncelleme aralığı = 12 Ay
• Son sürüm: Android 1.6 - Toplam destek süresi 16 Ay


HTC Desire

• Android 2.1 – Mart 2010 – Piyasaya çıkış
• Android 2.2 – Ağustos 2010 – Güncelleme aralığı = 6 Ay
• Android 2.3 – Ağustos 2011 - Güncelleme aralığı = 12 Ay
• Son sürüm: Android 2.3 - Toplam destek süresi 18 Ay


 

Samsung Galaxy S

• Android 2.1 – Haziran 2010 – Piyasaya çıkış
• Android 2.2. - Kasım 2010 - Güncelleme aralığı = 4 Ay
• Android 2.2.1 - Mart 2011 - - Güncelleme aralığı = 4 Ay
• Android 2.3.3. – Temmuz 2011 - - Güncelleme aralığı = 4 Ay
• Android 2.3.6 – Eylül 2012 - - Güncelleme aralığı = 14 Ay
• Son sürüm: Android 2.3 - Toplam destek süresi 26 Ay
LG Optimus Speed

• Android 2.2 – Mart 2011 – Piyasaya çıkış
• Android 2.3 - Kasım 2012 - Güncelleme aralığı = 8 Ay
• Son sürüm: Android 2.3 - Toplam destek sürresi ortalama 8 Ay

Samsung Galaxy S2

• Android 2.3 – Mayıs 2011 – Piyasaya çıkış
• Android 2.3.6 - Şubat 2012 - Güncelleme aralığı = 9 Ay
• Android 4.0 - Nisan 2012 - - Güncelleme aralığı = 2 Ay
• Son sürüm: Android Jelly Bean olacak - Toplam destek sürresi ortalama 17 Ay


Sony Ericsson Xperia Arc S

• Android 2.3 – Ekim 2011 – Piyasaya çıkış
• Android 4.0 - Nisan 2012 - - Güncelleme aralığı = 6 Ay
• Son sürüm: Android 4.0 - Toplam destek sürresi ortalama 6 Ay

Yukarıda ortaya konan analiz devasa Android piyasası içerisinde cımbızla çekilip alınanlardan oluşuyor.Bu anlamda mutlaka analizimin değişecek tarafları olacaktır. Yukarıdaki veriler dikkate alındığından ortaya çıkan görüntüde akıllı telefon üreticilerinin cihazlarını Android’in en yeni sürümüne güncelleme anlamında aslında gayet iyi iş çıkardıklarını görüyoruz. Hemen hemen tüm firmaların ortalama 5-6 ayda bir sürüm güncellemesine gittikleri ve kullanıcılara verilen bu güncelleme desteğinin en az iki farklı sürümü kapsadığını gözlemlemek mümkün.

Bu bilgileri aklınızda tuturarak aşağıda Android’in son 3 yıldaki akıl almaz çıkışına bir göz atın.

Android’in son 3 yılda göstermiş olduğu olağandışı büyüme

 

İddialar vs. Gerçeklik

Analizimde Android telefon üreticilerinin en iddialı ürünleri incelediğin ve de ucuz Android telefon modelleri inceleme dışında bıraktığım için yorumum da biraz kısıtlı olmak zorunda oluyor. Aslında yukarıdaki modellerde firmalar tarafından verilen yazılım güncellemesi desteği maalesef düşük bütçeye uygun ucuz telefonlarda yer almadığı için bu tip telefonların kullanıcılarında kesinlikle bir mağduriyet durumıu oluşuyor.

Fakat piyasada yayın yapan bir çok teknoloji yorumcusu bu hususu adeta göz ardı eden bir uslup kullanıyorlar. Yapılan yorumlarda kullanıcıya sanki tanıtımı yapılan firma kendisini ömür boyu destekleyecekmiş bir anlayış pompalanıyor inceden inceye. Sonrasında da firmalar eskiyen ürünlerine güncelleme desteklerini çektiklerinde ya da güncellemeleri beklenilenin dışında bir formatta yaptıklaına bu arkadaşlar başlıyorlar üreticilere giydirmeye..

Örnek 1: Samsung Galaxy S2 Android 2.3.6 geliştirilmiş güncellemesini aldıktan sonra (Android 4.0 özelliklerini içeren bu ürüne özel bir güncelleme) yukarıda bahsettiğim sözde teknoloji yazarları 2 yılı devirmiş olan bu cihazın Android 4.0 güncellemesi almamasına delirdiler.

Örnek 2: Sony’nin lokomotif ürünlerinden Xperia Arc’ın Android Jelly Bean yerine Android 4.0 Ice Cream Sandwich güncellemesi alacağı ortaya çıkınca yüksek teknoloji bağımlısı yazar arkadaşlarımız sayfalarında bird aha Sony almak yok gibisinden ifadeler kullanarak Japon teknoloji devini adeta aforoz ettiler.

Yarısına Kadar Dolu Olan Bardağa Bakış Açısı

Google tüm kullanıcı arayüzleri için 18 boyunca güncelleme desteği verme taahüdünde bulundu. Bu garanti taahüdüne göre Google şu anda mevcut telefonların 18 ay boyunca destek vereceğini belirtti belirtmesine ama çok genel olan bu ifadenin hangi cihazları kapsadığı şu an için kesinleşebilmiş değil. Bu muğlak ifadenin altının en kısa zamanda doldurulması gerekiyor.

Googe tarafından kendisiyle çalışan tüm firmaların uyulması için zorlanan bu destek kararının kapsamı hakkında onlarca soruyu (hangi modelleri kapsıyor? 2011 yılı içerisinde üretilen telefonlar da dahil mi? Ya da önümüzdeki 18 ay içerisinde üretilecek olan telefonlar mı?) bir tarafa bırakırsak bu noktada ortaya konan özgüvenli kararlılığın anlamı tüketiciler için gerçekten büyük. Çünkü böylece firmalara kafalarına ürün seçerek birine güncelleme verirken diğerine vermemezlik yapamayacaklar.

Bu kararın en sevindirici yönü güncelleme meselesinin artık çok daha ciddiye alınacağının kesineşmesi. Bence bundan sonraki yakın gelecek içerisinde piyasadaki telefonların hem en yeni ve teknik anlamda en ileri olanları ile eskileri içerisinde yer alan işletim sistemleri giderek birbirlerine yaklaşacaklar. Bu nokta bence yarısına kadar dolu olan bardağın dolu tarafına bakmak oluyor.

Bardağın boş tarafını ise Android’in en güncel versiyonlarının diğerlerine kıyasla giderek daha az kullanıldığı gerçekliği. Yani madem yeni bir işletim sistemi çıkartıyorsun ve de bunun yaygın bir şekilde kullanılmasını sağlayamıyorsun…. O zaman ortada güncellemelerin hızı konusunda bir hantallık ya da ihmal söz konusu.


Koşu Çemberindeki Hamster Olmak

Kendi tecrübelerime dayanarak biz teknoloji bağımlılarının çoğu zaman çok kolay bir şekilde ‘daha hızlı, daha iyi, daha güçlü’ t uzağına düştüğümüzü söylemeliyim. Bizlerin içerisinde yer aldığı ironik durumlardan bir tanesi de kendimizi teknolojinin gelişim hızına gereğinden fazla kaptırarak beklentilerimizi marjinal düzeyde yukarıya çekip sonra hayal kırıklığına uğramak ve bu hayal kırıklıı ile agresifleşip daha da hızlı yol almaya çalışmak. Aynen yuvarlak bir koşu bandında giderek hızlanan bir hamsterin ruh hali var içimizde.

Bu yüzdendir ki yeri geldikçe ve yapabildiğimce sakin olmak ve de tempolu bir şekilde koşmak hususundaki tavsiyeleri yerine getirmeye çalışıyorum.

Android güncellemeleri ve de teknoloji yazarlarının konu ile ilgili genel yaklaşımları hakkındaki düşüncelerinizi yorumlarınızla aşağıda bizimle paylaşabilirsiniz.

 

 

4 comments

Yeni yorum yaz:
  • @Harun: Kesinlikle katiliyorum.

  • Nasıl ki apple eski cihazlarına hala versiyon guncellemesi veriyorsa google da kendisine ait eski telefonlara 4.1 verdi, demek oluyor ki Google'ın kendisine ait telefonları almak lazım, diğer firmaların telefonlarını almak pek iş değil, sonra kurbanlık koyun gibi bize ne zaman sıra gelecek diye bekler dururuz.

  • Madem yeni bir android surumu çıkartıyorsun?Niye guncelleme yollamiyorsun.Ornek bnm telefon galaxy pocket.2.3.6 Android surumu.Telefon zaten kotu guncelleme yolla da bari biseye benzesin

  • ewet yetişemiyoruz hızına malesef..

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!