This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Android Tabanlı Akıllı TV Konsepti Nasıl Olmalı ?

 

Bu yazımızda Akıllı telefonlar ve Tablet bilgisayarlardan sonra bir süredir değişik firmalar tarafından kısmen denenmiş olan Akıllı TV konsepti üzerinde duracağız. Aslında söz konusu konsept gayet basit: Web 2.0 bağlantılı bir TV üret ve içerisine tüm sosyal medya ve online uygulama içeriğini ekleyerek akıllı telefon tadında kullanım özellikleri ile kullanıcıya sun. Mümkünse de tüm akıllı cihazlar arasında ahenkli bir iletişim sistemi kur...Peki ama bu kadar kestirilebilen bir çerçeveye ve de büyük kar potansiyeline sahip olan bu konsept bugüne kadar neden tam anlamıyla hayata geçirilemedi ?

Kolay iş değil

Bizim gibilere oturup ahkam kesmek gayet kolay. Aslına bakarsanız Akıllı TV meselesi geride bıraktığımız yıllar içerisinde Google, Aple ve de Samsung gibi devler tarafından ele alındı fakat hayal kırıklığı yaratan sonuçlar sebebiyle projeler ya rafa kaldırıldı ya da ertelendi. Örneğin Apple ilk olarak 2006 yılında iPhone ve iPad'ler ile entegre çalışabilen TV'leri kullanıcılar ile tanıştırdı. Kulağa gayet çekici gelen bu fikir tutmadı. Apple 2010 ve içinde bulunduğumuz 2012 yılları içerisinde makyajladığı projesine bir türlü beklenen talebi bulamadı.

Aynı hikayenin benzerini yine ilk olarak 2006 yılında piyasaya sürülmüş olan Intel, Sony ve Logitech gibi devlerin desteğiyle çıkartılan Google TV'de de gözlemlemek mümkün. Bu derece eşsiz bir takım ortaya etkileyici bir ürün koyamadı. Son olarak Logitech'in projeden tamamiyle ayrılması sonucunda Google projeyi Google Nexus Q çizgisine taşımış durumda.


Samsung ise konuya değişik bir açıdan yaklaşarak TV'yi akıllı hale getirmeye çalışmaktan ziyade bir cihazı akıllı olarak nitelendirmeye yarayan tüm özellikleri TV'ye taşıma stratejisi izliyor. Aslında doğru olan bu olabilir. Yani mesela Touchwiz'in büyük bir versiyonunun düşünün (yazının girişindeki fotoğraftaki gibi) ve bu arayüzün hem Android hem de iOS uygulamalarını çalıştırdığını varsayın. İşte bu tip bir konsept kesinlikle olması gereken akıllı TV konsepti olacaktır.


Neden şimdi tam zamanı ?

Son bir kaç yıldır hızla büyüyen bu büyümenin daha çok iOS ve Android platformları üzerinde yaşandığı akıllı telefon ve tablet piyasasında kendine kullanıcı olarak yer bulan milyonlarca insan artık bu cihazları hemen her yerde kullanmaya alıştı ve de bu cihazlarla tecrübelerini hayatlarının merkezlerine koyarak tecrübe edindiler. Akıllı telefon ya da tablet bilgisayar farkı gözetmeden bu cihazlardaki alışkanlıkların insan hayatında büyük önemi olan oturma odasına daha rahat kullanım sunacak ekran büyüklüğü üzerinde taşınmasının vakti geldi.

 

Önceki konseptler neden başarısız oldu?

Apple TV ve Google TV çıkarıldıkları pazarlarda gayet makul fiyatlara sahip olmalarına rağmen değişik özellikler için sürekli yeni eklentilere gerek duymaları ve de ilgili eklenti parçaların genelde pahalı olmaları sebebiyle  potansiyel tüketicilerinin gözünde şüphe yarattılar. Çünkü genel tüketici psikolojisi her şeyin tam olduğu bir ürüne yönelmeyi her zaman tercih edegelmiştir.

Samsung akıllı cihazların yanında dünyanın en önde gelen televizyon üreticilerinden bir tanesi olma özelliğine sahip. Bu noktada kendini beyaz eşya sektöründe de kanıtlamış olan Samsung'un Akıllı TV konseptinde atacağı adımlardaki tüketici güveninin diğerlerine kıyasla biraz daha önde olabilmesi durumu söz konusu. Aynı durumu LG markası söylemek mümkün. Bu noktada Samsung, LG ve de Google beraberliğinden ortaya çıkacak sinerjiden beklentiler otomatik olarak büyük.

 

Kullanıcılar Akllı TV'leri nasıl kullanabilir ?


Hayal gücümüzü hafiften zorlayarak tembelce geçirmeyi planladığımız bir pazar sabahına uyandığımızı ve de oturma odamızda az sonra içini dolduracağımız konseptte bir akıllı TV'nin olduğunu varsayalım. Kahvaltı sonrası bir elinizde akıllı telefonunuz öbür elinizde de ince belli bardaktaki tavşan kanı çay ile mutfaktan oturma odasına geçiyor ve de TV'yi açıyorsunuz. İçinizden vizyyona çok kısa önce gösterime girmiş olan bir filmi izlemek geçiyor. Varsayalım ki bu film Batman serisinin son filmi olan Dark Knight Rises olsun. Akıllı telefonunuzdan hemen Netflix uygulamasını açıyor ve bize en uygun şartlardaki filmi bulup ısmarlıyorsunuz. Saniyeler sonra telefonunuzdan ısmarladığınız film TV'de...Ya da içinizden oyun oynamak geliyor. Elinize tablet bilgisayarınızı alıp hemen bir el Street Fighter atıyorsunuz. Telefonunuzdan okumaya alışmış olduğunuz haberleri anında TV ekranına yansıtmaya ne dersiniz mesela?

 
Özetle


Yukarıda belitilen kullanım imkanlarının hepsi günümüz teknolojisi kullanılarak gayet hayata geçirilebilir. Her ne kadar önceki geçiş denemeleri başarısız olmuş olsa da,  er ya da geç yukarıdaki ya da çok benzer bir akıllı TV konsepti hayata geçerek ve de kıvamına gelmiş akıllı telefon ve de tablet kullanıcılarının yaşam kalitesini daha da yükseltecektir.

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!