This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

iPhone Yorgunluğu: Asya'da iPhone'dan Android'e Geçiş Hızlandı

 2007'de Steve Jobs'un efsane sunumu sonrasında başlayarak tüm dünyayı saran iPhone çılgınlığının etki alanı Google'ın Android işletim sistemli telefonlarının Apple'ı yakalayıp bir çok alanda geride bırakmasıyla beraber giderek küçülmeye devam ediyor. Reuters tarafından yayınlanan kapsamı bir market araştırma haberine göre Apple'ın Asya'daki önemli kaleleleri Android tarafından işgal edilmek üzere.

Apple Asya Pazarlarındaki Hakim Rolünü Giderek Kaybediyor

Apple'ın dünyamızın en büyük yüzölçümü ve de nüfusuna sahip olan Asya Kıtası üzerindeki en önemli kalelelerinden Singapur'da 2012 yılının başındaki pazar payı %72 iken bir yıl içerisinde gelinen noktadaki pazar payı %50'ye geriledi. Aynı zaman dilimi içerisinde Android'in payı da %20'lerden %43'e yükselerek iPhone'un tahtını ciddi bir şekilde tehlikeye attı. Reuters'ın çalışmasından başka çarpıcı bir örnek de dünyanın en büyük ihracatçısı Çin'in dünyaya açılan kapısı olan, dünyanın en önemli metropellerinden Hong Kong'da gözlemleniyor. Bu önemli şehirde iPhone'un pazar payı bir yıl içerisinde %45'den %30'a geriledi. 

iPhone Yorgunluğu

Dünyanın önemli teknoloji firmalarına sahip olan Doğu Asya Pazar'nın tüketicileri aynı zamanda mobil sektördeki global trendlerin belirlenmesinde önemli bir rol oynuyorlar. Bugünlerde bu pazarın büyük metropollerinde yaşanmakta olan iOS'dan Android'e doğru geçişlerin önemli bir kısmı  ''iPhone Yorgunluğu'' olarak ifade edilen bir kavram ile ilişkilendiriliyor. Kısaca iPhone telefonların artık daha fazla ''cool'' olamaması anlamına gelebilecek iPhone yorgunluğu hissiyatını yaşamakta olanlar ise gözlerini ister istemez Android Atlası içerisindeki heterojen yapıdaki heyecan verici gelişmelere dikiyorlar. Günden güne büyüyen ekranlar, hızlı bir şekilde gelişen donanımsal altyapı ve de Google'ın mobil işletimi üzerinde birbirinden dikkat çekici geliştirmeleri, bir tüketici için en önemli kriterlerden ucuz fiyat ile birleşince iPhone yorgunlarını Android'e taşıyor. 

Bu arada Asya başta olmak üzere dünyadaki global trend iPhone lehine gelişirken ülkemizde iPhone'un uzun bir süre daha ''cool'' algısında bir değişiklik olduğunu söylemek pek mümkün değil. Bunda ülkemize giren Android cihazların çeşitliliğinin iPhone yorgunluğu yaşananlara göre daha az oluşu ve de fiyatların yüksekliğinin payı büyük. 

 

Fotoğraf hakları: AndroidPIT

Kaynak: Reuters

2 comments

Yeni yorum yaz:
  • Araz 28.Oca.2013 Link to comment

    Bi de sahte telefonlara Android yukleyip satmasalar... Android'in bize sundugu kişisellestirmeyi bu yonde kullanmalari hic içaçıcı degil :/

  • İphone cok klasik.Serilerini birbirinden ayirt etmek imkansiz.Android en iyisi.Benim ilk telefonumu iphone asla takas etmem.Telefonu ilk aldigimda o yesil yaratik androidin bakisi bni cok sevindirdi.İOS'da ise elma size bakmiyor bile.Git evdeki elmalara bak daha iyi :)

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!