This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
2 Shares No comments

Apple ve Google'ın Mobil İşletim Sistemleri: iOS 6 mı Android 4.1 mi?

Apple’ın yeni işletim sistemi İOS 6 geçtiğimiz perşembe gününden beri indirilebiliyor. iPhone ve iPad kullanıcılarının hayatlarını ciddi şekilde değiştirecek olan İOS 6 işletim sistemi beraberinde 200’den fazla yenilik getiriyor. Bu yazıda yeni Apple işletim sistemi İOS 6’nın öne çıkan özelliklerini Android’in son sürümü olan 4.1 Jelly Bean’deki karşılıkları ile kıyaslıyoruz.

 Apple Maps vs. Google Maps

 

 

Apple’ın yeni harita servisindeki inanılmaz hataları dün başta Twitter olmak üzere sosyal medyada kendisine büyük yer bulmuştu. Fakat ne olursa olsun Apple artık Android gibi aşamalı navigasyon özelliğine kör topal da olsa bir yıl gecikmeyle sahip olmuş oldu.

Ama yine de şu aşamada Google’ın harita servisi Apple’ınkinden çok daha güvenilir (Berlin’in en merkezi yerlerinden bir tanesinde yer alan ofis binamızdan şehrin göbeğine aldığımız yol tarifinden Apple Harita servisinden alakasız bir yönlendirme almış olmamız bu düşüncemizi ço kuvvetlendirdi).

 

 

Bu arada Apple’ın yeni harita servislerinde getirdiği 3 boyutlu görüntüleme özelliği ise gerçekten takdire eğer. Fakat tam anlamıyla doğru bir içerik ve işlerliğe sahip olmadıktan sonra pek de anlamı yok. Uzun lafın kısası Apple’ın harita servislerini en kısa zamanda yeniden ele alması ve hataları gidermesi lazım. Bu noktada harita servisleri alanının tartışmasız galibi Android Jelly Bean İşletim Sistemi oluyor.

 

Facebook Enterasyonu

 

 

Apple’ın yeni işletim sisteminin getirdiği önemli yenileklerden bir tanesi olan Facebook ile tam entegrasyon özelliği Android kullanıcılarının Android 2.0’dan beri aşina olduğu bir özellik olduğu için bu karşılaştırmanın tam anlamıyla bir galibinden bahsetmek olanaksız. Fakat tasarım anlamında her zaman çok orijinal ve kaliteli işler çıkaran Apple’ın yeni işletim sisteminde Facebook ekranlarının açılışları çok hoş.

Bu arada Android kullanıcılarının saece Facebook değil Twitter, Dropbox, Bluetooth, Picasa,Skype ve daha yüzlece uygulama ile paylaşabildiğini hatırlatalım

 

App Store vs. Google Play Store:
 

 

Apple kendi uygulama merkezi olan App Store’u da yeniledi. Bence daha önce Apple’ın estetik çizgisine pek yakışmayan eski App Center’in değişmesi gerekliydi. Yeni Apple App Center bu anlamda estetik olarak çok hoş bir görünüme sahip. Site içerisinde dolaşmak da gayet kolay.

Google Play ise kanımca mükemmellikten gayet uzak. İhtiyaç duyulanın ötesinde çok fazla bir şey vaad etmiyor. Bu noktada yenilen Apple App Center bence Google Play’den daha hoş.

 

Passbook

 

 

Yeni İOS 6 ile gelen Passbook özelliğinin çıkış noktası gerçekten harika. Bu özellikle film, konser ve her türlü biletleri, hediye çeki ya da kuponları organize edebiliyorsunuz. Örneğin bu özellikle yetişmeye çalıştığınız uçuşun tüm detaylarını görüntülemeniz mümkün.

Bu mükemmel uygulamanın Android camiasında maalesef bir karşılığı yok.

 

Do Not Disturb – Rahatsız Etmeyin

 

 

Apple’dan başka bir basit ama bir o kadar da kullanışlı bir özellik ‘Do Not Disturb’ yani üçüncü kişiler tarafından gelen tüm iletişime kapalı olmak. Bu arada bu modu açık tuttuğunuz zaman yine de gelen çağrı mesajlar içerisinden istediklerinizi alma hakınız var.

Apple ile otomotik olarak gelen bu güzel özelliğin benzeri Android platformunda başta Cyanogen Mod uygulaması olmak üzere bir çok başka uygulama tarafından sağlanabiliyor.

 

Sonuç

Apple yeni işletim sisteminde 200’den fazla yeniliğin olduğunu çok güzel bir şekilde pazarladı. Fakat iş kullanıma geldiğinde hissedilen değişikliklerin sayısı çok daha az. Bunların içerisinde uzun zamandır ihtiyaç duyulanların dışında kalanlar Apple’ın dönüşüm ve yenilik konusunda hantallaştığını gösteriyor. İOS 6 işletim sistemi hala 5 yıl öncekiyle hemen hemen aynı gözüküyor. Widget ve uyarılar Android’e kıyasla çok daha az interaktif şekilde işliyor. Passbook özelliği dışında öne çıkan bir özelliğe rastlayamadık.

 

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!