This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
1 Share 2 comments

Apple'dan beklenen telefon: iPhone 5S!

Apple, beklendiği gibi ABD'de düzenlenen etkinlikte iPhone serisinin son halkası olan iPhone 5S'yi resmen duyurdu. Apple'ın tamamen yenilenen işletim sistemi iOS 7'yle çalışacak olan cihaz birçok geliştirilmiş özelliğe sahip.

iPhone5S 1
İşte iPhone 5S! / © Apple

Apple fanlarının merakla beklediği gün geldi ve popüler iPhone serisinin şimdilik en son ve en iyi sürümü olan iPhone 5S bugün ABD'deki etkinlikte resmen tanıtıldı. Görünüş itibarıyla iPhone 5' fazlasıyla benzeyen cihaz, iOS 7 işletim sistemiyle çalışıyor. Gümüş, uzay grisi ve altın sarısı renk seçenekleriyle piyasaya sürüleceği açıklanan yeni iPhone, aynı zamanda yepyeni bir A7 çiple gelecek. Apple'ın açıklamasına göre söz konusu çip, bir akıllı telefonda kullanılan ilk 64 bitlik çip olma özelliğini taşıyor. Bu doğrultuda iOS7 ve telefonla birlikte gelen uygulamalar da 64 bite uygun olacak şekilde optimize edilmiş. Yine şirketin iddiasına göre bu iyileştirmeler, performansa 40 kata, grafik performansında ise 56 kata kadar artış sağlayacak. Aynı zamanda cihazda OpenGL ES 3.0 desteği de bulunacak. 

Parmak izi teknolojisi

iPhone 5S'yle ilgili şirketin öne çıkardığı en önemli bilgilerden biri ise cihazın parmak izi okuma özelliğini taşıyacak olması. iPhone 5S’nin ana ekran butonuna gömülü olarak gelen Touch ID sensörü, kullanıcının daha hızlı ve güvenli bir biçimde oturum açmasını sağlayacak. Apple'ın geçtiğimiz yıl satın aldığı AuthenTec adlı şirket tarafından geliştirilen parmak izi teknolojisi yeni duyurulan cihazlardan 5S'de bulunurken, ucuz iPhone olarak düşünülen 5C'de bulunmayacak.

iPhone5S 2
iPhone 5S üç farklı renk seçeneğiyle piyasaya çıkıyor! / © Apple

iPhone 5S'yle ilgili yapılan sunumda, cihazın aynı zamanda ivmeölçer, gyroskop ve pusuladan gelen hareket bilgilerini sürekli ölçmekle yükümlü bir "hareket işlemcisi"ne sahip olacağı ve bunun da ileride yepyeni sağlık ve fitness uygulamaları geliştirilmesine yarayacağı vurgulandı. 

Daha uzun pil ömrü

Apple, aynı zamanda iPhone'unun şarj ömründen şikayetçi olan kullanıcıları da dikkat elmaış gibi görünüyor. Zira, iPhone 5S'nin bir önceki modele göre en önemli özelliklerinden biri şarjının daha uzun gitmesi. Yeni cihazın pilinin 250 saate kadar standby, 10 saate kadar Internet'te gezinme ve 3G ile 10 saate kadar konuşma yapmaya imkan vereceği söyleniyor. 

  iPhone 5S
İşletim sistemi iOS7
Ekran 4 inç, 1.136 x 640 Piksel, 326 ppi
İşlemci A7

Bellek

16 / 32 / 64 GB
Kamera iSight-Kamera, 8 MP, f/2.2, Dual LED
Ön kamera 1,2 MP 
Pil 10 saat konuşma saati, <8-10 saat internette gezinme, 250 saat Standby
Sensör Parmakizi sensörü, gyroscope, ivmeölçer, yakınlık sensörü, ortam ışığı sensörü
Boyut 123, 8 x 58,6 x 7,6 mm
Ağırlık 112 g

Geliştirilmiş kamera

iPhone 5S'nin sunumunda vurgulanan özelliklerden biri de cihazın geliştirilmiş kamerası oldu. Yine 8 megapiksel çözünürlüğünde olmasına rağmen, daha büyük bir sensör ve f/2.2 diyafram açıklığıyla gelen yeni kameranın özellikle düşük ışık koşullarında daha iyi performans sunacağı söyleniyor. Ayrıca yeni iPhone'un "true tone / gerçek ton" ikili LED flaşı da bu anlamda cihazın fotoğraf performansını artıracak bir ilave.

2 comments

Yeni yorum yaz:
  •   7
    Garez 11.Eyl.2013 Link to comment

    ucuz değil çöp... ayrıca 2000TL ucuz mu? ucuz diyen para saymamış demektir...

  • Ucuz iphone yapıyosunda büyük ekranlı iphone niye yapmıyosun apple? hTc one max beni bekler :)

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!