This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

AndroidPIT'in İçinden: Genel yayın yönetmeni Andreas Seeger'le söyleşi

Bize en çok sorulan sorulardan biri, AndroidPIT’in arkasında kimin olduğu ve farklı departmanlardan ve ülkelerden çalışan insanların görevleri. Onun için bu yazı dizisinin adını “AndroidPIT’in İçinden” koyduk. Periyodik olarak, çalışanları tanıyacaksınız ve onlara sorular sorabileceksiniz. Bu haftaki konuğumuz, AndroidPIT’in genel yayın yönetmeni Andreas Seeger.

Inside AndroidPIT Teaser 628
 © AndroidPIT

AndroidPIT’teki göreviniz nedir?

Editör olarak, tüm dillerde yayınlanan tüm haberlerin ve platformun genel editöryel içeriğinden sorumluyum. Ülkelerin editörlerinin yaptığı düzenlemeleri kontrol etmek ve haber kalitesi yönetimi yapmak dışında, ürün geliştirme, bilişim, pazarlama, yönetim gibi şirketin içinde ve dışındaki diğer kaynaklar ve alanlar arasında önemli bir bağ sağlıyorum. Bu heyecan verici bir iş ama ne yazık ki bu yoğunluk yüzünden haber yazmaya pek zaman ayıramıyorum.

Ne kadar süredir burada çalışıyorsunuz?

Bir yıldan uzun süredir, Ağustos 2012’den beri, AndroidPIT’teyim.

AndroidPIT’ten önce neredeydiniz?

Ben bu işin endüstrisinde, zamanın tuğla gibitelefonları ve padleriyle, Nokia’da başladım. Sonra editör ve genel yayın yönetmeni olarak AreaMobile’da çalıştım, sonra da freelancer yazar olarak Connect basılı ve online yayınları için yazdım. AndroidPIT’i kuruluşundan beri takip ediyordum ama bu teknoloji çevresi, Almanya’da hala o kadar da büyük değil.

Sırf sorunuzun cevabını tamamlamak için şunu ekleyeyim. Berlin’de Humboldt Üniversitesi’nde tarih okudum ve master tezimin başlığı “Bir devrim miti olarak 1939/1940 Estonya’nın işgali” idi.

Boş vakitlerinizi nasıl geçiriyorsunuz?

Eşimle birlikte şu an tüm hayatım yeni doğan bebeğimize kilitli durumda. Babalık yapmadığım zamanlar, Perry Rhodan’ın kitaplarını okuyorum (17 yaşımdan beri birkaç istisna dışında 2.712 kitapçığını okumuş olabilirim), Berlin’den çıkıp Brandenburg’a gidiyorum (Önerim: Baltık denizindeki sahillerden en iyisi Wollin) ya da lezzetli yemekler yapıyorum.

 

Inside AndroidPIT Andreas02
Bebek’ten vakit kaldığında, Andreas! © AndroidPIT

Hangi Android telefonu kullanıyorsunuz?

Şu an ofisteki yedek telefonlardan Xperia ZL’yi kullanıyorum çünkü Galaxy S3’ümün ekranı kırıldı. Konserde pantolonumun cebinden düştü ama doğruyu söylemek gerekirse, 10 metreden asfalta düşmüş kadar zarar görmüş görünüyor. Daha önce neredeyse her akıllı telefonu birkaç günlüğüne kullandım, bazen de birkaç haftalığına. Ancak sanırım yaşlanıyorum. Artık benim için sadece iki şey önemli, 1080p ekran ve tüm günü idare eden bir pil. Bundan aşağı kalitesi olan bir cihazı kullanmam.

Hangi Android uygulamaları vazgeçilmezlerinizden?

Beğendiğim birkaç uygulama var. Bunlardan bazıları; Spotify, WhatsApp, Hangouts, Google+, Analytics, RunKeeper, Kindle, Sonos, Drive, Maps, Skype, Swype, Commerzbank, Feedly.

Hangi cihazları kullanıyorsunuz?

Nexus 10’u yatarken kullanıyorum. MacBook Air’i (2012) iş yerinde kullanıyorum. Bir de PS3’üm var ama pek kullanmıyorum. Yakın zamanda basın testleri için Netatmo hava ölçme cihazı ve Withings tartısı geldi ama üreticiye geri teslim edilecek. Güzel cihazlar; kişisel kullanımım için almayı isterim ancak fiyatlar hala biraz pahalı.

Android hakkında en çok neyi seviyorsunuz ve AndroidPIT’te en hoşlandığınız şey nedir?

iOS ve diğer mobil sistemlere göre Android çok daha esnek ve bayağı bir özgürlük sağlıyor. Google, Apple’ın aksine bana patronluk taslamıyor, bana kullanıcı olarak saygı gösteriyor. Ancak Google’a tabii ki sırf pembe gözlüklerden bakmıyorum. Doğruyu söylemek gerekirse, pazarda çok geniş bir alanda baskın olmaları beni biraz korkutuyor. Bu, tekelleşme konusunda yasal tartışmaları başlatabilir.. Ne yazık ki, şu anki politikacılar, Google’ın ve onun dijital etkilerinin yönlerini ve risklerini anlayamayan eski kafalı bir kuşaktan.

AndroidPIT’de iki şey hoşuma gidiyor. Sürekli temelden değişimler yaşayan bir endüstride çalışıyorum, hem mobil cihazlar konusunda, hem de gazetecilik sunumuyla ilgili. Şu an AndroidPIT’te bu çok heyecan verici değişimi deneyimliyoruz. Ve özellikle bu şirkette çalışmak bu değişimi yakından izlememi sağladığı gibi, aynı zamanda insanların davranışlarını etkilememizi ve kamuoyu sağlamamıza da yol açıyor. Benle birlikte aynı masada ve etrafımda oturan iş arkadaşlarımla her sabah bu heyecanı yaşadığım için çok mutluyum.

1 Comment

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!