This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Askerlik…Her Türk gencinin hayatının en önemli kırılma noktalarından bir tanesi . Ne yaparsanız yapın, nereye giderseniz gidin ‘’aradan çıkarılması’’ gereken bir dönemdir askerlik. Kağıt üzerinde her türlü elektronik cihazın kışla içerisine sokulmasının yasak olmasına rağmen uygulamada en son model akıllı telefonların sıkça kullanıldığı asker ocağına yönelik olarak seçtiğim uygulamalara yazının devamında göz atabilirsiniz. Asker adaylarına şimdiden hayırlı tezkereler. 

askerlik
Askerde akıllı telefon kullananlar için tavsiye ettiğim Android uygulamaları  / © guncelportal, AndroidPIT

Her Türk asker doğar! 2006 yılında tamamladığım askerlik hizmetimin ilk gününün sabahında katıldığım ilk yürüyüşte tanımadığım yüzlerce insan ile uygun adım yürürken yüksek sesle defalarca tekrarladığım cümle… Oldukça yoğun bir askeri eğitim ile geçen yorucu bir günün sonunda ilk defa yatacağım koğuşa girdiğimde hemen herkesin yasak olmasına rağmen kendisine bir cep telefonu edindiğini gördüğümde oldukça şaşırmıştım. Kısa bir süre sonra bende kendime bir cep telefonu edinerek gizli gizli kullanmaya başlamıştım. Tabii benim asker olduğum zamanlarda akıllı telefon diye bir konsept henüz yeryüzünde yoktu.  Fakat bugünlede askerlik hizmetini tamamlayarak dönen arkadaşlarımdan kışlalar içerisinde askerlerin her türlü akıllı telefonu gizlice kullandıkları bilgisini aldım. Bu noktada kendi askerlik ve AndroidPIT yazarlığı tecrübeme dayanarak askerlik hizmetini yapan ve yapacak olan dostlarım için 5 adet uygulama seçme ihtiyacı hissettim

1.Şafak Sayar

Askerlik bir anlamda şafak saymak demektir. Şafak askerliğin sonlanacağı gün yükselen günün güneşidir. Bir askeri yerleşke içerisinde hemen her yerde herhangi bir askere ait şafak süresinin değişik şekillerdeki anlatımını görürsünüz. Genelde isim ve kalan süre yazılır. Yeri gelir helaların duvarında yeri gelir yattığınız ranzanın kenarında görürsünüz Anadolu çocuklarının kalan şafak sayılarını. Şafak saymak aslında o kadar da kolay bir iş değildir. Bir izin kullanırsınız her şey birbirine girer... Şafak konusunda askerler arasında da bitmek tükenmek bilmeyen bir tartışma ortamı vardır. Bu yüzden askerlik hizmeti boyunca çağımızın en önemli nimetlerinden akıllı telefonlar içerisinde mutlaka bir şafak sayar uygulamasına ihtiyaç vardır. Mevcut Android piyasasında bu alanda iş görebilecek uygulamalar içerisinde benim gözüme çarpanlar içerisinde en güvenilir olanı ‘Şafak Sayar isimli uygulama oluyor. Uygulamayı Google Play üzerinden ücretsiz olarak indirmek için buraya tıklayabilirsiniz. 

safaksayar1   safaksayar2
Şafak Sayar uygulaması ile askerde geri sayımda kafa karşıklığına son!  Kimse size şu kadar boum bu kadar borum var diyemesin / © Google Play

2.Rütbeler

Hiza ve nizamın her şeyden önemli olduğu askerliğin en temel kuralı üstlerin verdiği emirlere itaat ve saygıdan geçer. Bu anlamda sivil hayatın içerisinden askerlik gerçekliğine girenlerin ilk öğrenmesi gereken şey üstler arasındaki hiyerarşik sıralamayı düzenleyen rütbelerdir. Rütbeler isimli uygulama bu anlamda her an kullanıcısının hizmetinde. Rütbeler uygulamasını kullanın, komutana çarpılmaktan kurtulun…Uygulamayı Google Play üzerinden indirmek için buraya tıklayınız.

rutbeler    rutbeler2
Acemi askerler için rütbeleri öğrenmek için güzel bir uygulama.Rütbeleri öğrenerek komutana çarpılmaktan kurtulabilirsiniz/ © Google Play

3.Hazır Mesajlar

Kısa dönem Çavuş olarak yaptığım askerlik hizmetim sırasında dikkatimi çeken en önemli ihtiyaçlardan bir tanesi askerlerinkendilerini sevdiklerine sofistike olarak anlatmasıg oldu. Her nedense beraber askerlik yaptığım insanların büyük bir çoğunluğu adeta şair kesilmeye çalışıyor , sevgilileri ve annelerine manalı mesajlar göndermeye oldukça büyük bir önem veriyorlardı. Bu noktadaki boşluğu doldurabilecek bir uygulama olan ‘Hazır mesajlar’ ı askerdeki duygularını  mesaja dökmekte zorlanan ve zorlanabilecek olanlara tavsiye ederim. Uygulamayı indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

hazirmesajlar    hazirmesajlar2
Askerde mesaj yazmaya zorlananlar ve beceriksiz duygusal felsefeciler için bire bir / © Google Play

4.El Feneri: Tiny Flashlight + LED

Askerde normalde yasak olan cep telefonu ve akıllı telefonların kullanımı Mehmetçiği komutanlarından uzak ücra köşelere götürür ister istemez. Yeri gelir çalıların arasında, yeri gelir kömürlükte, yer gelir ufak bir dolabın içinde bulursunuz kendinizi. Gece nöbetleri de askerler için telefonlarıyla baş başa kalabilmek için harika bir fırsattır.  Gecenin ve ortamın karanlığından kurtulmak için dünyanın en popüler el feneri uygulaması olan Tiny Flashlight + LED'i indirmek için buraya tıklayınız.

tinyflashlight   tinyflashlight2
Tiny Flashlight uygulaması ile asker ocağının en kuytu köşelerini aydınlatıp işinizi görebiliriniz / ©  Nikolay Ananiev

5.Pil Tasarrufu Çok Önemli: Easy Battery Saver

Askeri yerleşke içerisinde bin bir zorlukla edinilen akıllı telefonların askerler için en büyük derdi şarj edilmeleri meselesidir. Zira güvenilir bir priz bulmak öyle her babayiğidin harcı değildir. Kritik köşeleri tutmuş olan askerler ile aranın iyi tutulması lazımdır. Komutan postaları bu anlamda en doğru potansiyel arkadaşlardır. Eğer aranız komutan postası askerler ile iyi değilse o zaman akıllı telefonunuzun şarjının ekonomik bir şekilde kullanıldığından emin olmanız gerekir. Bu yüzden de mutlak suretle bir Pil tasarruf uygulamasına ihtiyaç duyarsınız. An itibariyle Android Atlası içerisinde yer alan en iyi pil tasarrufu uygulamalarından Battery Saver'ı Google Play üzerinden ücretsiz olarak indirmek için burayı tıklayınız.

easybatterysaver   easybatterysaver2
Akıllı telefonun şarjı asker için silahı kadar önemlidir. Komutan postalarının ağız kokusunu çekmemek için pilinizi ekonomik kulanın / © 2Easy Team

Akıllı Telefonunuzla Kebap Askerlik İçin Tavsiyeler

Askerliğinizin aşağıdaki fotoğrafta yer alan vatandaşlar gibi sahip olduğunuz elektronik cihazlarla mutlu mesut geçmesi için sizlere kişisel tavsiyerimi şu şekilde özetleyebilirim. 

  • Kışlaya dışarıdan cihaz sokmaya çalışmadan önce içerideki ortama göz gezdirin. Mutlaka ama mutlaka bir ikinci el piyasası olmalı
  • Cep telefonu ya da akıllı telefon edindikten sonra birinci en büyük ihtiyacınız cihazınızı saklamak olacaktır. Bu noktada eşya dolabınızdan daha kötü bir seçim olamaz.
  • Cihazınızı şarj edebilmek sizin için oldukça önemli. Bu noktada arayı prizlere erişimi olan terzi, kantinci, berber ve çaycı gibi vatandaşlarla her zaman iyi tutmaya bakın. 
volksoldier
telefonunuzla kebap askerlik yapmanız işten bile değil../ © v.emre

 

 

 

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!