This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Badland: Endüstriyel çöplükte geçen bir platform oyunu

Şu ana kadar sadece iOS kullanıcıları platform oyunu Badland’i oynayabiliyorlardı. Artık Android kullanıcıları da bu tuhaf ormandaki hikayenin bir parçası olabilecekler. Bir iOS klasiğinin Android’e başarılı bir şekilde aktarılıp aktarılmadığını, bu atmosferik oyundan neler beklemek gerektiğini, bugünkü incelemede keşfedeceksiniz.

Not

Artı

  • Genel iyi atmosfer
  • Tek parmakla dokunma kontrolü
  • Çoklu oynama modu

Eksi

  • Yok
Test edildiği tarih Android Sürümü Root Modifikasyonlar Test edilmiş sürüm En son sürüm
Google Nexus 7 4.4 Evet 1.7088 Cihaza göre değişir

Özellikler & Kullanım

Badland, çok güzel ve ambiyanslı bir mekanda, vahşi ormanla, endüstriyel çöplüğün birleşimi bir kurguda geçiyor. En başta, eski bir su borusunun içinden, küçük kanatlı bir yaratık çıkıyor. Bu oyun boyunca kontrol edeceğiniz yaratık “Clone.” Bu küçük arkadaşınız doğru düzgün uçamasa da, önünde duran engellere çarparak ve zıplayarak, ileriye doğru gidebiliyor. Onu ekrana dokunarak kontrol edip, küçük kanatlarını çırptırabilir, yeni seviyeler geldikçe, sonu gelmeyecek şekilde ekranı yana çekebilirsiniz.

badland screenshot1
Doğru düzgün uçamasa da, önünde duran engellere çarparak ve zıplayarak, ileriye doğru gidebiliyor / © AndroidPIT

Bu platform oyununda, her zaman bir ileriki adımı düşünmeniz gerekiyor. Çünkü oyunun dünyasında herşey sizin kontrolünüz dışında gelişiyor ve hiçbir şey yapmazsanız, karakteriniz erken ölebilir. Ancak bu durumda iyi ki, en baştan başlamanız gerekmiyor. öldüğü yerden, başlayıp, devam edebilirsiniz.

Endüstriyel ormanın içinde ilerlemeniz pek de kolay değil. Oyunu öğrenmek ne kadar kolay olsa da, aksiyonu kontrol etmek o kadar zor. Birçok engel, çıkmaz yol, tehlikeler, çürük borular aniden üzerinize yıkılmak için sizi bekliyor. Tek kontrol kaynağınız tek bir parmağınızın ucu. Bazen çevrenizdeki herşey çökebilir, hız bu durumlarda en önemli faktör olabilir. Eğer sarp kayalar altında kalmadığınız ya da bıçaklar tarafından kesilmediğiniz sürece genelde iyisiniz.

badland screenshot2
Borular bazen arkadaşınız, bazen üzerinize düşebiliyorlar / © AndroidPIT

Bazen kahramanınızı büyütecek ya da küçültecek güç ikonları olacak. Ya da yaratığınız birden klonabilecek ve küçük kuşları kontrol etmeniz gerekecek. Burada çok dikkatli olmanız, bazen de kuşlardan bazılarını feda etmeniz gerekecek.

Tek kişilik oyunda sizi 80 seviye bekliyor olacak (Premium paketsiz 40 seviye). Çok oyuncuyla da oynanabiliyor. Tablette, dört kişi bir ekranda oynayabiliyorlar. Bu modda herkes ekranın bir kısmına sahip oluyor ve kontrol etmesi gerekiyor. Ancak ücretsiz olarak dört seviye mevcut, ücretlisinde bu sayı 21. Ancak güncellemeler yakında gelecek.

badland screenshot4
Arkadaşlarınızla tablette de oynayabilirsiniz / © AndroidPIT

Her seviyenin sonunda, bir endüstriyel boru, küçük Clone’u içeri çekip, diğer seviyeye geçirmek için bekliyor olacak. Bazen oyunun kaosu içerisinde, nefes alma boşlukları da mevcut.

Ekran & Kontroller

Badland tam ekranda, ğç boyutlu olarak, Android 4.4 Kitkat ile oynanabilen birkaç oyundan biri. Oyun tam kelimeyle harika. Bu oyundan çıkmak istediğinizde (kim ister ki) ya da menüye dönmek istediğinizde, ekranın yukarısından aşağısına parmağınızla dokunmanız yeterli. Soldan sağa çektiğinizde de oyunun butonları beliriyor.

badland screenshot5
Farklı çevreler mevcut / © AndroidPIT

Tek dokunuşlu kontrol çok iyi çalışıyor. Arka plandaki kuş sesleriyle, endüstriyel sesler, görüntüyle iyi birleşmiş. Skorunuzu Google Play Games servisiyle buluta kaydedebiliyorsunuz. Bunu yaparsanız, ödüller topluyorsunuz. Oyunun istatistikleri kaç klon kaybettiğinizi ya da ekrana kaç kere dokunduğunuzu da gösteriyor.

badland screenshot6
Tek oyunculu seviye modu / © AndroidPIT

Hız & İstikrar

Badland test sürecini hiç kendi kendini kapamadan atlattı ve hiç donmadı. Oyun dünyası mantıklı bir hızda ilerliyor. Ancak tabii ki de hızlanıyor. Herhangi bir bug ya da gecikme yok.

Fiyat/Performans Oranı

Badland ücretsiz ve birçok seviyeli, saatlerce oynanabilen bir tek oyuncu modu sunuyor. Ücretsiz versiyonu reklam içerse de, biz test ederken hiç rastlamadık. Reklamsız ($0.99) tek kişilik versiyonu, çok oyunculu ekstra seviyeli modu ya da 40 yeni seviyeli modu ($1.99) mevcut. Bunların hepsini içeren Premium versiyonu da 2.99 dolar. Bu oyunu Android için geliştirenler bağımsız geliştiriciler. Oyunu satın alarak onları da desteklemiş oluyorsunuz.

Son Söz

Badland çok etkileyici, kayan ekranlı bir platform oyunu ve özellikle tablette çok iyi bir deneyim sunuyor. Uygulama sesten görüntüye kadar iyi düşünülmüş ve bağımlılık yapıcı. Çok az bir ücretle birçok seviyeyi de açabiliyorsunuz. Ne kadar iyi olduğunu indirip görmeniz gerekiyor.

7 comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!