This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
3 Shares 1 Comment

Apple’ın Yaratıcılığına Neler Oluyor? Nerede O Eski Sunumlar?

Geçtiğimiz hafta görücüye çıkan yeni iPhone 5 günlerce tüm dünya genelinde gündemin en tepesinde yer aldı. Bu yeni ürünün tüm özellikleri teknoloji meraklıları ve de tüketiciler tarafından enine boyuna incelendi ve tartışıldı. Sonuç olarak ortaya çıkan özet ise Apple’ın Steve Jobs hayattayken tanıttığı teknolojide adeta yeni bir çığır açan iPhone’un geçen hafta tanıtılan en son versiyonunun beklentileri karşılamaktan çok uzakta olduğu...

 

Apple’ın yarattığı hayal kırıklığını bir çok yönden ele almak mümkün. Bunları kabaca aşağıda başlıklar halinde sıralayacağım. Fakat benim için esas önemli olan konu Apple’ın yaratıcılığının sınırlarına ulaşılmış olma ihtimali.Özellikle mobil telefon piyasasındaki rekabet gerçekten çok acımasız. Son bir kaç yıl içerisinde Nokia ve BlackBerry firmalarının hızlı düşüşlerine şahit olduk. Benzer bir çöküşün Apple’da yaşanamayacağını iddia etmek bence yersiz.

Son 5 yıldır özellikle tasarım anlamında çok fazla geliştirilmeyen iPhone sadece ekranı büyüterek ve boyutları incelterek ve içerisine sıradan bir donanım eklenerek uzun vadede Samsung ,HTC ve Motorola gibi devlere karşı varlık gösteremez. Kan kaybeden bir Apple görmek ise başta en çok biz Android takipçilerini üzecektir. Çünkü yenilikçi ve güçlü bir Apple, Android dahil tüm diğer alternatif akıllı telefon üreticilerinin rekabet ortamında varolabilmek için daha çok çalışması anlamına gelecek ve hiç şüphesiz ki Android platformundaki çıtayı daha yükseklere çekecektir.

Apple'ın yenilikçi ruhundaki muhtemel erozyonu 3 ana başlık altında özetlemek gerekirse:

1) Tasarım

Hepimiz biliyoruz ki Apple firması ürün tasarımında mevcut ürünlerin devamlılığı anlamında muhafazakar bir firma. Fakat akıllı telefon piyasasında her geçen gün yepyeni tasarımların sunulduğu bir ortamda tek bir ürünle önemli bir yeri olan firmanın son 3 iPhone’u neredeyse birbirlerinin aynısı. Yukarıda da değindiğim gibi ekranı büyüterek boyutu inceltmek Apple’dan tasarım anlamında beklentileri karşılamaya pek yetmiyor.


2) Teknik Özellikler


Yeni iPhone 5’in teknik özellikleri adeta herhangi bir orta sınıf bir Android akıllı telefonun özelliklerine sahip. Ekran özellikleri sıradanlıktan öteye geçemiyor. Bu kadar iddialı bir ürünün işlemcisi piyada dört çekirdekli işlemcilerden geçilmez iken hala çift çekirdekli. Zaten özellikle Steve Jobs zamanında piyasadaki rakiplerine sunumlarda çatmaya alışık olan Apple’ın iPhone 5 tanıtımında hiç bir Android akıllı telefon modeline atıfta bulunulmadı. Bunda aylardır piyasada olan Samsung Galaxy S3 ya da HTC One X gibi ürünlerin teknik özelliklerinin Apple’ın en son ürününe göre üstün olmasının elbette bir payı vardır diye düşünüyorum.


3) Nerede o eski Apple Ürün Tanıtım Sunumları

Steve Jobs’un eski sunumları ile iPhone’un son iki sürümünün sunumlarını arka arkaya izlediğimiz zaman rahmetli aramızdan ayrıldıktan sonra Apple’ın tanıttığı ürünlerde piyasadaki rakiplerden ziyade bir önceki Apple ürünlerinin referans alındığını ve yapılan karşılaştırılmalarda onlara atıfta bulunulduğunu görüyoruz. Bu durum firma için gerçekten de pek iç açıcı değil, zira piyasadaki dev rakipleri her geçen gün yükselen bir inovasyon ivmesiyle zımba gibi ve aynı zamanda fiyat olarak daha makul ürünler ile tüketicilerin karşısına çıkıyorlar.


Apple’ın ilk iPhone,iPad ve iMac sunumlarını bir hatırlayın. Her biri adeta bir devrim niteliğinde olan o sunumlarda firmanın teknoloji adına adeta her şeyi yapabileceğine inanıyordu insan. Aradan geçen hatırı sayılır süre içerisinde firmanın çıkardığı son ürünler ise giderek rakiplerinin gerisine düşmekte. Umarım Apple yaratıcılığını geri dönülemez bir şekilde kaybetmemiştir.
 

 

1 Comment

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!