This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
2 Shares 1 Comment

Android ve İOS Uygulamaları Giderek Daha Fazla Yer Kaplıyorlar

 Mobil uygulamaların Android ve iOS platformları üzerinde giderek yaygınlaşmasıyla artan rekabet sonucu gelişmekte olan yepyeni bir yazılım dünyasının nimetlerinden faydalanıyoruz. Amerika kökenli ABI isimli bir araştırma firması tarafından dünyanın en önde gelen mobil işletim sistemleri Android ve iOS üzerinde yapmış olduğu 'Uygulamaların Cihazlarda Kapladığı Hafıza Alanı' odaklı araştırmanın sonuçları gerçekten çok dikkat çekici.

 

 Kullanıcılarına Android işletim sistemli akıllı telefon ve tabletlerdeki gibi arttırılabilir hafıza kullanma seçeneği sunmayan Apple’ın iOS platformunda yer alan uygulamaların boyutlarında geçtiğimiz Mart ayı ile Ekim ayı arasında %16’lık bir büyüme gerçekleşti. Tüm uygulamaların ortalamasından iOS tabanlı çalışan oyunlara baktığımızda ise aynı dönemde gerçekleşen büyüme tam tamında %42 !!! Bu aynı zamanda Apple akıllı cihazlar üzerinde oynanan oyunların büyüklüklerinin 60 MB’a denk geldiğinin göstergesi.


Android tabanlı uygulamalara baktığımızda da benzer bir tablo ile karşılaşmaktayız. Yukarıda belirtilen dönem içerisinde Google Play üzerine yüklenen yeni uygulamaların boyutlarındaki büyüme ABI tarafından yapılan araştırma sonucunda %10’a karşılık geliyor.


Peki ama uygulama boyutlarında bu kadar zamanda gerçekleşen bu büyümenin altında yatan sebep ne? Aslında bu sorunun bir çok cevabı bulunmasında rağmen benim gözümde en ön plana çıkanı Apple ve Android tabanlı akıllı cihaz üreten firmaların yeni cihazlarındaki ekran ve görüntüleme donanımlarındaki hızlı gelişmeler. Örneğin Apple’ın üçüncü jenerasyon iPad’lerde kullandığı Retina Görüntüleme özelliğinin özellikle oyun şeklinde paylaşılan uygulamaların boyutunu daha da arttıracak şekilde geliştirmelere gitmesi.


Bu noktada Apple kullanıcılarının Android kullanıcılarına göre biraz daha şanssız olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Zira Android cihazların sahip olduğu Micro SD kart ile hafıza genişletme seçeneği Apple cihazlarda bulunmamakta. ABI tarafından yapılan araştırma sonuçları bu alanda Android’in üstünlüğünü gözler önüne seriyor.

 

Dipnot: Micro SD kart girişi ile hafıza genişletme seçeneği olmayan Android cihazlar da mevcut (Örn: Google Nexus 7 Tablet bilgisayarlar).

 

1 Comment

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!