This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Audio Evolution Mobile: Cebinizdeki Multi-Track Sequencer

 Akıllı telefonunuzdaki pasif müzik dinleme zamanı artık geride kaldı. Bugünden itibaren aktif olup, sonradan dinleyebileceğimiz kendi müziğimizi üretiyoruz. Tam bu anlattıklarımızı yapmamızda yardımcı olacak uygulamanın adı Audio Evolution Mobile. Uygulamanın bunun için işe yarayıp yaramadığını, bu test raporumuz ile araştırıyoruz.

Not

Test edilmiş sürüm En son sürüm
1.1.8 4.3.1

Özellikler & Kullanım

Test cihazı: Samsung Galaxy Note
Android Versiyon: 4.0.3
Root: Hayır

Her kurduğumuz uygulamadan sonra (unutmadan uygulamanın boyutu 2,12 MB), uygulamanın istediği izinlere bir göz atıyoruz. Burada pek fazla olmayan izinler zaten mantıklı bir şekilde:

 • Depolama: USB dep birim içeriğini değiştir/sil
 • Ağ iletişimi: Tam internet erişimi
 • Donanım denetimleri: Ses kaydet
 • Ağ iletişimi: Google Play lisans denetimi

Ama tam olarak Audio Evolution Mobile ismi arkasında neler var? Evet, bu uygulama bir „Non-linear ve canlı efektler ile calışılan Multi-Track Audio Sequencer“. Müzik yapımıyla ugraşmayanlar için pek anlaşılabilen bir anlatım olmadığından, biraz daha basit bir şekilde anlatalım: bu uygulama ile birden fazla ses şeridi kayıt edilebilir, düzenlenebilir ve aynı anda oynatılabilir. Bu özellikler ile, müziksel karikatürler, Sample'ler vs. üretilebilir. Tabiiki uygulamanın daha fazla özellikleri de bulunuyor. Bunlardan bir özet geçecek olursak:

 • Birden fazla müzik oynatmak
 • Müzik kaydı (aynı anda başka şeritler oynatılabilir)
 • Tekrarlayarak oynatmak
 • Bekleme süresini düzeltme
 • WAV, AIFF, FLAC, Ogg/Vorbis datalarını ekleme
 • Mp3 ekleme (bunun icin ayrica uygulamada bulunan bir link üzerinden bir Codec indirmeniz gerekli)
 • Stereo WAV, AIFF veya FLAC datalarına mastering
 • Metronom
 • Her şeritte ses ayarı, Panning, Mute, Solo, Arm, 4-Band EQ, 3 efekt ve Output-Bus seçimi bulunuyor.
 • Sayısız şeritler ve gruplar
 • Gerçek zaman efektleri içinde Chorus, Delay, DualDelay, ReverseDelay, Reverb, BandPass, Highpass, LowPass, Flange, Noisegate ve Tremolo bulunuyor.
 • Offline efektleri olarak ise Fade in/out, normalleştirme, Reverse, Pitch Shift bulunuyor
 • Degişik ayarların (Move, Trim, Split, Cut/Copy/Paste ve Silme) yardımıyla non linear editleme imkanı
 • Editleyince istediğiniz kadar adım geriye atlayabiliyorsunuz
 • Sample'leri (Tempo ve zaman damgası ile) ayarlamak icin değişik özellikler
 • Sample'lerin tekrarlanması farklı özellikler ile mümkün
 • Projeleri, bunlara DAW Audio Evolution 5 de dahil olmak üzere, yükleme ve kaydetme imkanı
 • ES Data-Explorer ile yüklenecek dataları seçin

 

Evet, bunların hepsi bu uygulamanın marifetleri arasında. Bakalım pratiktke nasıl olacak.

Ekran & Kontroller

 Kabul etmek gerekir ki, başlangıçta bir hayli zorlu oluyor uygulamanın kullanımı. Ama böyle programlarda çok normal olan bir şey bu, hele bir akıllı telefon boyutuna küçültüldüğünü göz önünde bulundurursak.

Bu uygulama ile çalışmak istiyorsanız, telefonunuz iki koşula göre olması lazım:

 • En az 800 x 400 piksel çözünürlük
 • En düşük olarak Android 2.2


Üreticinin beklentileri bir hayli iyimsever olarak seçilmiş gibi. Test ettiğimiz cihaz 1280x800 çözünürlüklü Galaxy Note olsa bile, kullanım o kadar kolay olmuyor. Daha küçük bir ekranda çalışmak gerçekten zor olmalı. Ayrica Galaxy Note cihazının bir avantajı daha S-Pen kalemi. Parmaklarla kullanımı daha zor olan uygulama için büyük ekranlı akıllı telefonlar tercih edilmeli.

Sadece ekranı yatay bir şekilde tuttuğunuzda çalışan uygulamada – gerçi böyle bir uygulama için en mantıklısı budur – dikey Pinch-To-Zoom ile şeritler tek tek büyütülüyor ve yatay Pinch-To-Zoom ile zaman ekseni büyütülüp küçültülüyor.

Ekranın sol alt köşesinde parçaları oynatmak ve durdurmak için olan tuşlar bulunuyor. Ayrıca buradan direk olarak kayda geçip, yeni bir şerit oluşturulabiliyor. Bunun tam üstünde şeritlerin ayarlanması için dört küçük dörtgen bulunuyor. Ilkiyle Panning ve ses yüksekliği ayarlanıyor, ikincisiyle belirttiğiniz bir şeritte kayda geçiliyor (Arm), sadece seçtiğiniz şerit oynatılıyor veya sessiz olarak ayarlanıyor.

Üçüncü dörtgen tuşuyla ise dört tane farklı frekans için ayarlar karşınıza çıkıyor. Sonuncusu ile 12 efekt arasından birini seçip, şerit üzerine uygulatabiliyorsunuz. Güzel bir yanı ise, üc efekti birbirleriyle kombine edip, uygulayabilmeniz.

En üstte tek tek fonksiyonlar bulunuyor. Bunların yardımıyla kendi ürettiğiniz, kayıt ettiğiniz veya yüklediğiniz parçaları editleyip, kaydırıp veya silebiliyorsunuz. Keşke bu bölümün dizaynı biraz daha güzel olsaydı diye düşünmüyor değiliz bu arada. Tuşların iyi yönü, üstüne tıkladığınız anda foksiyonun gözükmesi oluyor.

Biraz tuhaf bulduğumuz Delete/Reset (kırmızı X) tuşu oluyor. Çünkü sadece daha önce Edit modunu seçtiğiniz halde kullanır hale geliyor. En son olarak sağ üst köşede yeşil bir ok bulunuyor. Üzerine tıklayarak uygulamanın Mixer görünümüne geçebiliyorsunuz. Bir defaki tıklama ile ise Master kanallarının ayarlarına geçiyorsunuz. Projenizi kaydetmek istiyorsanız, sadece sağ üst köşedeki disket tuşuna basmanız yeterli oluyor.

Tabiiki uygulamanın genel ayarları da degiştirilebilir bir şekilde. O menüye telefonunuzun menü tuşuyla ulaşmanız mümkün. Ayarlar olarak karşınıza çıkacaklar:

 • Projects: Proje yüklemesi, kaydetme, silme, ve Mix-Down ayarlama
 • File: Buradan Audio Sample'leri yüklenip ve seçtığiniz bölümü data olarak kayıt edebilirsiniz. Datalarinızı seçmeniz gerçi biraz zor olabilir bu bölümde. Pek güzel bir çözüm olarak bulmadık uygulamanın bu bölümünü.
 • Track: Projenize kendiniz şerit eklemek istiyorsanız
 • Misc: Parçanızın seçtiğiniz bölümleri burada kopyalayıp, yapıştırabilirsiniz
 • Options: Düşündüğünüz gibi buradan uygulamanın ayarları değil, hakkındaki bilgilere ulaşabilirsiniz. Ayrıca yardıma da internet bağlantısı ile erişebilirsiniz.
 • Global Prefs: Ve uygulamanın genel ayarlarını burada bulabilrsiniz. Böylelikle uygulamanın görüntüsünü ve audio ayarlarını değiştirebilirsiniz.

Dil seçimi programın genelinde bir faklılık yaratmasada, bu bölümün gelecekte ingilizce dışında farklı dillerde de mevcut olmasını umuyoruz.

Özet:

Ilk başta belirttiğimiz gibi, uygulamaya alışmak biraz zaman alıyor. Fakat bu zamanı arkanızda bıraktığınız an, Audio Evolution Mobile ile karşınıza çok kaliteli bir Sequencer çıkıyor. Artık laptop olmadan, sadece Android cihazınızla – büyük bir ekranın olması sizin avantajınız olur – müzik parçalarını kayıt edip, editliyebiliyorsunuz. Istediğiniz şeritleri tam istediğiniz gibi kesip, değiştirmek her zaman bilgisayardan tanıdığınız kadar kolay olmayabiliyor, fakat yinede özelliklerinin tümünün düzgün bir şekilde çalıştığını söyleyebiliriz.

Dizayn olarak çok fazla tatmin edici olmayan uygulamanın fonksiyonel yönü gerçekten çok üstün bir şekilde. Ayrıca geliştiricinin açıklamalarına gore, güncelleştirmeler ile birlikte Crossfader, Otomasyon, Midi-Sequencer ve SoundCloud’a direk yükleme fonksiyonları programa dahil olacak.
 

Hız & İstikrar

 Genel anlamda düzgün şekilde çalışan Audio Evolution Mobile uygulamasında, iki kez akıllı telefonun yeniden “uyandıktan” sonra üstteki tuşları kayboldu. Uygulamayı tekrar başlatmamız ile bu problem geçebildik. Bunun dışında iyi bir performans sergileyen uygulamada sadece iki kere daha bir hatayla karşılaşmış olduk. Siyah bir ekranla karşı karşıya kalmamızı, uygulamayı kısa bir süre sonra bekletip ve yeniden baslatmamız ile çözmüş olduk. Fakat bu hatanın ICS güncellemesi ile alakalı olma ihtimali de bulunuyor, o yüzden sizden gelecek yorumları bekliyoruz bu konuda.

Fiyat/Performans Oranı

Tabiiki 5,99 Euro ile çok hesaplı bir uygulama olmayan Audio Evolution Mobile, bu fiyat için oldukça yüksek bir performans sergiliyor. Bununla birlikte fiyat/performans oranına çok iyi bir not veriyoruz. Ayrica haftanın uygulaması olarak, bu müzikal uygulamayı 2,99 Euro fiyatı ile sunabiliyoruz. Uygulamayı denemeniz için üstelik size uygulamanın demo versiyonunu sunuyoruz.
 

Ekran Görüntüleri:

Audio Evolution Mobile: Cebinizdeki Multi-Track Sequencer Audio Evolution Mobile: Cebinizdeki Multi-Track Sequencer Audio Evolution Mobile: Cebinizdeki Multi-Track Sequencer Audio Evolution Mobile: Cebinizdeki Multi-Track Sequencer Audio Evolution Mobile: Cebinizdeki Multi-Track Sequencer Audio Evolution Mobile: Cebinizdeki Multi-Track Sequencer Audio Evolution Mobile: Cebinizdeki Multi-Track Sequencer

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!