This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

.

''Angry Bird'' oyunu piyasaya ilk çıktığında oyunu çok beğenmiş ve de oyunun geleceğinin parlak olduğunu sezmiştik. Oyunun yaratıcı firması ''Rovio'' ve oyunun geldiği nokta ise tam anlamıyla inanılmaz! Sadece 2011 yılı içerisinde firma 10 kat büyümeyi başarırken, ''Rovio'' tarafından paylaşılan istatistiklere göre ''Angry Birds'' bir milyardan daha fazla kere indirildi.

Bir milyar...Bu rakam kabaca tabiriyle neredeyse yeryüzünde yaşayan 7 insandan birinin potansiyel olarak bu oyun ile tanışmış olabileceğine işaret ediyor. Bu basit, harika ve akılalmaz derecede bağımlılık yapan oyun ilk defa 2009 yılında piyasaya sürüldü. Oyun ilk olarak iPhone için piyasaya sürülmüş olsa da şu anda IOS, Android, Maemo, Meego, HP webOS, Symbian 3, Series 40, PSP/Playstation 3, Mac OS X, Windows, WebGL, Windows Phone 7, Google Plus, Google Chrome, Blackberry Tablet OS, Bada ve Facebook üzerinde çalışıyor.

Bu arada bir konunun üzerine parmak gerekiyor. Angry Bird oyunları ''Angry Birds Seasons'', ''Angry Birds Rio'' ve de en ''Angry Birds Space'' sürümlerinin aynı çatı altında toplanmasıyla ifade ediliyor. Yani bu bir milyar sayısının alt kırılımları mevcut.

''Rovio'' firması ise sadece 2011 yılında 106.3 milyon USD gelirleriyle 2010 yılı gelirlerini tam 10 katına katladı. Belki de ''Rovio'' için bir banka açma zamanı gelmiştir.

Peki ya bundan sonra ne olacak? Dedikodu gazetesinin ikinci sayfa haberlerine gore ''Rovio'', Angry Bird uygulamasının geliştirilmesine devam etmenin yanında kurumsal olarak halka açılmayı planlıyor. Bu bağlamda şirketin New York ya da Hong Kong borsalarında halka arz olması muhtemel.


Androidpit ekibi olarak ''Rovio'’yu bu başarısından dolayı kutluyor ve de kendilerine gelecekte başarılar diliyoruz.

Not: Fotoğraf BGR.com sitesinden alınmıştır.

1 Comment

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!