This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Avusturya Kasabası QR Kodlarından Kütüphane İnşa Etti

Klagenfurt isminde bir Avusturya kasabası kasaba sakinleri ve ziyaretçilerin bulundukları noktalara ait kitapları bulabilmesi için 70 lokasyona NFC ve QR kodlu etiket koydu. “Project Gutenberg” isminde olan projenin amacı kütüphanesi olmayan Klagenfurt’a bu şekilde yardım etmek. (Alman edebiyat festivaline ev sahipliği yapmasına rağmen)

Yani eğer bir kitap almak istiyorsanız tüm yapmanız gereken barkodu okutmak. Sınırsız okutma = sınırsız sayıda ödünç kitap. Oldukça sıradışı bir fikir ama tabii kitapların telif haklarına takılmamış olması gerekiyor ve sistemin mantıklı olabilmesi için aranan kitabın kullanıcının bulunduğu lokasyonla ilgisi olması lazım. (örneğin Arthur Schnitzler’in Klagenfurt Polis Karakolu’nun Yanındaki Katil gibi)

Bu geleceğin kütüphanesi hakkında hayal ettiğimizin de ötesinde. Bir kütüphaneye girdiğinizi ve taranabilir kodlarla dolu kitap sıraları gördüğünüzü düşünün. Sanal kütüphaneciler sizi gerçek kitapların bulunduğu bölüme götürüyor ve siz de orda tabletinizde veya telefonunuzda okuyabileceğiniz taranmış kitapları seçebiliyorsunuz. Bu şekilde kitabı temelli satın almadan kitap hakkında fikir sahibi oluyorsunuz ve yayıncı kağıttan tasarruf ediyor ve siz de bekleme listesinde zaman geçirmekten kurtuluyorsunuz. Bizce çok hoş olabilir. Siz ne düşünüyorsunuz?

Kaynak: NFC World

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!