This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Tablet mi yoksa akıllı telefon mu? Hayır o Asus'un ezber bozan yeni ürünü Fonepad. 7 inçlik ekran büyüklüğüne sahip olan yeni Asus Fonepad geçtiğimiz Şubat ayında İspanya'nın Barselona Kenti'nde düzenlenen MWC etkinliğinde tanıtılmıştı. Aslında bir tablet bilgisayar olan fakat içerisine yerleştirilen sim kart ile telefon araması yapmaya elvererek tablet sınırlarına marjinal bir boyut kazandıran Asus Fonepad'i mercek altına aldığımız inceleme yazımızın devamındaki ayrıntılara göz atabilirsiniz.

fp1 2

Dizayn ve İşçilik

Fonepad'in dış yüzeyi ilk bakışta oldukça göz alıcı. Polikarbon malzemeden imal edilmiş olan arka yüzey  insanda aliminyum izlenimi yaratıyor. Arka kaparğın üst tarafında yer almakta plastik bölgenin hemen altında microSD ve micro-SIM kart girişleri yer alıyor. Söz konusu girişlerin sallanan yapısı işçilik konusunda cihazın bir eksisi gözümüzden kaçmıyor.

fp2
Padfone'un arka yüzeyi metalik rengi ile şık bir görünüm sergiliyor  / © AndroidPIT

MicroUSB ve kulaklık girişleri cihazın alt kısmına yerleştirilmişler. Açma-kapama ve ses tuşları ise cihazın sol kısmında yer alıyor. Çok alışık olmadığımız bu lokasyon solak kullanıcılar için sıkıntı oluşturabileeck nitelikte. 

fp3
Micro USB ve kulaklık girişleri cihazın alt kısmında yer alıyorlar  / © AndroidPIT

Asus'un fabrikalarından çıkmakta olan Fonepad 7 ile Nexus 7 boyut anlamında birbirlerinin tamamiyle aynısı. Öte yandan her iki cihaz tasarım anlamında da büyük benzerliklere sahipler. Her iki cihazın da ekranlarının etrafında yer alan çerçeve aynı kalınlığa sahip. Nexus 7 ile Fonepad arasındaki temel farklılık ise tamamiyle aybı boyutlara sahip olan ses açma-kısma tuşlarının Nexus 7'de sağda Fonepad'de ise solda yer alıyor oluşu. Sahip olduğu polikarbon arka yüz ile Fonepad'in Nexus 7'den biraz daha şık olduğunu iddia etmek mümkün. 

fp4
Asus'un çift yumurta ikizi tabletleri:  Fonepad (üstte) ve Nexus 7 (altta). / © AndroidPIT

Ekran

Fonepad'in 7 inçlik boyuta sahip olan ekranı IPS teknolojisi üzerine kurulu ekranı 1280 x 800 piksellik ekran çözünürlüğüne ve 216 ppi ekran derinliğine sahip. Nexus 7 ile kıyaslandığında Fonepad'in görüntü performansının daha zayıf olduğu göze çarpıyor. Özellikle koyu imajların gösteriminde Fonepad, Nexus 7'nin gerisinde kalmakta.

fp5
Fonepad'in (solda) ekranının performansı Nexus 7'nin (sağda) gölgesinde kalıyor / © AndroidPIT

Ekranın değişik açılardan görüntülenmesi (görüş açısı) konusunda da Nexus 7'nin Padfone'a üstünlük sağladığına tanık oluyoruz. Bu arada Fonepad'in ekranının oldukça kolay kirlenen bir yapısı olduğun beirtmek isterim. Test boyunca sizlere düzgün fotoğraflar ulaştırmak adına cihazın ekranını defalarca temizlemem gerekti.

fp6
Fonepad'in ekranı kendisinden beklenen parlaklık ve derinliğe sahip olsa da Nexus 7'nin biraz daha gerisinde kalıyor / © AndroidPIT

Yazılım ve Uygulamalar

Asus Fonepad içerisinde Android 4.1.2 işletim sistemi yüklü geliyor. Kullanıcı arayüzü ise Asus'un kendi tasarımı. Kullanıcı arayüzü içerisinde en dikkat çeken özellik ise klavyede kendini gösteriyor. Asus Fonepad'in klavyesinde harflerin hemen üzerinde tek sıra halinde rakamlar da gösteriliyor.

fp7
Asus'un Fonepad'de kullandığı arayüzün en öne çıkan özelliği klavyesinde sayılara da yer vermesi  / © AndroidPIT

 Asus Padfone ekranı üzerinde uygulamaları çalıştırırken ekranın alt tarafında ekstra bir hızlı menü tuşu buluyorsunuz. ''Floating Apps'' adını alan bu menü tuşu kullanıcısına aynı anda çoklu işlem yapabilme ve uygulamalar arasında geçiş yapabilme imkanı sağlıyor.

fp8

Asus-İlaveleri: Floating Apps ve yerleşik sözlük uygulaması / © AndroidPIT

Yeni Fonepad içerisinde gelen ''Asus studio'', ''Web Storage'',''Asus Story'' ve ''Instant Dictionary'' uygulamaları içerisinde en çok dikkatimi çeken bir offline sözlük uygulaması olan ''Instant Dictionary'' oluyor. Kendisinden bekleneni başarılı bir şekilde yerine getiren bu uygulama  standart bir sözlük uygulamasının tüm özelliklerine sahip. ''Web Storage'' uygulaması ise fotoğraf yükleme ve düzenleme fonksiyonlarını düzenlemek için kullanılıyor.

fp9
Fonepad'in yarlar menüsü oldukça geniş kişiselleştirme seçenekleri sunuyor / © AndroidPIT

İşlemci ve Performans

Asus Fonepad içerisinde 1GB sistem RAM'ine sahip olan tek çekirdekli  Intel Atom Z2420 ile satışa sunulmakta. Bu donanım 1.2 GHz'lik Nvidia Tegra 3 işlemcili Nexus 7'nin kağıt üzerinde gerisinde kalmakta. Kağıt ğzerindeki farkın aynı zamanda işlemci performans testlerine de yansıdığını aşağıdaki AnTuTu Performans Testi sonuçlarında açıkça görebilmek mümkün.

fp10
AnTuTu performans testlerinde Fonepad'in işlemcisi elde ettiği 5678 puanla Nexus 7'nin bayağı bir gerisinde kalıyor. / © AndroidPIT

Kamera ve Telefon Özelliği

Asus Fonepad içerisinde aynen Nexus 7'de olduğu gibi cihazın ön yüzünde 1.3 megapiksellik bir kamera bulunuyor. Bu bağlamda Fonepad'i fotoğraf çekmek için kullanmak anlamsızlaiıyor olsa da yine de bu kapasite video görüşmeleri ve de bir takım ekran görüntüsü alma işlemleri için yeterli. Cihaz kablosuz ağ ve HSPA iletimine uygun bir donanımsal altyapıya sahip. 

Gelelim kamera anlamında kağıt üzerinde sahip olduğu özellikler yüzünden çok da fazla derinlemesine bir analize gerek olmayan Asus Fonepad'i kendi segmentinde özel kılan telefon görüşmeleri yapabilme özelliğinin ayrıntılarına. Öncelikle bu cihazın konseptini bazı arkadaşlarıma anlattığımda kendilerinden ''yahu nasıl olur bu alet benim kafamdan daha büyük? '' şeklinde tepkiler aldığımı belirtmek isterim. Başlangıçta 7'inçlik bir cihaz ile telefon görüşmesi yapma fikri doğal olarak çok tuhaf gelse de ben test boyunca Asus Fonepad ile yaptığım telefon görüşmelerinde hem sağ hem de sol tarafta kullanım noktasında hiçbir sıkıntıya rastlamadım. 

fp13
Artık hepimizin yavaştan Phablet konseptine alışması gerekiyor. / © AndroidPIT

Bir tablet bilgisayar ile telefon görüşmesi yapabilmenin en güzel yanlarından bir tanesi de mutitasking yani çoklu işlem yapabilme fonksiyonlarının nimetlerinden faydalanabiliniyor oluşu. Asus'un bu özelliği konuşma sırasında el yazısı ile not alınabilme fonksiyonu üzerine yoğunlaştırdığı uygulama gerçekten dikkat çekici. 

fp11 2
Fonepad ile yaptığınız telefon görüşmelerinde el ile not alabiliyor oluşunuz bu cihazı özel kılan özelliklerden / © AndroidPIT

Pil

Asus Fonepad'in pili kağıt üzerinde yaklaşık olarak 9 saat olarak belirtilmiş. Cihazın testinde içerisinde telefon görüşmesi, youtube videosu izleme, Twitter ve Facebook uyarılarını sürekli olarak alma ve benzeri günlük işlemlerin yer aldığı 2 saat diliminde pil seviyesinin yaklaşık olarak %40'lık bölümünün harcanmış olduğuna şahit oldum. Pil kullanımı noktasında Fonepad'in ortalama bir performans gösterdiğini söylemek yanlış olmayacaktır.

fp12
Fonepad'in en çok pil harcayan öğesi ekranı oluyor  / © AndroidPIT

Teknik Detaylar ve Fiyat

Asus Fonepad'i global pazarlara ürün farklılaştırması yaparak sokuyor. Avrupa ve Türkiye'de satışa çıkan Fonepad modelinin dahili hafızası 16 GB. Cihaz içerisinde kullanıcıya kalan hafıza ise 11.72 GB. Nexus 7'den fakrklı olarak Asus Fonepad'in dahili hafızasını microSD kart girişi ile genişletmek mümkün. Avrupa'da 229 EUR yani yaklaşık olarak 530 TL. Bu fiyat aralığı için oldukça yeterli bir işlemci performansına sahip olan Asus Fonepad'in teknik özelliklerini aşağıdaki gibi özetleyebiliriz.

  • İşletim Sistemi: Android 4.1.2
  • Ekran: 7 inçlik boyut, LCD WXGA, 1200 X 800 çözünürlük, 216 ppi ekran derinliği
  • Sistem Hafızası: 1 GB RAM
  • Ön Kamera 1.3 megapiksel
  • Pil gücü: 4270 mAh
  • Boyutlar: 196.4 x 120 x 10.4 milimetre
  • Ağırlık: 340 gram
  • Fiyat: 229 EUR (Yaklaşık olarak 530 TL)

Sonuç

Telefon ile 7 inçlik ekranın beraberliği opsiyonunun ilginç bulan kimsenin kayıtsız kalamayacağı Asus Fonepad gerçekten oldukça orijinal bir Android cihaz. Asus'un bu cihaza yönelik olarak sunduğu ve sunmayı vaad ettiği yazılımlar da Fonepad'in kullanımını oldukça keyifli bir hale getiriyor. Bu arada telefon görüşmesi yapmak için illa da 7 inçlik tableti kulağınıza götürmenize gerek yok. Kulaklık ile görüşme yapma imkanı her zaman bir opsiyon. 

Fonepad'i telefon görüşmeleri yapabileceğiniz konsept bir ürün olarak değil de başlı başına bir tablet bilgisayar olarak değerlendirdiğimde ise cihazın sahip olduğu performansın yine Ausus fabrikalarından çıkmakta olan Google Nexus 7'nin önemli ölçüde gerisinde kaldığını fakat yine de ülkemizde satılmakta olan Android tablet piyasası standarlarının üzerinde olduğunu düşünüyorum.  

(Fotoğraflar: jw/AndroidPIT)

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!