This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Apple ve Samsung Tüm Kârın %108’ine Sahip

Akıllı telefon üreticilerinin dünyası Apple ve Samsung’un kâr bazında aslan payını elde etmesiyle bir duopoliye dönmüş durumda. Peki nasıl bir kârdan bahsediyoruz? Son analize göre Apple ve Samsung tüm kârın %108’ine sahip.

Eğer kafanız karıştıysa şöyle açıklayalım. RIM, Sony, Motorola ve Nokia’nın hepsi eksi kâr açıkladığı için Samsung ve Apple teknik olarak tüm kârın %100’ünden de fazla bir kâra sahip oldu.

Canaccord Genuity’nin analisti T. Michael Walkley bu konu hakkında şöyle bir açıklamada bulundu: “Bir yandan Apple üst seviye telefon pazarında liderliği sürdürürken öte yandan Samsung kendi akıllı telefon portfolyosunu büyütüyor. Bu da sonuç olarak diğer üreticilerin bu dominant akıllı telefon üreticileriyle başetmesini çok güç kılıyor.”

Genel olarak eğer isminiz Samsung ya da Apple değilse şu dönemde akıllı telefon üreterek para kazanamazsınız. Düşük fiyatlı telefon pazarı da ZTE’nin ve Huawei’in de pazara girmesiyle kızışmaya başlamış durumda.

Tüm bu üreticiler için penetre edecek bir alan var mı? Belki de hayır. Eğer yaratıcı şeylerle gelemezlerse (Xperia halen aynı gözüküyor, RIM çok kötü durumda, RAZR ise iyi bir çıkış yakalayamadı.), bu firmaların gelecekleri nasıl olur kestiremiyoruz. Tabii ki kötü bir çeyrek geçirebilirsiniz ama iyi bir geri dönüş yapmanız gerek. Nokia’nın Windows’la olan ortaklığı en azından bu açıdan umut verici. Ama bizim ihtiyacımız olan şey Android üreticilerinin çeşitliliği artırması. Ancak bu şekilde bu platformu yaratıcı, canlı ve dinamik tutabiliriz.

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!