This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Bilindiği gibi, Amerikan merkezli Apple firması, son çıkarttığı model olan iPhone 5S’in 64-bit‘lik işlemcileri de dahil olmak üzere, tüm işlemcilerini Samsung firmasına ürettiriyordu. Fakat görünen o ki Apple bu stratejisinde değişiklik yapacak.

iphone5s8
© Apple

Samsung halen Apple’ın büyük bir parçası. Bunun sebebi ise, Apple’ın telefonlarında kullandığı işlemcileri Güney Koreli firmadan satın alıyor olması. Yakın tarihte tanıtılan Apple’ın yeni amiral gemisi cihazı 5S’te de yine Samsung üretimi 64-bit’lik A7 tabanlı işlemciler kullanılıyor. Ancak Güney Kore gazetelerinden biri olan Hankyung’un haberine göre Apple bir sonraki amiral gemi modeli olan iPhone 6 için işlemcilerinin büyük kısmını başka bir firmaya ürettirecek. 2014’te tanıtılması beklenen Apple iPhone’da yeni jenerasyon A8 işlemciler kullanılacak ve bu işlemcilerin kullanımıyla birlikte Apple Samsung’u yavaş yavaş terk edecek. Dedikodulara göre, Apple için işlemci üretimini yüklenecek olan firma Tayvan menşeili Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC). Habere göre, TMSC firması Apple’ın yeni nesil işlemcilerinin yaklaşık %70 lik kısmını üretecek. Geriye kalan %30 (veya %40) oranındaki pay ise yine Samsung tarafından üretilecek.

Yavaş yavaş güçlenen söylentilere göre, Apple ileride Samsung firmasını tamamen terk ederek üretimini TSMC’ye yaptıracak. Belli ki Apple ezeli rakibine para kazandırmak istemiyor!

Vasıtasıyla BGR Kaynak: Hankyung, Digitimes

1 Comment

Yeni yorum yaz:
  •   7
    Garez 03.Eki.2013 Link to comment

    tecrübesiz markanın kalitesiz ürünlerine mahkum olunca pişman olacak Dapple...

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!