This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
3 Shares No comments

[Tavsiye] Art Academy: Kimsenin Kaçırmaması Gereken Sanat Arşivi

Uzun zamandır kurcaladığım ve hakkında haber girmek istediğim bir uygulamayı bugün sizinle paylaşmaktan büyük keyif duyuyorum. Uygulamanın ismi "Art Academy" ve şimdiye kadar karşıma çıkan en kapsamlı sanat uygulamalarından biri. Bu ücretsiz uygulamanın detaylarını ve çok sayıda ekran görüntüsünü haberimizde bulabilirsiniz!

Üstteki resim: Art Academy'den çekilmiş bir ekran görüntüsü

Bu uygulama beni o kadar şaşırttı ki nerden başlasam diye kara kara düşündüm. Çünkü hem içerik hem de özellik açısından son derece zengin. Sürekli kullanırken durup durup uygulamaya ne kadar emek harcandığını tekrardan düşünüyorum.

Uygulama kısaca -ekran görüntülerinde de gördüğünüz üzere- üç ana bölümden oluşuyor: Resimler, ressamlar ve müzeler. Dilerseniz parmağınızı ekranda kaydırarak resimler arası rastgele geçiş yapabilir dilerseniz de arşive girip isim isim bakabilirsiniz. Bu arada şunu belirtmekte fayda var. Arşiv bayağı büyük. Yani sizi oldukça besleyecek cinsten.

Size örnek oluşturması açısından Michelangelo'nun Vatikan Müzesi'ndeki Adem'in Yaratılışı freskini seçtim. Sol üstteki ekran görüntüsünde müzenin içindeki şapelin duvarlarını süsleyen freskin orjinal boyutlarındaki detayını görüyorsunuz. Resim hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz üzerine tıklayıp altta beliren tuşlardan "i"yi (info) seçebilirsiniz. Sağ üstte de gördüğünüz gibi eserin sahibi, yapılış tarihi ve bulunduğu müze gibi bilgiler mevcut. Burdan da bir adım ileri giderek -eğer ilgilenizi çektiyse- harici linklerle daha detaylı bilgiye bile sahip olabilirsiniz.

İkinci ve üçüncü ana kategori de yukarda görmüş olduğunuz gibi ressam (Michelangelo) ve bulunduğu müze (Vatikan Müzesi). Burdan yine dilerseniz detaylı bilgilere ulaşmanız mümkün.

Uygulamadaki artılardan biri resim, ressam ve müzeleri anında paylaşabiliyor olmanız. Daha da büyük artısı ise kolay kolay internette bulamayacağınız resimleri kaliteli bir şekilde -herhangi bir reklam ve yazı gömülü olmaksızın- sahip olabilmeniz. Dilerseniz anında cihazınıza indirin dilerseniz arka fon resmi yapın.

Kalite tabii her görsel için önemli fakat bu resim sanatı için daha da önemli çünkü sanatçılar ve sanatseverler için detaylar çok önemli ve detaya inmek ancak kaliteli resimlerde geçerli. Buna örnek oluşturması açısından sizler için yine aynı resmin büyütülmüş detaylarını çektim:

Yukardaki üç ekran görüntüsünde de gördüğünüz gibi uygulamada oldukça detaya inilebiliyor. Üstelik daha da detaya inebilirdim ama istemedim. Çünkü haliylen resimleri aşırı büyüttüğünüzde karelenme artıyor.

Sonuç olarak bu kapsamlı uygulamanın sanatla haşır neşir olmayanların bile çok hoşuna gideceğini düşünüyorum. Yurt dışında gezerken gayet pratik bir şekilde müzelerin ağır toplarını (en iyi resimlerini) görebilmeniz açısından bile değer diye düşünüyorum. Üstüne üstlük uygulama ücretsiz.

Uygulamayı bedava indirmek için buraya tıklayın!

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!