This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Aynı anda insanı hem dinlendiren, hem heyecanlandıran bir oyuna rastlamak kolay iş değil. Ama Auralux hem eğlenceli bir oyun ortamı, hem de müthiş bir görsel-işitsel deneyim sunuyor. Daha fazla bilgi için sizi testimize alalım.

Not

Artı

  • Basit oyun akışı
  • Çekici grafikler
  • Müthiş soundtrack

Eksi

  • Fazla çeşitlilik yok
Test edildiği tarih Android Sürümü Root Modifikasyonlar Test edilmiş sürüm En son sürüm
Samsung Galaxy Note 2 4.2.2 Evet CyanogenMod 1.4 1.85

Özellikler & Kullanım

Auralux'a benzer bir oyun deneyimini GalaxIR ya da Phage Wars gibi diğer oyunlarda da bulabiliyorsunuz elbette. Ama Auralux'ta her seviyenin başında bir güneşi ve bir dizi birliği kontrol ediyorsunuz. Biligisayar tarafından kontrol edilen rakipleriniz de oyuna aynı şartlarda başlıyor. Şimdi diğer boş olan güneşleri işgal edip, rakiplerinize ait güneşleri savunma ya da ele geçirme zamanı. Bunun için mevcut birliklerinizi arzu ettiğiniz güneşe göndermeniz gerekiyor. Elbette rakipler de buna karşı tedbir alıyorlar ve her bir birlik rakibin birliğine karşı geliyor. Ama eğer bir çarpışmayı kazanırsanız, işgal edilen gezegeni özgürleştirmek ve elde tutmak için ordunuzundan bir kısmından vazgeçmeniz gerekiyor. 

Tamam, ilk bakışta çok heyecan verici görünmüyor olabilir, ama oyuna başladıktan sonra kendinizi oyunun büyüsü altına girmiş olarak bulacaksınız. Auralux sırayla hamle yapılan oyunların aksine, her şeyin gerçek zamanlı olarak cereyan ettiği bir oyun. Bu aynı zamanda bir taktik düşünmek için size fazla zaman bırakmıyor. Gerçi rakipler genellikle oyunculara göre daha yavaş hareket ediyor, ama size karşı birlikte hareket ettikleri zaman gerçekten tehlikeli olabiliyorlar. 

Auralux Screenbanner 1
 / © AndroidPIT

Auralux'un önemli taktik unsurlarından biri bazı güneşlerin (genellikle "ana güneş") geliştirilebiliyor olması. Bu güneşlerden biri için birliklerini feda ettikçe, söz konusu güneş de büyüyor. Bu önemli, çünkü böylece Auralux o güneşte daha fazla birlik üretiyor. Küçük bir güneş oyuncuya ikinci aşamada yeni bir birlik kazandırıyor ve bu sonraki aşamalarda da bu şekilde devam ediyor. Elbette bu özelliğe sahip olan güneşleri ele geçirmek özellikle zor ve oyunun genel gidişatı itibarıyla da zafer kazanı kazanmayacağınızı bunlar belirliyor. Oyunun sinir bozucu yönlerinden biri ise, kimi zaman rakiplerinizin size karşı çok erken ittifak kurup daha seviyeyi bitirmeden defterinizi dürmeleri. 

Ekran & Kontroller

Auralux'ın kontrolü oldukça basit ve kolay öğreniliyor. Bir güneşe dokunduğunuzda, etrafındaki birlikleri seçebiliyorsunuz. Ya da ekranı sürükleyip, bir çemberle birliklerinizi seçiyorsunuz. Sonra da sürükleme işleminin bitmesini istediğinizi yeri işaretliyorsunuz ve işlem tamam. Yaklaştırma iki elle dokunarak yapılıyor ve haritayı iki parmakla tutarak ya da bir parmağı ekranın üzerinde bir saniye kadar tutup çekerek hareket ettirebiliyorsunuz. Ama unutmamanız gereken bir şey var: Bir güneşe mutlaka birlikler göndermelisiniz. Ayrıca birliklere boş bir alana da konuşlandırabilirsiniz. Böylece savunma hatları oluşturabilir ya da beklenmedik saldırılar düzenleyebilirsiniz. 

Görsel-işitsel açıdan ise Auralux gerçekten müthiş bir deneyim sunuyor. Karanlık bir arka planın üzerinde uçuşan yüzlerce parlak birliğin düşmanın sürüler halinde gelen birlikleriyle karışması ve kaybedilen birliklerin üzerinde yanan küçük flaşlar gerçekten güzel bir görünüm sağlıyor. Oyunun soundtrack müziği de genel temaya çok uygun. Dinlendirici ve yatıştırıcı müzik tercihi, oyunun stresinden sizi uzak tutuyor. Bir birlik yok edildiğinde sentetik bir çan sesi duyuyorsunuz, ki bu alarm sesi duymaktan kesinlikle daha iyi. Bir gezegene ne kadar yaklaşırsanız, müziğin şiddeti de o kadar artıyor ve kulaklıkla oynarken bunu yaşamak gerçekten çok güzel bir deneyim!

Auralux Screenbanner 2
/ © AndroidPIT

Hız & İstikrar

Galaxy Note 2 marka telefonumla uzun süreli oynadığım halde, Auralux bana herhangi bir yavaşlama ya da benzer bir duraksama sorunu yaşatmadı. Aynı şekilde Samsung Galaxy Tab 10.1'de yaptığım denemelerde de herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmadım. 

Fiyat/Performans Oranı

Auralux'un Google Play Store'dan ücretsiz olarak indirebileceğiniz versiyonunda yeterli kadar oynanabilir seviye bulunuyor. Uygulama içinde yapacağınız satın almalarla daha fazla seviyeyi açmanız da mümkün (her 5 seviye için 3 $ ödüyorsunuz). Paket başında 2 doların az bir ücret olduğu söylenemez ve aynı seviyelerle oyuna devam etme opsiyonunuz her daim saklı duracaktır. Gerçi bunun sıkıcı hale geldiği bir an da olacaktır, işte o zaman biraz para harcamanız gerekiyor. 

Son Söz

Auralux son derece basit bir prensibe dayanıyor, ama taktiksel anlamda sizi zorlayabilecek bir oyun olarak düşünülmüş. Ne yazık ki, farklı seviyelerin varlığına rağmen seviyeler arası geçişte büyük değişiklikler görmüyorsunuz. Ama bu durum oyundan aldığınız zevki çok da etkilemiyor, zira her aşamada karşınıza yeni bir şey çıkıyor. Auralux görüntü, ses ve oyun deneyiminin dengeli bir karışımını sunan, ufak tefek eksikliklerine rağmen, gayet ikna edici görünen bir Android uygulaması. 

 

1 Comment

Yeni yorum yaz:
  • eskiden iphone'da ant war diye bir oyun vardı. Bu oyuna benzer şekilde kum tepelerini karıncalar ile ele geçiriyorduk. Çok zevkliydi lakin android için bulamadım markette. Auralux ona göre biraz zor geldi bana açıkçası.

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!