This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

AndroidPIT'in Google Nexus 7 Tablet Paket Açılımı ve Test Raporu

7'inçlik ekrana sahip olan tablet bilgisayarları her yere kolayca girip çıkabilme özelliklerinden ötürü beğendiğimi söyleyebilirim. Boyut avantajı diye tanımlayabileceğim bu özelliklerinin beraberinde ağırlık avantajını da getirdiği bir gerçek. Dolayısı ile bu cihazların taşınabilirliği gayet yüksek oluyor. Bugün Google tarafından geliştirilmiş 7'inçlik Nexus 7 AndroidPIT'in Berlin'e ofisine ulaştı ve bizlere de bu cihazı deneme fırsatı doğmuş oldu. Bu yazımızda sizlerle Nexus 7'yi tanıtırken ürün hakkındaki düşüncelerimizi de paylaşacağız.

Özellikler:

-198 x 120 x 10.45mm
-11.99 oz (340 g)
-7 inç 1280x800 HD görüntüleme gücü (IPS 216 ppi) genişletilmiş dayanıklı Corning cam
-4235 mAh pil
-Mikro USB
-Üç çekirdekli Tegra 3 işlemci
-8 vaya16GB disk alanı
-1GB RAM Hafıza
-Android Jelly Bean İşletim Sistemi
-NFC – Yakın Alan İletişim Teknolojisi
-Mikrofon
-GPS
-Manyetometre
-Jiroskop
 

 

 

Dizayn:

Nexus 7 ele ilk alındığında hoş bir hissiyat vermeyi başararak güzel bir izlenim yaratıyor. Fakat balık sırtı sırtı tarzı tırtıllı bir dizayna sahip arka platformundaki plastik biraz moralleri bozuyor. Bu bağlamda cihaz için ucuz ya da klas şeklinde uç bir sınıflandırma yapmak zor. İkisinin arasında bir yerde denebilir. Fakat her koşulda eldeki duruşu gayet sağlam. Tablet bilgisayar sınıfının küçük ekranlı ürünlerinden olan bu cihazın 10.45 milimetrelik kalınlığı ise beklentilerin ötesinde. Asus Transformer ürünlerinin 8.5 milimetre ortalamaya sahip olduğunu düşünürsek Nexus 7 'nin kalın bir cihaz olduğunu söylemek mümkün. Fakat cihazın sağlamlık hissiyatında bu kalınlığın etkisi olduğu aşikar. Güç ve ses tuşları cihazın sağ üst kşşesinde yer alırken kulaklık ve USB girişleri ise aynı tarafın alt köşesine konumlandırılmışlar. Bu noktada önemli bir ayrıntı ise cihazın mikro SD girişinin olmaması. Bu ekstra depolama alanına önem veren kullanıcılar için hoş bir haber değil tabi ki. Sonuç olarak cihazın elde duruşunu beğendiğimizi vurguladıktan sonra fiyat kalite dengesinin iyi kurulduğunu düşündüğümüzü belirtelim
 

 

Ekran ve Görüntü:

 

 

 

Performans:

Cihaz performans anlamında lafı fazla uzatmaya gerek bırakmıyor aslında, zira Nexus 7 Tegra 3 işlemcisi ile gerçekten çok hızlı. Bu spesifikasyonun üzerine bir de Android'in en son sürümü olan Jelly Bean eklenince cihazın kullanımı gerçekten keyif veriyor. Kullanım sırasında hiç ama hiç bir takılmaya rastlamadık. Bu arada ilgimizi çeken nokta ise cihazın performansının kağıt üzerinde yazan spesifikasyonlar göz önüne alındığında beklentimizin çok üzerine çıkması oldu. Bunda Google'ın kendi ürünü üzerindeki optimizasyon çalışmalarının mutlak etkisi olduğunu düşünmemek elde değil.


Kamera:

Asus ve Google'ın Tablet Bilgisayar piyasasındaki fiyatları aşağıda tutma amacıyla izledikleri politikaların bir sonucu olarak tablet bilgisayarlara entegre kameraların sayısı ve de görüntüleme kalitesi akıllı telefonlara göre daha düşük olmakta. Nexus 7 ürününde de bu stratejinin izleri sadece ön yüzde yer alan kamera ile görülebiliyor. Bu yüzden tablet bilgisayarların kameraları noktasında hassasiyeti olan kullanıcılara Nexus 7'yi tavsiye etmemiz mümkün olamıyor.

Yazılım:

Hiç şüphesiz ki tarihsel gelişim içerisinde her yeni çıkan Android sürümünde ilgili sürümün o ana kadar olanlar içinde içinde en iyi olduğu kanaatine varılagelmiştir. Şimdi bu noktada Androidpit olarak aynı yargıyı en son sürüm olan Jelly Bean için söylemekte hiç bir çekincemiz yok.Google'ın bizzat kendisi tarafından geliştirilen bu cihazda ise donanım ile yazılımınn aynı potada mükemmel bir şekilde eritilerek harika bir optimizasyon elde edildiğini görmekteyiz.


Özet ve Sonuç:

Tüm aşamaları geride bıraktıktan sonra Nexus 7 hakkında söylenebilecek olan en özet cümle ürünün yer aldığı fiyat aralığında sahip olunan donanım ve de yazılım ve bu iki ana unsurun harmonizasyonu göze alındığında Nexus 7'nin rakipsiz olduğu.


Ürünün başlıca eksileri ise SD kart girişinin bulunmaması ve de ön plana çıkmaktan uzak sönük kamera performansı. Fakat her halükarda piyasada bu fiyata bu kadar fazla şeyi verebilen bir ürün bulabilmek zor. Bu arada bu ürünün Türkiye'de temin edilebileceğini gecikmeli olarak vurgulayalım.
 

 

 

 

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!