This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
1 Share 3 comments

Bakan Yıldırım iPhone 5 Kuyruklarını Eleştirdi: Biz Üretelim!

Son dönemlerde hiç bu kadar samimi, hedef odaklı ama bir o kadar da polemik yaratabilecek bir konuşmaya şahit olmamıştım. Üstelik bir bakanımız tarafından. Huawei'in 10. yıl kutlamalarında yaptığı konuşmasında Bakan Yıldırım Amerika'da iPhone 5 sırasına giren insanlardan tutun da Türklerin tüketici alışkanlıklarına, ithal ürünlere olan zaaflarına ve Türkiye'nin teknoloji alanındaki eksikliklerine kadar her şeye değiniyor. Birkaç dakikanız varsa ısrarla okumanızı öneriyorum.

Bakan şunları söyledi:

"Alıp kullanmak kolay. Bir telefon için gece sıraya giriyorlarmış, kuyrukta yatıyorlarmış, hatta Türkiye'deki tedarikçiler adam tutup, oraya gönderip otel, yol parasını ödüyorlarmış, yahu bu akla ziyan bir iş. Bu memleketin insanı, kaynağı, fiyaka için mi yapıyor? Bu ülkenin daha fazlasını yapması lazım. Arkadaşlar, çırayla mumla haberleşmeyelim, en güzelini kullanalım ama en güzelini de yapalım. Yapabilecek kapasitemiz var. Yoksa üretenlere karşı kıskançlığımız yok ama biz de üretelim. Bizim ürünümüz de ne güzel ürünmüş diye konuşulsun, kapış kapış gitsin. Çözüm ortağınız Huawei ve benzerleridir. Bilişimde 10 yıl bir asır gibidir. Bilişim, son 20 yılda yenilikten yeniliğe koşuyor. Birçok ürün sadece iletişimle değil, bütün alanlarda hayatınızın bir parçası haline geliyor. İnsanların sosyal paylaşım sitelerinde internette, bilgisayar başında geçirdiği vakti aile, uyku ve sosyal hayata harcadığı vakitten daha fazla olduğunu görüyoruz. Zamanı nasıl yönetiyoruz? Bilişimde bulut sistem üzerine hep beraber daha çok yoğunlaşmamız lazım. Herkes faklı şey yapsın. Enerjiyi boşa harcamayalım. Bilişimdeki hedeflerimizin, 2023'e yönelik tespitlerimizin ve yetersiz olduğunu düşünüyorum. Birkaç sene sonra bunları gözden geçirmemiz gerekeceğini biliyorum. Son 10 yıl bunu bize gösterdi. Son 10 yılın değerleri gelecek 10 yıl için neler olabileceğini gösteriyor."

Konuşmayı parçalamamak adına tamamını size aktardım. Şimdi konuşmadan dikkatimi çeken bazı noktalara (üstte de işaretledim) kısaca değinmek istiyorum:

"Bu memleketin insanı, kaynağı, fiyaka için mi yapıyor?"

Genel olarak malesef öyle bir milletiz. Gösterişi seviyoruz. Ama benim nacizane düşüncem özellikle iPhone kullanıcılarının marka ve gösterişe bir parça daha çok meyilli olduğu yönünde.

 iPhone 5 kuyruğundan bir kare. Alkış ama neye alkış?

"En güzelini kullanalım ama en güzelini de yapalım."

Yapalım... ama nasıl? Gerçekleşirse eğer Fatih Projesi hiç fena bir adım değildi. Somut bir atılım bekliyoruz.

 

"Çözüm ortağınız Huawei ve benzerleridir."

Herhalde 10. yıl kutlamalarına katıldığı için Huawei hakkında bu sözü söylemek zorunda kalmış. Ya da devlet Huawei ile iş mi yapıyor bilemedim. Peki Huawei'in benzerleri kimler? Diğer ucuz iş çıkaran Çin'li şirketler mi? (Amerikan Kongresinin Huawei ve ZTE hakkındaki boykot kararı geldi aklıma)

 

"Bilişimde bulut sistem üzerine hep beraber daha çok yoğunlaşmamız lazım."

Bakanın bulut sistemini (cloud) dile getirmesi bile beni çok etkiledi. Üstüne üstlük yoğunlaşmamız gerektiğini söyleyerek ortaya enteresan bir fikir atmış oluyor. (Küçük bir ayrıntı: "Bulut sistemi" lafına bayıldım. Ben de artık cloud yerine bu terimi kullanacağım.)

 

"Herkes faklı şey yapsın. Enerjiyi boşa harcamayalım."

İşte benim durmak istediğim en önemli noktalardan biri. Bulut sisteminin önemine parmak basar basmaz özelleşmeye gitmeliyiz diyor. Kesinlikle katılıyorum. Tabii aklıma hemen %100 yerli tablet ve araba projeleri geliyor. Bizim penetre edebileceğimiz ve rekabet edebileceğimiz alanlar yaratmamız lazım. En baştan araba ve tablet yaratmanın Türkiye'ye gerçekten ne kadar bir faydası olabilir? Ha elektrikli araba dersin veya bakanın dediği gibi bulut sistemine yeni bir soluk getirecek bir teknoloji dersin o ayrı. Bu konuda körü körüne milliyetçiliğe kapılmayıp gerçekçi düşünmek gerektiği kanısındayım.

 

"Bilişimdeki hedeflerimizin, 2023'e yönelik tespitlerimizin ve yetersiz olduğunu düşünüyorum. Birkaç sene sonra bunları gözden geçirmemiz gerekeceğini biliyorum."

Sonrasında da 10 sene, teknoloji açısından çok uzun deyip bitiriyor konuşmasını. Peki yetersizlik varsa bilişimdeki hedeflerimizi neden birkaç sene sonra gözden geçiriyoruz??? İşte tüm konuşmayı okuduktan sonra tıkandığım nokta burası arkadaşlar.

 

Sonuç olarak -birkaç anlamadığım husus dışında- genel anlamda Bakan Yıldırım'ın konuşmasını çok yerinde buldum. Önemli noktalara parmak basmış. Fakat bu temennileri Türkiye'nin veya daha açık söylemek gerekirse girişimcilerin veya şirketlerin nasıl başaracağı konusu atlanmış.

Bunlar benim nacizane görüşlerim. Sizin de görüşleriniz/eklemek istediğiniz şeyler varsa aşağıda bizimle paylaşın.

 

Üst ve alt resim (sırayla): http://bilim-teknoloji.rumelionline.com ve abcnews.go.com

Kaynak: Hürriyet

3 comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!