This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
1 Share 5 comments

Apple'ın yeni işletim sistemi iOS 7 kullanıcıları hasta mı ediyor?

Apple’ın yeni işletim sistemi iOS 7, dünyanın birçok noktasında Apple kullanıcılarını hasta ediyor. Hareket hastalıkları uzmanları, ekran parlaklığının ve ikonların hareketinin bunda rolü olabileceğini söylüyor. Geçtiğimiz günlerde iOS 7 güncellemesini yapan kullanıcılar, Apple’ın destek sitesine 18 Eylül’den itibaren  mide bulantısı, baş ağrısı gibi şikayetler yolluyorlar.

woman iphone
iOS 7 güncellemesinin ardından Apple kullanıcıları baş ağrısı ve bulantı şikayetleri bildiriyor. / © livescience.com

Deniz tutmasına benzer şikayetlerle doktora başvuran kullanıcılardan bir tanesi, Apple’ın destek sitesinde, güncellemenin ardından telefonunu 20 dakika kullandıktan sonra kusacak gibi hissettiğini söylüyor. Bir başkası ise “Araba içinde okumaya başladığımda nasıl araç tutuyorsa, öyle hissettim,” diyor.

iOS 7, yazılımın iPhone ve iPad üzerinde daha önce kullanmamış olduğu animasyonlar ve dinamik arka planlar içeriyor. New Jersey Montclair State University’den siber hastalıklar uzmanı psikolog Frederick Bonato şunları söylüyor: “Bu akıllı telefon ile henüz deney yapmamış olsak da, düşündüğümüz şey bu - söz konusu rahatsızlıklar ekranın hareketiyle alakalı.” Bonato, “çöznürlük de çok yüksek, böylece son derece parlak, berrak resimlere maruz kalıyorsunuz,” diyerek ekliyor.

iOS dizzy
Göz ağrısından ve baş dönmesinden şikayet eden bir kullanıcı. / © Apple Support Website

Ekran üzerindeki ikonlar sürekli hafif bir hareket halinde ve bu da arka plan ile birlikte üç boyutlu bir izlenim ya da bir uzaklık efekti oluşturarak, ekranın üzerinde ikonların arka plandan bağımsız olarak yüzdükleri sanrısı yaratıyor. “Düz olduğunu bildiğiniz bir telefon üzerinde üç boyutlu bir uzay görmeniz, bulantı hissini tetikleyebilir,” diyor Bonato.

Hareket algısındaki değişim

Apple’ın yeni işletim sistemi, kullanıcı uygulamalar arasında geçiş yaptığında, beyni kişinin hareket ettiği yanılgısına düşürebilen bir uzaklaşma ve yakınlaşma sanrısına da neden oluyor. “Görsel olarak, girdiler kişinin hareket ettiğine işaret ediyor, fakat tüm diğer duyular kişinin hareket etmediğine işaret ediyor - ya da daha da kötüsü, bu telefonlar hareketin daha farklı algılanmasına neden oluyor,” diyor Bonato.

Bu türden çatışmalı bilişsel enformasyon baş dönmesi, baş ağrısı ve mide bulantısı gibi etkiler yaratabiliyor - ki bu etkiler IMAX tipi sinemalarda ve uçuş simülatörlerinde de görülüyor. Telefon ya da tablet ekranları sinema ekranlarından çok daha küçük olsa da, bu ekranlar göze çok daha yakın, dolayısıyla uzmanlar bu durum nedeniyle görsel girdilerin beyni sinema ekranlara kıyasla çok daha fazla domine ettiğini söylüyor.

iphone5s1
Kullanıcılar yazılımın yan etkilerinden son derece rahatsız. / © Apple

Jersey City St Peter’s University’den siber hastalıklar araştırmacısı Andrea Bubka da, iPad’lerde durumun daha da kötü olduğunu söylüyor. “Bu cihazlar [iPad] daha fazla görüş alanı kaplıyor,” diyor Bubka.

iOS 7 yazılımı yeni iPhone 5c ve iPhone 5s modellerinde kurulu olarak geliyor. iOS 7’yi güncelleme ile alan daha eski model cihaz kullanıcıları için iOS 6’ya geri dönmek gibi bir seçenek de bulunmuyor. İnsanlar, bu sorunun yapılan testlerde neden tespit edilmediğini sormaya başladılar. Bir kullanıcı, “Gözlerim yanıyor ve başım dönüyor - işletim sisteminin bir önceki sürümüne geri dönememek çok kötü!” diyor.

Sorun kısmen hafifletilebilir

Bu durumda çözüm yollarından bir tanesi, ekrandaki hareketi biraz azaltmak için Ayarlar menüsüne gidip, Genel’i, sonra da Erişilebilirlik’i seçmek. Burada kullanıcılar Hareketi Azalt seçeneğini işaretleyebilirler.

Bubka, duruma uyum sağlamanın bir yolu olarak, “kısa bir süreliğine başka bir yöne bakmayı deneyebilirsiniz,” diyor. Buna karşın, artarak devam eden bu şikayetler karşısında Apple’ın sessizliğini ne zaman bozacağı merak konusu.

Sizler iOS 7 güncellemesinin ardından çevrenizde bu tür şikayetlerle karşılaştınız mı? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Kaynak: Live Science

5 comments

Yeni yorum yaz:
 • Ya bidiğin Çin Malı Arayüzü. Arkadan bakan başkasının elinde nerden buldun la bu ucuz telefonu dese şaşırmam.Apple a yakışmadı

 •   4

  Hata düzeltilmiştir. Uyarınız için teşekkürler.

 • ahaha ios 7 görünümlü android.bir tebrikte benden koyan arkadaşa.

 • Yazıda iOS7 ana ekran yazan resmi koyanı tebrik etmek istiyorum. Resim iOS7 görünümlü bir Android Ana Ekranı olmasın? ;)

 •   7
  Garez 03.Eki.2013 Link to comment

  Dandios hasta eder öneden iPHONE FIFI ile 2 kişiden fazla ölüme sebeb olmuştu... serial killers Apple...

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!