This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
1 Share 2 comments

Apple'ın Kurucusundan Patent Savaşları Konusunda Samimi Açıklamalar

Apple'ın kurucu ortaklarından olan Steve Wozniak patent konusunda düşündüklerini samimi bir şekilde paylaşarak bir anlamda şirketinin kurumsal bakış açısı hakkında fikir sahibi olmamızı sağladı. Zamanında Apple ile Samsung arasındaki anlaşmazlık sonucu ortaya çıkan savaş görüntüsünden nefret ettiğini belirtmiş olan Wozniak bu sefer de kendisinin elinde patent sistemini yönetebilmek gibi bir yetki olsaydı ne yapmaya çalışacağını anlattı.

Apple'ın kurucularından Wozniak Bloomberg'e verdiği demecinde şu cümleyi kullandı:

'Dileğim herkesin patent haklarına saygı gösteren bir çerçeve içerisinde duyarlı olarak hareket etmesi ve bu anlamda yine herkesin birbirinin sahip olduğu teknolojiden yararlanabilmesi'

Kağıt üzerinde Wozniak'ın söylediklerine herhangi bir Samsung yöneticisinin karşı çıkacağını düşünemiyorum. Teknoloji alanında hizmet veren Uluslararası rekabet koşullarında mücadele eden her firma Wozniak'ın dikkat çektiği noktaya önem verir. Bu noktada esas sorulması gereken soru ise aslında Apple'ın patent hakları konusu üzerinden işlettiği hukuki süreçler ile diğer firmaların ticari haklarını kısıtlayıp kısıtlamadığı.

Evet, akıllı telefonların gelişimindeki en önemli kırılma noktasının Apple tarafından tanıtılan iPhone 1 olduğu gerçeğini kimse yadsıyamaz. O yüzden Steve Jobs'ın yapmış olduğu sunumlar her zaman Samsung Galaxy ya da Google Nexus sunumlarından daha fazla hafızalarda yer etti ve edecek ama öbür taraftan da boynuzun kulağı geçebileceği yani Apple dışındaki firmaların iPhone ayarı ya da daha iyi telefonları üretebileceği gerçeği başta Wozniak olmak üzere diğer Apple yöneticileri tarafından artık görülmeli.

Patent sistemi benim kanımca Wozniak'ın ortaya koyduğu ve uygulanmasını arzuladığı reçete ile iyileşemez. Bunun sebebi ise teori ile gerçek hayat uygulamalarının hiç bir zaman tam anlamıyla örtüşememesindden ileri geliyor. Wozniak'ın çizdiği pembe resmin birbirinden farklı hukuki sitemlere ve de üretici kültürlerine sahip ülkelerin öne çıkan üreticilerinin global pazarda yarıştığı bir ortamda tam anlamı ile uygulanabilmesi bence maalesef imkansız. Bu yüzdendir ki Wozniak kadar bizlerin de nefret ettiği patent savaşlarının sonunun gelmesi biraz zor.

2 comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!