This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Apple Zamanında Samsung'dan Lisanslama Ücreti Talebinde Bulunmuş

 

Samsung ile Apple davasında her geçen gün yakın geçmiş içerisinden tarafların kanıt olarak kullandıkları bir çok belgenin kamuoyuna sızdığına tanık oluyoruz. Son olarak 2010 yılında Apple tarafından hazırlanmış olan bir sunum Apple'ın zamanında Samsung ile patent konusundaki anlaşmazlıkları ürün başına belirlenen miktarda yapılacak ödemeler ile bertaraf edebileceği yönündeki iradesini ortaya koydu. Devam eden davada Apple'ın an itibariyle Samsubg'dan toplamda 2.5 milyar dolarlık bir tazminat istemesi zamanında görüşmelerin pek de iyi gitmediğinin bir göstergesi. 

Apple'ın hemen hemen tüm patent anlaşmazlıklarında ortaya koymuş olduğu argümanın başta dizayn olmak üzere Samsung'un Apple ürünlerini izlemiş olması. Bu bağlamda Apple'ın Samsung'a 2010 yılında götürmüş olduğu teklifi biraz yakından inceleme altına almak anlam kazanıyor, zira böylece Apple'ın bakış açısından kendine biçtiği değeri görmek ve de bunu bugün telafuz edilmekte olan 2.5 milyar dolarlık tazminat ile karşılaştırmak mümkün. Apple'ın söz konusu teklifinin lisanslama ücreti olarak sınıflandırılabileceğinin altını çizelim.

Apple yukarıda bahsetmiş olduğumuz teklifinde Samsung'dan telefon başına 30, her tablet başına ise 40 Amerikan Doları ödeme talep etmiş, Samsung ise konuyu pazarlık konusu bile etmeden doğrudan hayır cevabı vermiş . Apple'ın lisanslama ücretinin yanında Samsung'a stratejik sağlayıcı ve de dağıtımcı imtiyazı verme yönünde bir istekliliği de mevcutmuş.


Sonuç olarak Samsung Apple'ın kendisine zamanında uzatmış olduğu eli sıkmayarak iPhone üreticisinin lisans ve de patent konularındaki iddialarını tamamiyle reddettiğini ortaya koymuş. Sonrasında yaşananlar ise malum. Şu anda masada tam tamına 2.5 milyar dolarlık bir tazminat ödeme ihtimalinin varlığı söz konusu. Gelişmeleri her zamanki gibi yakından takip ederek sizleri konu ile ilgili bilgilendirmeye devam ediyor olacağız.

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!