This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Android’in yeni versiyonu root uygulamalarını bozabilir

Android dünyasında tanınmış geliştirici Chainfire’a göre, Android’in bir sonraki versiyonu, birçok sevdiğiniz root uygulamalarının çalışmasını engelleyen bir değişiklik getirebilir; en azından geliştiriciler bu konuyu çözmek için bir şey yapmazlarsa. Hemen gerilip, sinirlenmeden önce, bu değişikliğin root uygulamalarını hedef almadığını, aslında güvenliğin geliştirilmesi için yapıldığını not düşelim.

htc desire c root teaser
© AndroidPIT

Android Açık Kaynak Projesinin ana ağacında, bir işlemin,  uygulamaların /data bölümündeki rehberlere dışarı dosya aktarma yapmasını engellediğini, sonra da bunları root olarak tanımladığı tespit edildi. Bunun arkasındaki fikir aslında kötü amaçlı programların /data bölümünün dosyalarını yönetmesini engellemek. Henüz Android’in yeni versiyonuna bu değişikliğin kesin gelip gelmeyeceği belli değil. Belki de Android 4.5’e kadar bu değiştirilir bile.

İyi haberse, Android bu güvenlik değişikliğini yapsa bile, her uygulama için evrensel tek bir çözüm olmasa da, uygulama geliştiricilerin birçok root uygulamasının çalışması için değişiklik yapabilecek olmaları.

Potansiyel geçici çözümler (uygulamanızın ne yaptığına bağlı), bellek ya da rootfs’den dışarı aktarma (garanti olsun diye namespace ayrımını da mount edin), komutları ilk a .sh yazmak yerine doğrudan “su komutuna” yönlendirme (zaten bu kötü bir yöntemdi), içeriğin, suparameter ya da runcon yoluyla non-unconfined hesaba değişmesinin zorlanması ve birçok diğeri.

Chainfire

Kısa dönemli sorun, bazı root uygulamalarının yeni Android versiyonuna kadar çözüm bulmazlarsa bozulması olabilir. Uzun süreli sonucu ise geliştirilmiş güvenlik, ki bu hiçbir zaman kötü değil. Şu an yapabileceğiniz şey, herhalde en sevdiğiniz root uygulama geliştiricilerinizle iletişime geçip, yeni Android versiyonu gelene kadar bu sorun hakkında uyanık olmalarını talep etmek olabilir.

Vasıtasıyla Chainfire Kaynak: Android Authority

2 comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!