This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Yeni başlayanlar için Android: Telefonunuzu virüslerden koruyun

Genelde başımıza gelmez diye düşünsek de akıllı telefonu olan herkes cihazlarına virüs bulaşma tehlikesiyle karşı karşıya. İşte bizde bu yüzden Android’e yeni başlayanlar için cihazlarını virüslerden korumak için ne yapmaları gerektiğini inceledik. Fazlasıyla yararlı olacağını düşünüyorum.

android for beginners TR
Günün dersi: Telefonunuzu virüslerden koruyun. © AndroidPIT

Bluebox Security Scanner

BlueboxSecurityScanner
 © AndroidPIT

Bu ücretsiz uygulama ile Android cihazınıza virüs bulaşıp bulaşmadığını saptayabilirsiniz. Tehlikeli ve kötü niyetli olan uygulama geliştiricileri yasal uygulamaların kodlarıyla oynayarak cihazınıza hiç hoş olmayan şeyler yapabilirler ve bundan sizin haberiniz hiçbir şekilde olmayabilir.

Bluebox Security Scanner oldukça basit ve kullanması kolay bir program. Üç temel nokta üzerine kurulu olan uygulama: güvenlik yamaları, bilinmeyen kaynaklar( Google Play Store dışındaki yüklemeler) ve tehlikeli uygulama analizi yapmakta. Uygulamayı AndroidPIT App Center ya da Google Play Store üzerinden edinebilirsiniz.

Virüs ya da Trojan’dan uzak durmanın yolları

Virüs bulaşmadan engellemek virüs bulaştıktan sonra ona çözüm bulmaktan çok daha doğru bir yol aksi takdirde cihazınızda ciddi sorunlar oluşabilir. İşte önemli verilerinizi ve cihazınızı virüslerden korumak için iyi tavsiyeler.

Uygulamanın Kaynaklarına Dikkat Edin

Google Play üzerinden indirmedikçe uygulamalar ve APK’ler ile ilgili çok dikkatli olun. Bunları indirebiliyorsanız, telefonunuzda “bilinmeyen kaynaklara izin ver” seçeneğini seçmiş olmalısınız ki bu bazen çok fazla problem yaratabiliyor.

İndirdiğiniz uygulamanın kaynağının güvenilir ya da güvenilmez olduğunu her zaman öğrenmeye çalışın. Örneğin, Android Market içinde yer alan tüm APK’ler tamamen kontrol edilmiş ve virüs barındırmadığı onaylanmıştır.

İzinleri Okuyun

Birçok insan bunun gerek olduğunu ya da vakit kaynı olduğunu düşünse de bu umduğunuzdan çok daha önemli. Siz yine de bir linke tıklayıp uygulama indireceğiniz zaman Google Play Store’dan bile olsa izinlerini okuyun.

Google Play Store’da bile ne yazık ki kötü niyetli yazılımlar bulunabiliyor. Normalde böyle hatalar keşfedildiğinde Google tarafından anında silinir fakat yine de hatanın bulunması ve silinmesi belli bir süre alır.

malware android
 © Robbert van der Steeg @Flickr

Antivirüs Uygulaması Yükleyin

Aynı bilgisayarlarımızda olduğu gibi telefonlarımızda da virüsü saptaması ve silmesi için antivirüs programları bulundurmalıyız. Bu uygulamaların çoğu, kötü niyetli yazılımlar içerindeki virüsleri telefonunuza girmeden engeller ve sizi uyarır.

Virüsleri silmenin nispeten daha direk bir yolu da mevcut. Telefonunuzu bilgisayarınıza bağlayın ve bilgisayarınızda yer alan antivirüs programınız ile telefonunuzu taratın.

Aynı zamanda akıllı telefonunuzu PIN kilidi ile korumanız da önerilir. Sonuçta telefonunuzun sizin dikkatsiz olduğunuz anlarda kimin eline geçeceğini bilemezsiniz. Ayrıca Bluetooth kullanmadığınız anlarda kapalı dursun. En son olarak, mutlaka sistemlerinizi ve programlarınızı her zaman güncelleyin.

Siz telefonunuzu hangi yöntemlerle koruyorsunuz? Bize önerebileceğiniz farklı yöntemler var mı? 

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!