This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Apple, yazılım dünyasının yeni üyesi iOS 8 ve OS X Yosemite’yi WWDC 2014’te tanıttı. Android karşısında çok fazla şans vermesek de Apple yazılımların Android’in en büyük rakibi olduğu bir gerçek. Biz de bu yüzden bu haberi görmezden gelmedik. İşte Apple’ın yeni işletim sistemi iOS 8.

ios 8 1
© Apple

Tasarım

Apple iOS7 ile işletim sisteminin tasarımını neredeyse baştan yaratmıştı. İşte bu yaratım süreci iOS 8 ile devam etmekte ve iOS7’nin izleri bolca görülmekte.

ios 8 2
 © Apple

Uygulamalar: HealthKit

Üreticiler yeni cihazlarına ardı ardına sağlık ve fitness uygulamaları ekliyorlar ve bunun yeni bir trend olduğu çok ortada. Samsung’un S Health uygulamasına cevaben Apple da HealthKit ile iOS 8’i rakiplerinin karşısında güçlü kılmaya çalışmış. Bu uygulama sayesinde tüm sağlık uygulamaları tek bir çatı altında toplanabilecek.

ios 8 3
 © Apple

Ayrıca Apple’ın kendi uygulaması Health de işletim sisteminde yer alacak. Bu uygulama adımlarınızı sayıyor yaktığınız kaloriyi hesaplıyor ve sağlığınızı doğrudan ilgilendiren verileri ölçerek toparlıyor. Bu uygulamanın geliştirilmesi için Apple, Nike ile çalışmakta.

Healthkit health ios 8
© Apple

Yeni özellikler

Yeni interaktif bildirim sistemi size ekranı aşağıya kaydırarak mesajlara doğrudan cevap verebilme imkanı sağlıyor. Yeni özellikle dışarıdan uygulamalarla da uyumlu olarak çalışıyor. Ekrana çift tıkladığınız da cihaza genel bir bakış atmanızı sağlayan bir ekran geliyor ve buradan bookmarklarınızı, okuma listenizi vb. özellikleri görebiliyorsunuz.

ios 8 4
© Apple

Yeni işletim sistemi yanında yeni klavye de getiriyor: QuickType. Aslında Swiftkey klonu gibi görünen klavye çok orijinal bir şekilde! size otomatik tamamlama önerileri yapmakta. Yine kullanıcılar diğer geliştiriciler tarafından çıkartılan klavyeleri de yükleyebilecekler.

spotlight ios 8
 © Apple
audio message ios 8
 © Apple
predictable keyboard
© Apple
photo sharing app ios 8
 © Apple

Mac ile iPhone arasındaki bağlantı da AirDrop sayesinde daha basit hale indirgenmiş ve iPhone, iPad ve Mac arasındaki iletişim güçlendirilmiş. Telefonda başladığınız bir maili bilgisayarınızda bitirebiliyorsunuz.

Siri’ye de Shazam giydirmesi yapılmış, Hello Google’dan daha iyi durumda yine de. Aynı zamanda artık Siri sizin sesinizi de tanıyabilecek.

siri ios 8
/ © Apple

iOS 8 bugünden itibaren beta versiyonuyla kullanıma sunulacak ve sonbaharda tam sürümü cihazlara indirilebilecek.

Sizin iOS8 ile ilgili düşünceleriniz neler? Android’e ne kadar rakip olabilecek sizce?​

4 comments

Yeni yorum yaz:
  •   9

    Android 4.4 KitKat versiyonunun IOS7 den daha stabil olduğu birkaç ay önce haberlere yansımıştı. Orjinal 4.4.2 versiyonlu S4 Active kullanıcısıyım ve hafızamın neredeyse tamamına yakını dolu. Ancak birçok Iphone 5 kullanıcısı arkadaşım hafızaları dolu olduğu için arayüzde takılmalar kasılmalar olduğunu sıkça dile getiriyor ve şikayet ediyor. Stabilite mi?

  • apple open source code kullanmadığı sürece androidi ezme noktasına bile yaklasamaz. Büyüme hızlarını dikkate alırsak 2015 ocakta Google un android silverı tanıtmasından sonra Google durdurulamaz olacak.

  • SwiftKey türü klavye, widgetlar ve genel tasarım. Bildiğin Android'i klonlamışlar. Bide stabilite var. Android'i ezdi geçti.. Nexus 4 kullanıyorum ve telefonda saf Android 4.4.2 var. Kameraya bikaç kez girip çıkınca bile telefon kilitleniyor. Sorun telefonda mı..? Hayır sistemde. Android gelişmeli..

  • bence android 4.5 te çok büyük bi gelişme yapamazsa Apple ezer gibi.

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!