This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Apple-Samsung Davasında Jüriler İşlerini Doğru Yapmadı Mı?

Birçoğunuzun bildiği üzere Cumartesi günü Apple-Samsung davasında jüri Samsung'un Apple'ı kopyaladığı ve Apple'a yol açtığı hasarlar için 1.049 milyar dolar ödemesi için karar aldı. Bu Apple'ın mazisinde en büyük başarılardan biri olarak tarihe geçti. Ama şimdi jürinin işini tam yapmadığıyla ilgili deliller ortaya çıkıyor. Verdikleri karardaki tutarsızlıklarının dışında Samsung'un ileri sürdüğü önceki tasarım delillerini yeterince gözden geçirmedikleri konusunda kuşkular var. Bu durum dava sonucunu yüksek mahkemeye taşımaya yeterli olabilir.

İşte jürinin Apple-Samsung davasında yanlış yaptığı şey:

Tutarsızlardı

Bu ilk nokta. Apple-Samsung davasındaki jürinin Samsung'un adı geçen her kopya ürünü için 1 dolar ödemesine karar kılacağı bekleniyordu. Ama Apple'a ödenmesine karar kılınan meblağda çok sayıda tutarsızlık var. Samsung Intercept, örneğin, Samsung'a 2 milyon dolara mal oldu ki jüri telefonun tam olarak kopyalanmadığına karar kılmıştı. Aynı olay 219 bin doların üstünde ödemesinde karar kıldığı Galaxy Tab 10.1 LTE için de geçerli. Bu cihazın da kopyalanmadığı hakkında görüş sağlanmıştı.

Verge'e göre '915 ve '163 patentleri için jürinin direkt kopyalama olmasa da Apple'dan esinlenildiği sonucuna vardı. Eğer bir cihaz kopyalanmadıysa, esinlenmek çok daha zor.

Bu tembellikten mi geliyor? Jüri işi aceleye mi getirdi? Yönetmelikleri mi anlamadılar? Bu türden sorular ileriki günler ve haftalarda sürekli sorulacak sorular.

Öte yandan Apple'a Galaxy Tab 10.1'den ötürü herhangi bir zararın ödenmesine ilişkin bir karar çıkmazken (ki iPad'le benzerlikleri var) enteresan bir şekilde Epic 4G için ceza gelmesi (ki çok sayıda farklılıkları var) yine tutarsızlığı gösteriyor. Yani son derece birbirine benzeyen iki cihaz dururken birbirinden alakasız iki cihaz için ceza vermek gerçekten çok garip. Jüri gerçekten ne düşünüyordu, anlamak güç.

Büyük İhtimalle Başından Beri Ön Yargılıydılar

Bir de jürinin çok hızlı bir şekilde karar alması olayı var. Birçok analist jürinin karar almasının bir hafta süreceği görüşünde hemfikirdi fakat jüri karar almak için sadece bir gün harcadı. Jüri talimatları son derece uzun ve karışık olduğu için jürinin burada son derece aceleci davranmış olabileceği görünüyor. Above the Law bloğu bu durum hakkında şöyle diyor:

Karar hakkındaki terimlerin anlaşılması için en az üç gün gerekir.
Yazı tura atarak mı karar verdiniz?

Tabii en başından beri hangi firmanın ceza görmesi gerektiği aklınızın bir köşesindeyse karar vermek çok da zor değil. Jüri üyesi Manuel Ilgan'ın CNET'e söylediği gibi dokuz kişilik jüri ta davanın başından beri Samsung'un Apple'a yanlış yaptığı konusunda hemfikirdi.

Ama daha da kötüsü var...

Apple'a Karşı Delilleri Atladılar

Ilagan ayrıca CNET'e yapmış olduğu açıklamada Samsung'un önceki tasarımlarının (ya da Apple'ın iPhone'un yapılma aşamasında kopyaladığı teknolojinin) görmezden gelindiğini itiraf etti.

“Hogan jüride öne çıkan adamdı. Bu konuda tecrübesi var. Kendisinin olan patentleri var; bizi bu konuda bilgilendirdi. Bundan sonraki iş kolaydı. Önceki tasarımların olduğuna inanmıyorduk.” Aslına bakacak olursanız ilkinden sonrakileri atladık çünkü çok zaman alıyordu.

Yukardaki kelimeler kafa karıştırıyor fakat gözüken bir şey var ki jüri Apple ve Samsung'un delillerine eşit derecede gözden geçirmedi. Sadece Samsung'un ilk delilini gözden geçirdi ama gerisini değerlendirmedi.

Şimdi Ne Olacak?

Samsung bu karara tamamen karşı. “Bu karar yürürlüğe geçmemeli çünkü açıkça inovasyonu kısıtlıyor ve tüketicilerin kendi tercihlerini yapmalarını engelliyor” diye konuştu Samsung'un avukatı John Quinn. Jüri kararının duruşmada son noktayı koymadığını da belirtti.

Tutarsız, ön yargılı ve özensiz... Bu sıfatları jüri için kullanmak pek de zor değil ve şüphesiz Samsung da bunu yapmaktan çekinmeyecek. Jüri basına konuştukça verdikleri kararların arkasındaki mantığın daha da muallak olduğu anlaşılıyor. Bu noktada mahkeme kararının yüksek mahkemeye taşınacağı konusunda hiçbir şüphem yok.

Kaynak: Groklaw

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!