This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Apple ile Samsung'un Bitmek Bilmeyen Patent Uzlaşmazlığında Son Perde

Apple'ın bitmek tükenmek bilmeyen patent davalarının en çetrefilli olanlarının akıllı telefon piyasasındaki en büyük rakibi olan Samsung'a karşı olduğunu artık sağır sultan bile duydu. Apple'ın en son çekişmede kullandığı argümanlarının temelinde bu sefer 'overscroll bounce' özelliği geliyor. Şimdi sıkı durun Apple Samsung'a karşı bu özelliğe dayanarak tam tamına 2.5 milyar dolarlık bir tazminat talebinde bulundu. Bu özellik ve çekişmenin detaylarını yazının devamında bulabilirsiniz.

Overscroll bounce özelliği nedir?


Bu özelliği bilmeyenler ya da bilip de tanımı hakkında aydınlanmak isteyenler için overscroll bounce özelliğini şu şekilde izah etmek mümkün olabilir: Telefon ekranında aşağı doğru yapılan kaydırma işleminde ekrandan parmağınızı çektiğiniz anda ekrandaki görüntünün otomatik olarak başlangıç noktasındaki görüntüye ilerlemesi. Eğer bu tanım kafanızı karıştırdıysa aşağıdaki kısa video linkine tıklayarark neyi anlatmaya çalıştığımı anlayacaksınız.

 

Yazımızın geri kalanında ilerlemeden önce bu özelliğin Apple tarafından patentli olduğunu belirtelim. Yani evet Apple'ın bu isteğinin bir hukuki temeli var. Fakat ortada Apple'ın sahibi olduğu bu saklı hakkın kullanımı konusunda iş Samsung'a gelince bir orantısızlık söz konusu. Örneğin geçtiğimiz Mart ayı içerisinde aynı konuda Motorola ile Apple'ın yaşamış olduğu anlaşmazlığı ele alalım. Apple, Motorola'yı bu özelliği yeni üretilen telefondan kaldırmaya zorlamıştı. İş Samsung'a gelince ise ortada 2.5 milyar dolarlık bir tazminat talebi ve hatta üstüne gelen ek zararların tazmini talepleri var. İlave tazminat taleplerinin detaylarını ilerleyen bölümde görebilirsiniz.

Ek Zararlar ve Tazminleri

Apple 2.5 milyar dolarlık tazminatın yanında Samsung'un bu özelliği kullandığı her telefon başına 2.02 dolarlık zarar tazmini, yetmedi her 'scrolling API' yani söz konusu ihlalin değişik bir tondan dile getirilmesi için de yine ürün başına 3.10 dolar talep ediyor. Tüm bunun üzerine değişik zoom ve navigasyon telifleri için yine ürün başına 2.02 dolarlık ilave bir talep daha söz konusu oluyor. Şimdi sıkı durun yukarıda saydıklarımıza ek olarak dizayn ile ilgili tüm husularda Apple'ın ürün başına 24 dolarlık bir zarar tazmini talebi tazminat davası dosyalarının kapağını süslüyor.

Şimdi tüm bu açıklamalardan sonra üstünü kalın bir çizgiyle çizmek istediğimiz husus şudur ki Apple kesinlikle sahip olduğu telif haklarını patent hukukunun el verdiği ölçüde kullanacaktır. Buna herhangi bir itirazımızın olması düşünülemez. Apple' dan Tim Cook'un zamanında açıklamış olduğu gibi: 'Apple için önemli olan tüm dünyanın AR-GE sorumluluğunu taşımamaktır. Bizler diğer firmalarında kendi Orijinal ürünlerini üretmelerini bekliyoruz.' Bu noktada kim bu sözlere itiraz edebilir ki. Fakat gelin görün ki olayın ayrıntılarında rahatsız edici bir takım hususlar var.


Apple Samsung'u Tamamiyle Rekabet Dışına Atmak İstiyor

Geldik yazımızın en can alıcı bölümüne. Hemen bir örnek ile başlayalım. Samsung Galaxy Tab 10.1 ürünü Almanya'da iPad'e olan dizayn benzerliği ileri sürülerek toplatıldı ve de satışı yasaklandı. İşin ilginç tarafı Samsung Galaxy Tab 10.1 bizce hiç de iPad'e benzemiyor. Öte yandan piyasada çok ciddi ilgi gören Asus Transformer Prime tablet bilgisayarı iPad'e inanılmaz derecede benzemekte. Bu noktada Asus'un bu üründe Apple ile kıyas götürmeyecek derecede az bir pazar sahibi olmasının Apple'ın Asus'a gösterdiği tevazu ile bir alakası yok mu yani şimdi ?


Çok genel ve belki de biraz kaba bir bakış açısıyla Apple'ın ciddi anlamda Samsung'a kafayı taktığını düşünüyoruz. Samsung son zamanlarda o kadar başarılı ürünleri piyasaya sürdü ki Apple'ın bir anlamda sektördeki öncü rolü sorgulanır oldu. Bu arada Android platformunda faaliyet gösteren HTC ve Motorola gibi devler de Apple'ın piyasadaki etkinliğine zarar verebilecek etkinliklerde bulundular ama hiç biri Samsung kadar büyük bir etki yaratamadı.

Özetle

Samsung başa gelen çekilir mantığıyla içine düşülen bu durumun üstesinden gelmek durumunda. Fakat Apple'ın adeta yaramaz bir çocuk edasında gösterdiği bu orantısız tepkiselliğin daha mantıklı bir zemine oturması gerekiyor.

Ayrıca 'overscroll bounce özelliği bu kadar büyük bir zarara yol açmış ise Google'ın patentli ürünlerinin Apple tarafından kullanılması hususunda açması gereken tazminat davalarında telafuz edilecek rakamların yüz milyonlar olması gerekirdi. Ne hikmetse Google bu konuda gerçekten çok mütevazi bir davranış sergiliyor.


Youtube videosu: fry152bloğu Youtube kanalından alınmıştır.

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!