This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
3 Shares 1 Comment

AndroidPIT Özel Röportajı: Spotify Almanya Direktörü Stefan Zilch

Berlin’deki Appsworld 2015 Konferansı sonrası Spotify Almanya Direktörü Stefan Zilch ile röportaj gerçekleştirme şansı buldum. İşte Spotify’ın Android üzerindeki geleceği ve planları.

androidpit stefan zilch interview spotify
Spotify Almanya Direktörü Stefan Zilch © Spotify

“Mobile girmek bizim için çok büyük bir olay oldu” diyor Zilch ve ekliyor “ Spotify mobil cihazlarda ücretsiz kullanıma başladığı günden bu yana kullanımı tavan yaptı.”

“Olaya ilk başladığımızda Spotify paralıydı ve daha sonrasında ücretsiz hale getirdik ve sürpriz bir şekilde bu bizim Premium kullanıcı sayımızda hiçbir azalma yaratmadı. Android üzerindeki bu başarımız bizi başka hangi platformlarda başarılı olabiliriz sorusu üzerinde düşünmeye itti.”

androidpit stefan zilch interview spotify 2
 © Spotify

Spotify, Android Wear ve Android Auto

Giyilebilir cihazlara Spotify getirme gibi bir planları olduğunu sorduğumuzda Stefan Zilch’in cevabı oldukça açık; “Bizim zaten çalıştığımız muhteşem giyilebilir cihazlar var: Kulaklıklar. Bunun dışında giyilebilir cihaz platformlarında henüz deneme aşamasındayız.” Ona göre insanlar Spotify’ı en çok evlerinde ardından da araçlarında dinliyorlar. Bu konuda da Android Auto platformu üzerinden çalışmaları yaptıklarını belirtiyor, “Üreticiler araçlarıyla entegre bir Spotify yaratmamızı bizden istiyorlar, bunun için önce yeni bir arayüz yaratılmalı ve araçlarda Spotify’ın beraber çalışabileceği bir işletim sistemi olmalı. Biz uygulamamızı elimizden geldiğince araçlar için optimize etmeye çalışıyoruz ve bu yüzden de Android Auto teknolojisi bizim için gerçekten önemli”

androidpit stefan zilch interview spotify 3
© Spotify

Playlist ve korsanlık

Android Auto dışında, Zilch bize Spotify’ın kullanıcı alışkanlıklarını daha iyi takip eden özellikler üzerinde çalıştığını da söylüyor. Gelecekte Spotify’ın lokasyona göre kullanıcıların ofis zamanlarını ya da spor yaptıkları anlarda onlara göre çalma listeleri sunacağını belirtiyor.

“Bence çalma listelerinin gücünü hafife alıyoruz, özellikle ruh halinize göre oluşturulmuş çalma listeleri artık müzik türüne göre oluşturulanlardan çok daha önemli ve tercih edilir durumda.”

androidpit stefan zilch interview spotify 4
© Spotify

Röportajı şu soruyla bitiriyorum: “Spotify gerçekten kullanışlı bir uygulama fakat insanlar aynı içeriğe ücretsiz erişebilecekken niçin üyelik için ödeme yapsınlar ki?”

Cevabı oldukça ilgi çekici: ”Korsanlık dünyadaki en iyi ürün çünkü her yerden erişebiliyor ve ücretsiz sahip olabiliyorsunuz. Ücretsiz olması zaten muhteşem bu yüzden bunun ötesine geçmeniz gerekiyor, işte biz bu noktada kullanıcı deneyimini arttırıyoruz ve garip müzik indirme sitelerinin güvenilmezliğinin ötesinden bir deneyim sunmaya çalışıyoruz. Sanırım bu konuda da oldukça başarılıyız.”

Spotify Music Install on Google Play

 

1 Comment

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!