This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Akıllı telefonlarımız bizi dünyaya bağlarken bizim için aynı zamanda da tehdit oluşturuyorlar. Bütün kişisel bilgilerimizin kayıtlı olduğu bu cihazlar bazen sırf bu sebeple hırsızları ya da hackerların hedefi olabiliyor. Neyse ki telefonumuzu korumanın farklı yolları var!

security
 / © 123rf

Uygulama izinlerine dikkat etme

Eminim çoğu kişi (kimi zaman ben de dahil) aynı hatayı yapıyordur; bir uygulamayı indirip yüklemek istediğimizde o uygulamanın hangi izinleri talep ettiğini detaylıca incelemeden geçiştirme. Evet bu tip belgeler sıkıcı ve bazen anlaması zor fakat telefonumuzun güvenliği söz konusu olduğunda ilk bu noktaya dikkat etmeliyiz. Örneğin el feneri uygulaması diye indirdiğiniz bir uygulama, size –verdiğiniz bir izin yüzünden- para harcatabilir. Örneğin Facebook uygulamasını yüklemek istediğinizde, bu uygulamaya telefonunuzdan istediği telefon numarasına çağrı yapma yetkisi vermeniz gerektiğini biliyor muydunuz?

Bu durumdan sıyrılmanın kimi zaman yolu yok maalesef. Bir uygulamayı yüklemek için bütün izinleri vermeniz gerekiyor. Yani izin istenen listeden herhangi bir maddeyi ekleyip çıkaramıyorsunuz. Bu gibi durumlarda farklı uygulama alternatiflerine yönelerek aklınıza yatan uygulamayı yükleyebilirsiniz de.

Facebook Permissions turkish
Facebook'un istediği izinlerin "küçücük" bir kısmı / © AndroidPIT

Sadece Play Store’dan uygulama indirme

Evet Google’ın Play Store’u Apple’ın AppStore’u kadar güvenli değil. Çünkü bağımsız geliştiriciler istedikleri gibi uygulama geliştirip Play Store’da pazarlayabiliyor. Ancak Google Play Store’dan uygulama indirmek Rus ruleti oynamak gibi tehlikeli de değil.

Fakat konu Google’ın resmi marketinden başka marketlerden uygulama indirmeye gelince biraz değişiyor. Evet bu işlemin farklı avantajları var ve çoğu insan 3. Parti uygulama mağazalarını kullanıyor fakat çok dikkatli davransanız bile bir gün avlanabilirsiniz!

Güvenlik programları yükleme

Eğer telefonunuzu zararlı yazılımlardan korumak istiyorsanız Google’ın Play Store’una gidip “Güvenlik” kategorisinden farklı seçenekler arasından bir seçim yapabilirsiniz. Play Store’da McAfee ve Norton gibi PC güvenlik sistemi üreticilerine de rastlayabilirsiniz. Bağımsız bir antivirüs test merkezi olan AV-Test sitesine giderek farklı, ya da bilmediğiniz diğer programların güvenirliliği ve performansı hakkında bilgilenebilirsiniz.

Telefonunuzu kilitleme

Zaten bu yöntem çoğu kişi tarafından hali hazırda kullanılıyor. Fakat telefonunuzu koruma denince yapmanız gerekenlerin başında gelen ilk şey. Telefonunuzu bir yerde unuttuğunuzda, ya da meraklı arkadaşlarınızın eline geçtiğinde bütün bilgilerinize, hiç bir engelle karşılaşmadan, tereyağından kıl çeker gibi ulaşmalarını ister miydiniz? Ya da her seferinde girmekten üşenmeyeceğiniz basit bir şifre ile bilgilerinizi güncellemeyi mi tercih ederdiniz? Bizce şifre kullanmanın kazanımları götürülerinden fazla.

Telefonunuzu farklı zöntemler kullanarak kilitleyebilirsiniz. Örneğin bir desen oluşturabilirsiniz ya da klasik sayı ve kimi zaman harflerden oluşan bir şifre kullanabilirsiniz. iPhone 5s’deki ya da ileride çıkacak Android telefonlarındaki parmak izi okuyucularının neden güvenli olmadığı konusunda önceki makalemizi okuyup bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca desen şifrelere dikkat edin; zira derimizdeki yağ ekran üzerinde iz bırakabilir ve bu da şifrenizi kolay tahmin edilebilir kılar. En iyisi sayılardan oluşan bir şifre oluşturmak!

20120214 Smudged Nexus S 001
İşte şifreniz gözler önünde! / © cnet

Siz telefonunuzu korumak için nasıl yöntemler kullanıyorsunuz?

2 comments

Yeni yorum yaz:
  • ayrıca en önemli güvenlik önlemi (bence) telefonu tam olarak şifreleme (full encryption). böylece telefon çalınsa dahi hırsız hiçbir şekilde içindeki verilere erişemez.

  • herhangi bir uygulamayı telefonunuza yüklerken uygulamanın istediği bütün izinleri vermek zorundasınız (mesajlara erişim, yere (lokasyon) erişim, vs.). fakat son sürüm android'ler uygulama yüklendikten sonra sizin bazı izinleri kaldırmanıza izin veriyor. marketten "app ops" aramasını yapıp telefonunuz ve android sürümünüz için uygun uygulamayı indirin. sonra istediğiniz uygulamanın istediğiniz iznini kolayca kaldırın. kaldırdığınız izin uygulamanın çalışmasını engellemediği sürece sorun yok.

    örneğin: facebook uygulamasının internete erişimini engellerseniz uygulama çalışmaz. fakat aynı uygulamanın sizin SMS mesajlarına erişimini engellerseniz hiçbir problem olmadan uygulamayı kullanabilir ve güvenliğiniz konusunda endişelenecek bir sorununuz kalmaz.

    ayrıca, root erişimi kazanmış kişiler xposed framework'ten xprivacy'yi indirip bütün uygulamaların (sistem uygulamaları dahil) istenen erişim izinlerini kolayca kaldırabilir, ve hatta daha iyisi, eğer uygulama izin kaldırıldığında çalışmayı reddediyorsa, fake (sahte) bilgi verip verilen izni anlamsız hale getirebilir.

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!