This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Kodak'ın Geldiği Son Nokta: Apple ve Google Kodak Patentleri Peşinde

Yaklaşık bir sene önce Ocak, 2012'de Amerika'da iflas korumaya başvuran ve halen iflas tehlikesini atlatamayan asırlık şirket Kodak'ın yaklaşık 1.100 adet fotoğraf patenti için Google ve Apple'ın birlikte 500 milyon dolardan fazla para ayıracağı konuşuluyor. Bu haberimizde patent söylentisi ile beraber Kodak'ın 1880 senesinden beri geçtiği yolları çıkardığı ürünler çerçevesinde sizlerle paylaşıyoruz.

(c) Kodak / Google / Apple

Bazı kaynaklara göre Google ve Apple kendilerinden beklenmeyecek bir ortaklıkla yaklaşık bir senedir iflas tehlikesiyle burun buruna olan Kodak'ın 1.100 adet fotoğraf patenti için 500 milyon doların üstünde para yatırımı yapabilir. Bu birliktelikten en fazla  tüketicilerin fayda görmesi bekleniyor zira iki şirketin patent davalarında kapışması genelde  tüketicilerin aleyhine oldu.

Öte yandan bu yatırım şüphesiz önceden de bahsettiğimiz gibi iflas riskinden bir türlü kurtulamayan Kodak'ın en azından rahat bir nefes almasına yardımcı olabilir.

Kodak - Nereden Nereye?

Şirketin dile kolay 132 senelik bir tarihi var. Her şey 1880 senesinde şirketin kurucusu George Eastman'ın New York'ta bir dairede kuru plakalar üretmeye başlamasıyla başladı. 1888 senesinde ilk olarak basit ve portatif kamerayı tüm dünya tüketicilerine sunmayı başardı. Kodak kurulduğu ilk günden bu yana özellikle 1975 yılında geliştirdiği ilk "dijital kamera" ile fotoğraf çekme ve fotoğrafçılığın herkesin erişebileceği bir noktaya gelmesinde büyük bir rol oynadı. Gelin görün ki şirketin kötü gidişatının en büyük nedenlerinden biri ironik olarak ilk kez prototipini yapmayı başardığı dijital kamera rekabetinde rakiplerinden geri düşmüş olması.

Şirketin içinden geçtiği tarihsel yolculuğu görmeniz açısından Kodak ürünleriyle sizi baş başa bırakıyorum:


1880-1890 / (c) Kodak


1930'lar - İlk 8 ve 35 mm kameralar / (c) Kodak


1940-50'ler - Pratik anlamda kullandığımız ilk filmlerin piyasaya sürümü / (c) Kodak


1990'lar - Dijital kamera yazıcısı / (c) Kodak


2000'ler - OLED ekranlı ilk kamera / (c) Kodak


Bugün - Her şeyin bir sonu var. / (c) Kodak

Sonuç olarak bu olası patent satışından gelme ihtimali olan 500 milyon dolar şirketin mali sıkıntıdan kurtulmasına ne derece katkı sağlar bilemiyorum. Patentlerin içeriği hakkında derin bir bilgiye sahip değilim ama bana sanki Google ve Apple, bu kötü günlerinde hasta adam Kodak'tan faydalanmaya çalışıyormuş gibi geliyor.

Öte yandan Kodak şahsen benim hayatıma damga vurmuş şeylerden biri. Şirketin bundan sonra olmama ihtimali bile garip geliyor.

Siz tüm bu olanlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce şirket patentlerini satsa bile cep telefonları ve diğer fotoğraf makineleriyle rekabet edebilecek güçte mi?

 

En üst fotoğraf: Kodak, Google, Apple / gg
Kaynak:
bloomberg ve kodak

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!