This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
1 Share 4 comments

Apple ile HTC Arasındaki Patent Sorunu Tatlıya Bağlandı

Kulağa biraz tuhaf gelse de Apple ile HTC'nin arasındaki patent husumeti tarafların kendi aralarında yapmış oldukları anlaşma ile sona erdi. Anlaşmaya göre HTC belirli bir takım ürün ve yazılımlar için Apple'a 10 yıl boyunca patent ödemesi yapmayı kabul etti. Bu anlaşma sonucunda iki firma arasındaki tüm patent davaları karşılıklı olarak iptal edildi.

Apple ile HTC arasında bundan sonra herhangi patent anlaşmazlığı olma ihtimali ortadan kalktı

Apple ile HTC'nin Arasındaki Anlaşmanın Detayları

HTC tarafından resi web sayfası üzerinde konu ile ilgili yapılan açıklama aşağıdaki gibi çevrilebilir:

''HTC ve Apple arasındaki mevcut davaları da içeren patent çekişmesi; taraflar arasında imzalanan 10 yıllık lisans anlaşması ile sona ermiştir. Söz Konusu lisans tarafların mevcut patent haklarının yanında gelecekte elde edecekleri patentleri de içermektedir. Patent anlaşmazlıklarının çözümü hakkındaki anlaşmanın madde ve detayları kamuoyuna duyurulmayacaktır.''

HTC'nin CEO'su Pter Chou'nun konu ile ilgili yaptığı açıklama:

''HTC bu anlaşmayla enerjisini davalar yerine inovasyona yöneltecek''

Apple'ın CEO'su Tim Cook tarafından yapılan açıklama:

''HTC ile yaptığımız anlaşma memnuniyet verici''

HTC ile Apple'ın Anlaşması'ndan Çıkarılabilecek Mesajlar

Apple ile başta Samsung olmak üzere piyasanın ağır topları arasındaki patent mücadelesi 2012 içerisinde teknoloji dünyasını en çok meşgul eden konulardan bir tanesi oldu. Magazinsel değer taşıyan patent haberleri işi Android kullanıcılarının Apple'ın kurumsal kişiliğine karşı bir antipati duymalarına kadar götürdü.

HTC ile Apple arasında yapılan anlaşmanın bence en doğrudan etkisi Samsung üzerinde olacak. HTC'nin Apple tarafından lisans anlaşmasıyla aradan çıkarılmasından sonra Samsung bu alanda iPhone ve iPad üreticisine karşı daha da yalnızlaştırılmış oldu. Apple'ın arzuladığı sonuç Samsung'un da HTC gibi kendisiyle uzun vadeli bir lisans anlaşması için masaya oturması.

Bu noktada Apple'ın HTC ile imzalamış olduğu anlaşmanın muhtemel bir Apple - Samsung lisanslamasının maddelerine emsal teşkil etmesi durumu ortaya çıkacaktır. Samsung'un kurulu kapasitesi, faaliyet alanı ve ürün yelpazesi HTC'ninkinden çok daha büyük olduğu için Apple'ın muhtemel bir Samsung lisanslamasından elde edeceği gelir ise Apple için adeta tadında yenmez bir durum. Kişisel görüşüm Samsung'un Apple'a geçtiğimiz Ağustos ayından ödemeye mahkum edildiği 1 milyar dolarlık tazminattan sonra Apple'a karşı tavrını iyice sertleştireceği ve de kolay kolay lisanslama anlaşması yapmak gibi bir iradeye sahip olmayacağı. 

HTC'nin Apple'a karşı bayrakları suya indirmesi anlamına gelen lisans anlaşması ile ilgili düşüncelerinizi yorumlarınızla bizlerle paylaşmaktan çekinmeyin. Kısa dönemde HTC'nin hayrına olabilecek bu anlaşmanın Android habitatına ne gibi bir etkisi olacağını düşünüyorsunuz? 

 

Fotoğraf: Eva-Maria Rossman / Pixelio.de kwe,

4 comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!