This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Apple İlk iPhone Dizaynında Sony'den Esinlenmiş

AndroidPIT ve benzer bir çok platform üzerinde Amerika'da görülmekte olan ve de Apple firmasının patent hakları iddiasıyla yoğurulmuş bir çok hukuk davası haberi bulacaksınız. Bu davalar hakkındaki haberlerin bir güzel yanı ise biz teknoloji meraklılarına davaya taraf olan şirketler adına bir çok haberi elde etme imkanı sunmaları. Son olarak Apple'ın yıllar önce piyasaya ilk sürmüş olduğu iPhone'un Sony'nin bir modelinden esnilendiği iddiası gündeme geldi.

Yukarıdaki fotoğraftada net bir şekilde görülebileceği gibi ilk iPhone'un prototipi Sony'nin bir modelinden ilham almışa benziyor. Hatta Apple bu hususu prototipe vermiş olduğu isim olan 'Jony' ile adeta perçinlemiş. Bu noktadaki esprinin Sony'nin yazılışındaki 'S' ile 'J' harflerinin yer değiştirmesinde yattığını sanırım herkes kolayca yakalamıştır. Bu arada ilginç bir ayrıntı ise yukarıdaki bu ilk iPhone prototipinin iPhone 4S ile olan benzerliği. Bu noktada takdir sizlerin.

Yukarıdaki prototipin ortaya çıkış hikayesine gelelim. Bu fotoğraf uzun zamandan beri Samsung ile Apple arasında geçen patent mücadelesinin bir aşamasında Samsung tarafından Apple firmasının ürünlerini tasarlerken başka firmaların modellerinden esinlenebileceği argümanını desteklemek için kullanılıyor.

Bize göre bu hususta herhangi bir tartışma söz konusu değil. Zira bizce Apple'da aynen diğer tüm teknoloji firmalarının yaptığı gibi piyasadaki çok çeşitli ürünlerin kendisini ilgilendiren kısımlarındaki farklıllık ve de yeniliklerden etkileniyor ve de bunlardan hem donanım hem tasarım ve hem de yazılım noktalarında faydalanıyor. Bizlerin anlamakta zorlandığı şey ise Apple'ın takınmış olduğu tek taraflı ve yaramaz bir çocuk edasındaki tavırları oluyor.

Kaynak: The Verge

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!