This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Android Uçuşta, Windows Çöküşte

2013 yılı içinde Android ve iOS işletim sistemine sahip cihaz sayısının daha da artması beklenirken, sipariş edilen Windows cihaz sayısında hafif bir düşüş öngörülüyor. Araştırma şirketi Gartner'ın verilerine göre, söz konusu düşüş azalan kişisel bilgisayar talebinden kaynaklanıyor.

An iOS Win
2014 yılında üretilmesi beklenen Android cihaz sayısı 1 milyarın üzerinde!/ © AndroidPIT

Gartner adlı araştırma şirketinin verilerine göre, 2013 yılında sevkiyatı yapılan toplam Android cihaz sayısının 505 milyondan 866 milyona yükselmesi bekleniyor. Geçen yıl 212 milyon olan iOS ve Mac OS cihaz sayısının ise aynı şekilde artarak 296 milyona çıkması bekleniyor. PC dünyasının en popüler işletim sistemi olan Windows'un ise yılı zararla kapatması bekleniyor. Beklentilere göre geçen yıl 346 milyon adet satılan Windows cihaz sayısı bu yıl 339 milyona düşecek.

Ayrıca 2014 tahminlerini de yayınlayan şirket Android'in yükselişinin süreceğini ve bu yıl içinde sevk edilecek olan Android cihazı sayısının bir milyar sınırını geçebileceğini de öngördü.

Kişisel bilgisayarlara rağbet azalıyor

Gartner Araştırma birimi yöneticisi Carolina Milanesi konuyla ilgili olarak, rakamların manzarayı açıkça ortaya koyduğunu, ama yine de işletim sistemlerinin performansını kullanıldıkları cihaza göre değerlendirmek gerektiğini söyledi. Apple'ın platformlara göre daha homojen dağıldığını belirten Milanesi, toplam Android satışlarının % 90'ının mobil cihazlarda, Windows satışlarının % 85'nin ise kişisel bilgisayarlarda gerçekleştiğini söyledi.

Gartner'ın raporuna göre Microsoft'a en büyük darbeyi düşen PC satışları vuracakmış gibi görünüyor. Mobil cihazların yaygınlaşmasıyla birlikte kişisel bilgisayarlara olan talep de düşmeye devam ediyor. 2013 yılında sevkiyatı yapılacak olan kişisel bilgisayar sayısının 305 milyonda kalması beklenirken, bu bir önceki yıla göre % 10,6'lık bir düşüş anlamına geliyor. Chromebook ya da Windows 8'le çalışan hibrid cihazlar bu listedne çıkarıldıktan sonra bile, kişisel bilgisayar sayısındaki düşüş % 7,3 civarında.

Basit tabletlere yöneliş var

Diğer yandan 2013 yılında tablet satışlarının % 67,9 oranında, cep telefonu satışlarının ise % 4,3 oranında artması bekleniyor. Diğer yandan tablet pazarında da tüketicilerin gelişmiş ürünlerden çok daha basit modellere yönelmesi bekleniyor. Öyle ki 2013 yılının ilk çeyreğinde iOS satışlarındaki artışın % 60'ı iPad Mini'ye yönelik artan talep sayesinde gerçekleşti.

Gartner araştırma direktörü Ranjit Atwal konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Uygun fiyatlı tabletlerin sayısında artış ve donanımdan çok yazılıma ağırlık veriliyor olması gelişmiş tabletlerin kullanım sürelerini de artıracak. Önümüzdeki günlerde tüketicilerin tercihlerini basit tabletlerle ultramobil cihazlar arasında kullanacaklarını söyleyebiliriz,” diye konuştu.

Kaynak: ZDNet

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!